המיטב

רוחמה רז

אן.אם.סי דיסק כפול
4/5

בטוח שרוחמה רז  היא אחת האהובות בז'אנר הדראג קווין הסוגד לשנות השבעים בזמר העברי. "רקפת", למשל, הוא סוג שילהיב באוריינטציה הזו, ולא רק משום שהוא זכה בתחרות פסטיבל הזמר והפזמון (1977) . גם שיר כ"ערב קיץ ויונים" יתקבל בברכה אצל הדראגיסטים השרים בליפ-סינק.
מה פתאום – המיטב של רוחמה רז עכשיו? מה יום מיומיים? שנה משנתיים? רנסנס שירי ארץ ישראל? פריחת השקד בארץ אהבתה? מי שמבין שאנחנו בפינת הנוסטלגיה –  הגיע למקום הנכון. 36 שירים נאספו בשני דיסקים. רק שיר אחד חדש – לכבוד האוסף, וגם הוא ברוחו.
ובאמת הייתה תחושה כזו במהלך ההאזנה של תחיית  "שירי ארץ ישראל": "בארץ אהבתי השקד פורח", "ההר הירוק", "לכל אחד ירושלים", שלושה שירים מנתבים דרך חזרה אל רוחמה רז בדרכים של להקות צבאיות – צוות הווי צנחנים, להקת פיקוד המרכז 1974-6.
תסכימו איתי, שקולה זך וטהור, חף ממניירות, לא מנסה לרוץ לפני השירים, טון צנוע ומתכוון. הרפרטואר שלה כולל את מיטב הפזמונאים והמשוררים: יהורם טהרלב, רחל שפירא, לאה גולדברג, נתן אלתרמן, נתן יונתן, מיכל היינברג. מלחינים: מוני אמריליו בעיקר, נחום היימן, נעמי שמר, סשה ארגוב, יוני רכטר, שם טוב לוי, מתי כספי. להתאהב מחדש ב"פרחים של קצף" שמאפיין את השיתוף הנפלא בין נתן יהונתן ונחום היימן (מזכיר את "חופים הם לפעמים"), להתרגש מחדש מ"ובלילה" שכתבה רעיה הרניק, מי שאיבדה את בעלה מאיר בתאונת דרכים ובנה גוני במבצע שלום הגליל.
לגלות מחדש את "החיים נמשכים" מאת רחל שפירא ללחנו של הברזילאי פאולינו טפג'וז, למעשה לגלות שירים לא מוכרים בדיסק השני של האוסף, חלקם מהתקליט "בלב מולדת קטנה" (1991) כמו "כחכות רחל" (רחל שפירא-שם טוב לוי), "עיר ואם" (נעמי שמר) שיצא כתקליט שדרים בלבד, "משהו כמו עדינות" (רחל שפירא-חוה אלברשטיין) ו"ליבנו לילה" (רחל שפירא-זאב נחמה) מתוך האלבום "אתה יקר לי" (2003), ושירים שיצאו כסינגלים – "כלה" (רחל שפירא – קובי אפללו) ו"סיפור קצר" (יהונתן גפן-יוני רכטר).
גם באלה – יופיו של התום עדיין קיים בטון של רוחמה. לא תשמעו שירים כאלה ברדיו של היום. רוחמה רז מגלמת את הרדיו של אתמול, טעם של פעם, שקסמו פורח לעיתים מחדש.

שירים דיסק 1: בארץ אהבתי השקד פורח, ההר הירוק, לכל אחד ירושלים, אגדת שלושה וארבעה, לאור השמש, למה לא, אי שם בבקעה, ערב קיץ ויונים, על נווה אנחנו מדברים, שיר ערש, שלג על עירי, שיבולת ירקות-עין, רקפת, היונה והשושן, פרחים של קצף, בכרמי תיצן, נגן אותי, אתה הים
שירים דיסק 2: חלומות, להתהלך בין העצים, ובלילה, את מי את אוהבת רוחי, כל כך דומים, החיים נמשכים, כחכות רחל, מסע ללא שם, עיר ואם, מגבוה, שריטה, משהו כמו עדינות, ליבנו לילה, כלה, שירת העשבים, בשם השם, דג זהב, סיפור קצר

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות