אניה בוקשטיין

אניה בוקשטיין

אן.אם.סי
4.5/5

אתחיל מהסוף. "איך זה?" שיר על מותה של אהבה, הזכיר סטנדרט ג'אז של אלה פיצג'ראלד מ-1956: Every Time We Say Goodbye מאת קול פורטר. פיצג'ראלד שרה: "בכל פעם שאנחנו נפרדים, אני מתה מעט". אצל אניה בוקשטיין האהבה כבר איננה, רק שמתגעגעים לאותה תחושה. לא יודע כמה השיר של פיצג'ראלד-פורטר השפיע על בוקשטיין, אבל אין ספק – הוא נכתב ברוח סטנדרט הג'אז הישן. טון של עצבות רווי געגועים. תחושה נפלאה של צער מזכך.
אניה בוקשטיין לא הלכה על דיסק ג'אז, אבל באוריינטציה, בשירה שלה, בפרייזינג, יש משהו מזמרות ג'אז גדולות, מהסוג שלא רק שרות, אלא נמצאות מאוד בתוך השיר, מצליחות "לספר תחושות". הדיסק נפתח ב"שבע דקות בגן עדן שלי", זיכרון אהבת ילדות – " עם "ריח של במבה וזיעת נעורים". פופ קצבי בעיבוד ביג באנד קברטי (הדגשים על צליל נשייפה) משדרג של ג'וני גולדשטיין. בוקשטיין מנסה לספר את סיפור חייה בשמונה שירים בלבד, ואולי טוב שכך: הצמצום יצר תלכיד נרטיבי וקוהרנטי של שירים. זמרת-יוצרת ששרה בהתכוונות גדולה את סיפוריה, מגיעה קודם כל מההזדהות שלה עם הטקסטים.
שירים: בוקשטיין שרה על התמודדות עם חיי היום יום ("אף אחד"), געגועים לסבא ("פרפר לבן"), על עצמה כאם עתידית שתידרש להסביר לילדה עובדות חיים לא קלות-פשוטות ("יום אחד") , סרקזם על יהירותם  של סלבס ("אנשי האגו הגדול"), שיר רטרוספקטיבי על היום התבשרה כילדה על עלייתם לארץ ("אמא הודיעה"), וגם הניסיון שלה להתפכח מאהבה מול מי ש"אוהב אותה פחות"
מוסיקה: אל תגדירו אותה. היא ורסטילית. ג'וני גולדשטיין קרא מצוין את המפה המוסיקלית שלה. העיבודים שלו הם ערכים מוספים – ג'אזיים, פאנקיים, אפרו. "אף אחת" , שיר על עצמיות וניסיון לחיות בשליטה מפוכחת ("גם ברגעי הניצחון/ אני חושבת כבר על ההפסד הבא") מעוטר בקצביות פאנקית מחויכת, שמצליחה לשדר תזזית. "פרפר לבן" – שיר פסנתר נוגה שעוטף אותך בעצב, כשהיא שרה געגועים לדמות הסב, מגינה אולטימטיבית. בוקשטיין מגיעה כאן לעומק דרמטי, בביצוע קולי מדויק. מרטיטה.
"יום אחד" – (שאלות על ילד עתידי) – קצביות ותזמור ביג באנד שמחזקים את הדרמה. "אנשי האגו הגדול" – ג'אז פאנקי שמעניק לשיר ערכים קברטיים מוספים.
אניה בוקשטיין מצאה את המעבד-מפיק מוסיקלי הנכון לדיסק שלה. גם בזכותו היא מצליחה לשכנע באינטגריטי שלה כיוצרת-זמרת.

שירים: שבע דקות, אף אחד, פרפר לבן, יום אחד, אנשי האגו הגדול, אמא הודיעה, ילד, איך זה?
עיבודים והפקה מוסיקלית:
יונתן ג'וני גולדשטיין

אלה פיצגראלד – Every Time I Say Goodby

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות