חוזרים למופע משותף בפארק

שלמה ארצי ושלום חנוך בעקבות כוורת

0/5

משום מה הייתה לי תחושה שהאפיזודה הזו הייתה חד-פעמית. שהיא מתרחשת פעם אחת בקריירה של אמנים. נראה שריח הכסף חזק מכל תחושה, ושהחשיבה שלי היא עדיין יותר אומנותית מאשר כלכלית.
ב-2005 הפתיעו שלמה ארצי ושלום חנוך בהודעה על מופע משותף. אז הגיעו לראות אותם במצטבר כ-100 אלף איש. חשבון פשוט: שרים ביחד כל הדרך אל הבנק.
באה "כוורת" בקיץ האחרון והראתה, שאין כמו נוסטלגיה להביא את ההמונים לפארק ולזמר יחד עם מנהל הבנק. אתם יכולים לשים על כף המאזניים את שני השיקולים לחידוש הזיווג – האומנותי והכלכלי. יש לכם ספק איזו צלחת תיטה מעלה? מצד שני – אם לא הם -אז מי? כלומר: למה לא? דרישת הקהל מנצחת. יש סיבות להצלחה: ההורים השמיעו לילדים את שלמה-שלום, הילדים כבר מנגנים לילדים שלהם. קונצנזוס. בהיעדר ענקי זמר ישראלים חדשים שיכולים למלא פארק, חוזרים לנוסחאות בטוחות. שלמה ושלום – נוסחה שנוסתה בהצלחה. מאז הצטברו עוד כמה שנות נוסטלגיה, שהן מקדם מסחרי ענק. הקהל יתנהג בשיטת ללכת אחרי הזרם. כולם – באותו כיוון. נוח ללכת באותו כיוון. המיינסטרים הוא סוג של תעודת ביטוח.
שלמה ארצי ושלום חנוך מייצגים את ההסכמה הכללית. גיבורי תרבות חדשים בגודל של שני הנפילים האלה אינם צומחים חדשות לבקרים. אנחנו חיים בעידן טכנולוגי של גירויים מידיים. הכל רץ במהירות מסחררת ברשת. לאריק איינשטיין, שלום חנוך ושלמה ארצי הבאים אין מרחב זמן לצמוח ולהתפתח. כדי שאמן יהיה "גיבור תרבות", מודל להערצה ולחיקוי, מעצב דעת קהל, הוא צריך להיות הרבה יותר מאשר להיות אמן רגיל, מוכשר ומצליח ככל שיהיה. דרושים לו מרחב ועומק זמן. היום התחלופה מהירה, כי לתקשורת יש צורך ב"גיבורים" חדשים ובאייטמים רעננים. אנחנו מפסיקים להבחין בין גיבור תרבות אמיתי לידוען, שהתקשורת הופכת אותו לגיבור אינסטנט. התוצאה – פחות גיבורי מוסיקה מהסוג של אריק, שלום ושלמה נראים באופק. מה עושים? חוזרים לישן והטוב, לגיבורים ההם, שכבר הוכיחו עצמם. אין כמו התרפקות על המוּכָּר והמוֹכֵר.
שלום חנוך ושלמה ארצי דילגו מעל משוכות הזמן. הם גיבורי תרבות אמיתיים. אין כאן זיוף. הם מייצגים את השפוי והאמיתי על רקע פוליטיקאים קטנים ומתלהמים ותכניות ריאליטי הצומחות כחול אשר על שפת הים. למרות שהקשר האומנותי ביניהם קלוש, טוב שהם ממשיכים למלא אולמות, היכלי תרבות אמפיתיאטרונים ופארקים. וגם אם לא נועדו להיות יחדיו, המופע שלהם יוכיח כי הקהל הגדול מעדיף את המוסיקה האיכותית והנצחית.

על שלמה ארצי ושלום חנוך בקיסריה 2005

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות