חופשיה

מיכל רוט

מילים: מיכל רוט עריכת טקסט: שמרית אור לחן: מיכל רוט עיבוד: ניר דנן
4/5

האם יהיה מוגזם להגיד שהדור הצעיר עסוק מאוד בבעיות הנפשיות של עצמו. ספת הפסיכולוג-פסיכיאטר רוחשת פציינטים שמחפשים את זהותם ומרפא לנפשם הדואבת. אנחנו לא שומעים על הרוב, אבל היוצרים-זמרים מייצגים אותם. השירים מהסוג של מיכל רוט יוצאים מנפשות דואבות הזקוקות לפענח עצמן, לעידוד עצמי, ליום חדש, לכוח מחודש.
"הצילו אני חופשייה", זועקת מיכל רוט ועכשיו יש מי ששומע את זעקתה. הבשורה: "נשארתי שפויה". כלומר יש אור בקצה המנהרה, רק שהשחרור מגיע קצת מאוחר ורק עתה – "אני רוצה לאהוב כל חיי".
לא די בטקסט הנדוש משהו. מי שמעוניין לדעת מה עבר על מיכל רוט, מה שאיפותיה, יאזין גם לצלילים של השיר שנפתח ברוח הביטלס. במנגינה ובטון הדואב של מיכל רוט אין ממש התעוררות לתוך עולם של שמחה חדשה. פרימת הפחד משאירה אותה ברמת דכדוך מזוככת, שמטפסת לזעקה – "אם רק הייתי זוכרת שיש עולם אחר/ מזמן הייתי בוחרת להשתחרר". האם זו שכחה או חוסר יכולת להפנים? (שמרית אור – הכדור אליך) הביטלס קיימים גם בסיום השיר בטכניקת הסאונד של מעין נגינה לאחור. ביטלס לנצח. סערת הנפש של רוט מגעת מתוך האמת שלה. זה לא מעט.

בתוך היום השכוח / אף אחד לא ימצא אותי / וכמו נוצה על פני הרוח / המנגינה מעיפה אותי
אני הולכת והולכת מחפשת עוד פינה קרובה / ואני הופכת והופכת מה זו אהבה
הצילו אני חופשייה / אפילו נשארתי שפויה / הצילו אני חופשייה
עכשיו אני רוצה לסלוח / יש בי משהו שנותן / כל כך נעים לי סתם לשמוח / את האושר הזה לנגן
אז אני קושרת וקושרת עוד טיפה לעוד טיפה / אז אני פורמת את הפחד / מרפה
הצילו אני חופשייה / אפילו נשארתי שפויה / הצילו אני חופשייה
אם רק הייתי זוכרת שיש עולם אחר / מזמן הייתי בוחרת להשתחרר /כל מה שפעם קיוויתי נמצא עוד לפניי / אני רוצה לאהוב כל חיי / כל חיי
הצילו אני חופשייה / כאילו נשארתי שפויה / הצילו אני חופשייה


*** מיכל רוט היא בתה של אגדת הספורט, אסתר רוט-שחמורוב. בצעירותה ציפו ממיכל שתשבור את השיאים ההיסטוריים של אמה. היא התמודדה עוד מילדותה בתחרויות אתלטיקה. לפני גיל 15 כבר הייתה בנבחרת הצעירה של ישראל, אבל מיכל רצתה לשיר, להמציא שירים חדשים. כבר בסיום כיתה י' הבינה שליבה לא שם והחליטה לפרוש. הרגישה כי התחום שהיא רוצה לבחור בו הוא מרתון מסוג אחר, דדרך ארוכה בה המיתר מהדהד והנפש חופשייה.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות