תמשיכו לשיר באנגלית

הכוכב הבא

עם האחים גת, רינת כהן, ליאם בניסטי, דונדיט ג'ון, עומר דץ
3.5/5

לפי רני רהב לאחים אריה וגיל גת אסור לשיר Hotel California של האיגלס, יען כי השיר באנגלית. אילו האיסור היה מגיע מהרב שלהם – עוד הייתי מבין, אבל מה רוצה "הרב" רהב? ששני האברכים שאוהבים לשיר שירים באנגלית יעברו לעברית? רהב מדבר בשם איזו פטריוטיות ארכאית. הרי מוסיקלית, האנגלית היא שפת הפופ. העובדה שיוצרים וזמרים ישראלים בוחרים בשנים האחרונות לשיר באנגלית אינה רק משהו שהם מרגישים שנכון להם לעשות, אלא מפני שהם עזרו אומץ לצאת נגד תפיסות מקומיות  מיושנות, שנער עברי צריך לשיר בעברית.
אז לא! התוכנית בה שופט רני רהב לא באה לבחון באיזו שפה שר זמר. רהב מנסה "לחנך" בצעקות את הזמרים לשיר בעברית. אין אצלו שום אבחנה מוסיקלית מי יכול לשיר באנגלית ומי לא יכול. ליאם בנישטי שזכתה לכחולים מכל השופטים, (אבל לא עלתה לנבחרת)  היא ביצועיסטית נפלאה באנגלית. זו השפה בה היא צריכה לשיר גם אם היא נשמעת יותר מדי ויטני יוסטון. דונדיט ג'ון ששר "שאריות של החיים" של עידן רייכל פחות טוב בעברית מאשר באנגלית. מדובר בתוכנית ריאליטי לבחירת זמרים טובים, לא באיזשהו מיזם ציוני להאדרת הזמר העברי לדורותיו.

בשלב בחירת הנבחרת, מתברר כי הקהל "באפליקציה" יותר "קשוח" לפי הגדרת אסי עזר מהשופטים "הרכים". נוי פדלון (שרה: "מי תרצי" של עמיר בניון) קיבלה ארבעה כחולים,  אבל לא עלתה בגלל הקהל. גם איתיאל זינו ("בזמן האחרון"עידן עמדי) מבאר שבע עבר את מבחן השופטים, אבל לא את הקהל המצביע. צביקה הדר אמר לזינו, כשתירץ את הדחתו: "עובדה שהקהל לא הולך איתך בהמוניו"…
האם זו הכרה של הדר בקהל כסמכות מקצועית ברורה? שופטי האפליקציה חכמים יותר? אם ככה, מי צריך את השופטים "המקצועיים". רני רהב הוסיף, כי הקהל הגדול נמצא באותם רגעים במופע של ריהאנה שהוא ייחצן. כמי שראה את הקהל הזה, בנות עשרה רבות שההורים המתינו להם בחוץ, אני שואל: האם לקהל הזה נותנים לקבוע גורלות של זמרים בפוטנציה. האם עד כדי כך גדול הפער בין בוחרי האפליקציה לשופטים? מדובר כבר בשלב חורץ גורלות, בזמרים טובים שמאמינים כי הגיעו לתוכנית שתחשוף את כישרונותיהם. מתברר כי שעשועי הריאליטי ינצחו. אין מה לעשות. 

לצביקה הדר: האחים גת אינם מביאים "משהו חדש" כהגדרתך, אלא ביצועים-קאברים מהוקצעים שאינם אינטרפרטציה על המקור.
לרני רהב שאמר: "הישראלים מאוד מתגעגעים לאילנית" מי זה בדיוק "הישראלים שמתגעגעים לאילנית"? וגם – המחמאות על השיר "אהבה בת 20" ששר נפלא עומר דץ, ששלח ליוסי בנאי – יש לשלוח קודם לז'אק ברל שכתב והלחין ולנעמי שמר שתרגמה.
לריטה: לא הבנתי מה היה "מנייריסטי" בביצוע של רינת כהן ל"לשם" של קרן פלס. אם להגיש אינטרפרטציה – זה בדיוק הדבר, כי היא לא נשמעה כמו מירי מסיקה.היא מילאה את השיר בתוכן התחושתי משלה.
ועוד לריטה: בעניין איתיאל זינו: מה זה בדיוק זמר ששר "צעיר מאוד"? מה הוא צריך להבין מההערה המעורפלת? עמית יעקב לפי ריטה גרוע יותר מ"צעיר" הוא עדיין "פג". אולי הגיע הזמן לסווג זמרים לפי יכולות ולא לפי גיל. מה הם מבינים מזה? שהם צריכים לגדול?
עלו לנבחרתעומר דץ"אהבה בת עשרים" עם 83% אריה וגיל גת – "הוטל קליפורניה" עם 82% דונדיט ג'ון – "שאריות של החיים" עם 82%, רינת כהן – "לשם" עם 78%.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. אתם צודקים לגמרי! רינת מדהימהההה ראיתם לאיזה גובה הגיעה בסוף?? וואוווו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות