לא כמו אתמול המופע

רבקה זהר ולירון לב

רידינג 3
4.5/5

אל תשאלו עוד מה לה ולו. התשובה נמצאת במוסיקה, במה שקורה על הבמה. נאמר ישר: לירון לב הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לרבקה זהר, מאז חידשה את הקריירה שלה בארץ. אחרי ששמעתי אלבום ומופע משותף, אני מוכן להצהיר על כך בשבועה. אני בטוח שיעירו לי מיד: ומה איתו? ואללה,  צודקים. אז בואו ננסח משפט נוסף: רבקה זהר היא הדבר הטוב ביותר שקרה ללירון לב בן 32 מאז השתתף בעונה השנייה של "כוכב נולד" בשנת 2004.
רבקה זהר – לא כמו תמול-שלשום חיונית, מלאת חיים, נהנית מכל רגע על הבמה. נעה כאחוזת תזזית. המפגש עם לירון לב הוא סוג של נס – גם בהפרש הגלים, בלחנים החדשים היפים שכתב, ובעיקר בעיבודים האקלקטיים, שיש בהם כל טוב של מוסיקת עולם, מוסיקה אוריינטאלית. מוסיקת פולק. ניחוחות ישראלים בטעם של פעם.
אלבום ודיסק של חדשים וחידושים. הקהל כמובן לא יכול לוותר על "מה אברך" (לא נכלל בדיסק) , "הדרך אל הכפר", "על כפיו יביא", "זמר שלוש התשובות", "גדליה רבע איש" – גרסאות חדשות שמאירות באור חדש את הביצועים הותיקים, אבל התרומה הגדולה של לירון לב היא בלחנים החדשים שכתב באוריינטציה של מה-שיתאים-לה, חיבור לקלאסיקות שלה, בנוסח המלחינים הותיקים של הזמר העברי, בעיבודים שיש בהם אינטרקציה בין מוסיקה אתנית לרוק.
"תיקון כללי" שפותח את הדיסק ומסיים את המופע הוא דואט שמתפתח כמעט מלחישה לזעקת לב. המקצב הולסי והמנגינה מגיעים בביצוע ממלא נפש. גם לא מאמינים – יאמינו בבקשת ה"תשמע קולי" וכוונת האמת לתיקון כללי. תחושת האהבה של לירון לב הפכה את השלג דימוי לגעגוע – בשיר המצוין "שלג". טקסט "מושלג" שחי בזכות המנגינה המצוינת והדואט הרגיש-נוגה-מאופק של הצמד. ועוד כמה שירים חדשים שנשזרים לערב שלה בצורה כמעט אורגנית: "כוכבי שלי", "שיר חדש", "עציץ של רקפות", "נוגעת בך", "אין כמוה מאושרת".
זו אינטראקציה מפתיעה. הייתי אומר – נדירה בהפרש הגילים הזה (34 שנים מפרידות ביניהם), גם במיזוג הטעמים, בעיקר השעטנזים האלה שלירון לב יצר בין פופ למוסיקה תימנית, מזרחית, בלקנית במחרוזת "כוכבי שלי", "מאח לאח", "דרה" עם האורחת (הכי מבוקשת בהופעות השקה…) אסתר רדא, בהצדעה לנכסים הישנים של המוסיקה הישראלית.
ורבקה זהר? האם אני טועה שהקול הגבוה הנדיר שלה טיפס מעלה. מבטאת תחושות באמינות גבוהה. קולה הוא סופרן נדיר. מעולם לא שמענו שכמותו. כלי מוסיקלי, שנפתח בקשת של צבעים. מאינטימי נוגה ועד מלודרמטי סעור רגש.
הזיווג המוזר–מפתיע רבקה זהר-לירון לב כבר עולה על אוטוסטראדת המיינסטרים של המוסיקה המקומית. זה אינו מופע נוסטלגי. אם מחפשים חידוש והתחדשות למוסיקה הישראלית המסורתית על גווניה – זהו החיבור הפורה והעשיר הזה.

שירים: מוסיקה, זמר שלוש התשובות, חורשת האיקליפטוס, הדרך אל הכפר, לא כמו אתמול, נוגעת בך, כוכבי שלי, מאח מאח, דרה – עם אסתר רדא, שיר חדש- עם אסתר רדא, יש בי אהבה- עם אסתר רדא, אוריאנה, אור מסביב, כלת מלך, גדליה רבע איש, אין כמוה, עציץ של רקפות, הלאה הדרן: מה אברך, שלג, על כפיו יביא, תיקון כללי
נגנים: גיטרות ובוזוקי – שם חממי, כלי נשיפה – גל דהן, קלידים – אלון רדעי, כלי הקשה – נדב גיימן, בס – דניאל דוב, תופים – אלמוג ליזמי.
צילום: מרגלית חרסונסקי

 

על כפיו יביא, עציץ של רקפות, יש בי אהבה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות