מקום לאהבה האוסף

דוד ד'אור

הד ארצי
4.5/5

כשדוד ד'אור שר "אהבנו כאן" לפי יהודה עמיחי בדואט עם אריק איינשטיין, שיר נוקב על אהבה ומלחמה, קולו של איינשטיין כואב במובן של דאגה. קולו של ד'אור דואב במובן של אהבה. זה כל ההבדל. דוד ד'אור לא בא ממחאה והתרסה. הוא בא מאהבה.
דוד ד'אור מסכם 25 שנות פעילות באוסף חדש. בא מאהבה שלעיתים מהולה בדאגה ("תשמור על העולם ילד") יותר "עף" מאשר מציב שתי רגליים על הקרקע ("כשאני עף", "קול מהשמיים"), מחובר לסלסול המקומי ("יד ענוגה" עם מירי מסיקה) וגם בהגדרה עמומה משהו – ישראלי. לא אכנס להגדרות, אבל כששומעים דואט כמו "זמן אהבה" עם אהוד בנאי – זה ישראלי. "אצלנו בכפר טודרא" בדואט עם שלמה בר – זה כפר "ישראלי" מרגש מאוד. "שיר לבת" עם אתי אנקרי – מכאן. מהאדמה הזו.
אני מגלה מחדש את הדואטים של דוד ד'אור. יש כאן ריכוז שמייחד את האוסף הזה. רבים מהם – יפים להפליא. הוא זמר של דואטים. החבירה אליו מייצרת ערך מוסף לשיר. הזמרים שחברו אליו/ הוא אליהם: אריק איינשטין, מירי מסיקה, יסמין לוי, שלומי שבת, אהוד בנאי, הג'יפסי רייס, ארקדי דוכין, שלמה בר, אתי אנקרי, קובי אפללו.
לדיסק צורף דף עמוס פרטים על פעילותו המוסיקלית לרגל חגיגות ה-25. (המלווה גם בתערוכת ציורים וספר ציורים חדש) לפי הרשימה, ד'אור הוא זמר מס.1 של ישראל בעולם. כמות עצומה של אירועים מאולימפיאדה ועד הופעה במעמד האפיפיור, הופעות בפני מנהיגים, מלכים ונשיאים, סיבובי הופעות בעולם, תזמורות סימפוניות עתירות מוניטין, פסטיבלי מוסיקה כ"וומאד" למוסיקת עולם, זובין מהטה, אירוויזיון … ורק פה בארץ – זה קצת פחות.
יש הסבר? איפה שמעתם קונטרה טנור כזה בארץ? ואיך אפשר להתעלם מיכולות ההלחנה שלו? והקול הזה! אף אחד לא יכול לקחת ממנו. שליטתו בו מופלאה. צריך לציין גם את ההתקדמות שלו כמלחין. ואולי הסיבה נעוצה בהתפזרות הגדולה שלו על פני ז'אנרים – קלאסי-פופ-אתני-דאנס-ים תיכוני. ואולי משום שהוא לא פרפורמר בלתי אמצעי כמו שלמה ארצי, אהוד בנאי, גידי גוב. אין לי תשובה.
ד'אור 
סומך על המוסיקליות שבו, על טווחי קולו, למעשה, קולו הוא שמכתיב את הקו ואת הרפרטואר. האם זה מספיק? בהחלט – למי שמסתפק בקו מיינסטרימי מלודי שלו שנוסק לשיאי הרגש. לזכותו של ד'אור יאמר, שהוא עושה את זה בלי להתחנף או להתמרח. הוא אמיתי עד הסוף.

שירים: העולם שאני מצייר, אהבנו כאן עם אריק איינשטיין, אני עף, יד ענוגה עם מירי מסיקה, הלב יודע עם שלומי שבת, שמע ישראל, זמן אהבה עם אהוד בנאי, מקום לאהבה, כל הכוכבים, לחזור עם הג'יפסי רייס, נוסע צפונה עם ארקדי דוכין, אצלנו בכפר טודרא – עם שלמה בר, שיר לבת עם אתי אנקרי, תשמור על העולם ילד – עם קובי אפללו.

למטה: טעימה מתערוכת הציורים של דוד ד'אור.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות