תחת שמי ים תיכון

שלמה ארצי

מילים ולחן: שלמה ארצי עיבוד: עדי רנרט
4.5/5

היתה תקופה שמבקרים אהבו לרדת על שלמה ארצי משום שהוא כתב שירה כאילו לא מובנת: "תחת שמי ים התיכון / עושה ירח הפוגה ומתקפל/ 'דאגות', אומר לי איש עם מכחול / ומצייר אותך דומה, או לא או כן". כלומר למה התכוון המשורר ב'עושה ירח הפוגה ומתקפל'? שום בעיה: מי שמתבונן בירח עם עלות השחר יבין את המראה. מה שמדהים הוא, שלמרות המילים ה"לא מובנות", גם השיר הזה, כמעט כמו כל שיר של שלמה ארצי הפך ללהיט ענק.
מה זה אומר? שגם אם אינך מבין מילים או יורד לדקויות הטקסט, המוסיקה, הטון, קולו של הזמר עוזרים "להבין" ולו בהבנה רגשית.
מבחינת הבנה רגשית – זרם התודעה הזה שמערב מראות ומחשבות במעין אי סדר מתנגן כמו המוסיקה נבראה לו, נשמע אורגני לחלוטין, כאילו שלמה ארצי המציא אותו כחבילה אחת.
השיר נכלל באלבומו של ארצי "חום יולי אוגוסט". במצעדים היה השיר המצליח ביותר מהאלבום, כאשר דורג שביעי בצמרת המצעד השנתי תשמ"ח (1988). הצלילים מלטפים, מזמינים לשיר על הכביש הראשי, קול ילדון (בן ארצי) מרכך עוד יותר. סקסופון מחמם. חלק ביום ("כמה זה עולה לנו") מכניס אלמנט של המנון.

תחת שמי ים התיכון, / עושה ירח הפוגה, ומתקפל. / "דאגות" אומר לי איש עם מכחול, / ומצייר אותך דומה, או לא, או כן, / עכשיו יש את הזמן לשכב פרקדן, / חצי עולם לוקח סם.
בגוף שלי צמרמורת, שיר "רוקסן". / צמרמורת יש לי מקיפוח גם. / תחת שמי ים התיכון, / היה לך זמן להתאפר ולהקסים. / יוצאת לרחוב בשמץ של ביטחון, / חוזרת בזנב מקופל בין הרגליים.
חצי עולם בדוחק מתקיים, / חצי עולם שונא חצי, / בגוף שלי צמרמורת. / מתערב מי אויב ומי ידיד.
תחת שמי ים התיכון / ערב על אבטיחים יורד, / אשליות מתוקות, / זהבים על הצואר וזה זורק, /אותך מפה לשם, / אותי משם לפה, כמו מנגינת בלט.
עד שישוב הים מזעפו, / לא, לא נדע, / עולה עולה עולה לנו, / כמה זה עולה לנו. / תחת שמי ים התיכון,
ידיך מלטפות אותי ליטוף נדיר, / עוד מעט יבואו בחירות, / את חיה פוליטית – מזדהה עם מיעוטים. / עכשיו יש את הזמן במזרחית, / חצי עולם כבר שר יוון, / בגוף שלי צמרמורת בלאו הכי, / מטרור ואהבה.
תחת שמי ים התיכון / ערב על אבטיחים יורד, / אשליות מתוקות, / זהבים על הצואר וזה זורק, / אותך מפה לשם, / אותי משם לפה, / כמו מנגינת בלט. / עד שישוב הים מזעפו, / לא, לא נדע, / עולה עולה עולה לנו, / כמה זה עולה לנו.

שלמה ובן ארצי – תחת שמי ים תיכון

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות