גיורא פיידמן - פריילעכס

ואת האשכנזים שכחו?

מוסיקת נשמה יהודית

הליקון
4/5

רגע, רגע יש מורשת מוסיקלית לאשכנזים? המזרחים כבר מזמן השתלטו על כל חלקה טובה. האשכנזים הפכו מיעוט. הגיע הזמן לאפליה מתקנת. מוסיקת נשמה יהודית? יש לכם הגדרות ל – Jewish Soul Music. האחים יונתן ואהרון רזאל הם מוסיקת נשמה יהודית? דניאל זמיר? חיליק פרנק ולהקת הלב והמעיין? ל טיפסתי למדף הפולקלור והורדתי דיסק שנקרא "נשמה יהודית" – קטעים ממיטב הפולקלור הקלאסי היהודי (הליקון, 2002) מהי מוסיקת נשמה יהודית? מוסיקה חתונות אשכנזית? יש דבר כזה, אבל לא רק.
מנות ראשונות מאוד טעימות. הוא נפתח בריקוד חסידי ("ריקוד מהיר") מאת פייר וקשטיין. מקצב טיפוסי עם קלרניט וכינור. תרקדו. באנגלית זה Fast Joyous Dance. ההרכב "אוריינט אקספרס מובינג שנוררס" חבורת כליזמר אירופאי שהביא את המוסיקה הזו לארה"ב, שם יש למוסיקה הכליזמר עדנה בשנים האחרונות.
מוסיקת הכליזמר היא סיפור ההצלחה של המוסיקה היהודית, שורשיה במסורת מוזיקלית שמקורה ביהדות אשכנז. ניגון הכליזמרים מאורגן לרוב כלהקה הכוללת בין שלשה לשלשה עשר נגנים. הכליזמר, הנגן היהודי הנודד, הוא דמות מרכזית בחיי היהודים במזרח אירופה. הכליזמרים ליוו את רוב אירועי השמחה בקהילות השונות, ולמרות המשברים הגדולים שפקדו את יהדות אירופה נותרה עד היום מסורת הכליזמרים כדוגמה להמשכיות תרבותית גם בהקשר חברתי לא מסורתי.
ניגוני הכליזמרים מנוגנים לרוב בחתונות, שמחות ואירועים שונים במגזר הדתי – אצל היהדות החרדית, דתיים לאומיים ועוד. בירושלים מקובל שלא מנגנים בכלי נגינה בחתונות ומסתפקים בשירה בלווי של תופים, בגלל חורבן בית המקדש.
ברוח זו (הכליזמרית), אני שומע את "הבה נגילה" בעיבוד מיוחד של אנדרה ריו, הכנר והמנצח ההולנדי, בביצוע תזמרת יוהן שטראוס. חיים חדשים לנעימה השחוקה.
איך אפשר מוסיקת נשמה יהודית בלי גיורא פיידמן (בתמונה) – וזהו "הניגון השמח", אחת הנעימות היותר מוכרות במוסיקת הפולק החסידית, בצליל הקלרניט הבלעדי של פיידמן. , אם להגדיר "נשמה יהודית" – מקשיבים לצליל הנשיפה של פיידמן. הוא מגלם הניגון היהודי. פיידמן יחזור ב"ניגון חסידי" ולפ"פריילעכס" בהקלטות. מ-1973
מוסיקת חתונות. הקונוטציה בימינו – לתת בראש עם מיטב להיטי הזמר הים תיכוני, עד כדי כך שריקוד החתונה האשכנזי כמעט נשכח. גם כאן המעבד הוא פייר וקשטיין שמרקיד עם ""במזל טוב" ו"קולומיקה" עם אותה תזמורת "אוריינט אקספרס מובינג שנוררס" .
עוזבים את החתונה היהודית כדי להגיע לנדבכים אחרים של "נשמה יהודית": שירתה של מקהלת האקפלה החסידית ממוסקבה בניצוחו של אלכסנדר צליק את "מלאכי השלום" ונגינת הכינור המצמררת של רובי לקטוש ההונגרי, המכונה "מלך הכינור הצועני" את נעימת הנושא מתוך הסרט "רשימת שינדלר" שהלחין ג'ון וויליאמס. מי אמר שיש דמיון בין הצועני ליהודי? הוא צדק. מצמרר.
קלאסי יהודי: ריקוד מתוך סוויטה חסידית מאת יהויכין סטוטצ'בסקי לצ'לו ופסנתר. "קדיש" מאת מוריס רוול בנגינת הכינור של שנטל ז'וייה בעיבוד של פסקל רוז'ה שמנגן פסנתר. מתרחקים קילומטרים מהמנגינה החסידית העממית לעולם של פיוט וקודש.
מחזמר: "לחיים" מתוך "כנר על הגג" עם הבריטון רוברט מריל ותזמורת ומקהלת פסטיבל לונדון בניצוחו של סטנלי בלק, הקלטה מ-1968.
חזנות: "קול נדרי" בשירת אנדרי אדריאנוב עם מקהלת האקפלה החסידית ממוסקבה. פיוט: הלחן העממי חסידי ל"ידיד נפש" עם "אנסמבל רוח הכליזמר" בעיבוד מעודן.
מוסיקה יהודית? – תקשיבו. תנו לנשמה ללכת במקומכם.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. מהכתיבה שלך …״המזרחיים השתלטו על כל חלקה טובה״ ניתן להבין את התפישה השלילית שלך לגבי המוזיקה המזרחית ואולי לגבי המזרחיים בכלל…
    לגבי מוזיקת נשמה יהודית, תיקון קל לגבי ההסבר״ המלומד״ שלך: מוזיקת נשמה יהודית יש אצל האשכנזים ואצל המזרחיים ולא ניתן להגדיר מוזיקת נשמה יהודית באשכנזית בלבד…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות