והזוכה: רוז פוסטאנס

אקס פקטור ישראל הגמר

גברה על עדן בן זקן ואורי שכיב
4/5

לפני כשלושה חודשים, ב-23.11 כתבתי (ציטוט מדויק) "הזוכה באקס פקטור ישראל אינה ישראלית. שמה רוז פוסטאנס, עובדת זרה מהפיליפינים. אני מהמר עליה כבר עכשיו. נדמה לי שעברי לידר הוא שאמר: "היא עושה בית ספר לכל המתמודדים". רוז מרגישה ביניהם כמו יצור מכוכב אחר במחנה הישראלי, שונה, בודדה. היא אכן נראית ביניהם חייזר. אבל כמו שהחייזר הזה שר You And I, הוא היה זוכה לסטנדינג אוביישן (מחיאות כפיים נלהבות בעמידה) גם מצד המבצעת המקורית – ליידי גאגא. איזה גרוב, איזה דיוק, כמה עוצמה ונשמה. נרשם כאן לחלוטין מקרה סוזן בויל – המהדורה הישראלית" (אקס פקטור ישראל 23.11)
אתמול בגמר מול עדן בן זקן ואורי שכיב שרה רוז את My Way, שיר הנצח המוכר מפרנק סינטרה, בביצוע גמר יפהפה בליווי סימפונט רעננה. אם לסכם: יש כאן ההתרגשות שנובעת מהשילוב בין הסיפור המדהים של מטפלת קשת יום, שהשאירה את משפחתה ומאהבתה בפיליפינים כדי למצוא עבודה בישראל לתמוך ביקיריה שם. אישה קטנה פשוטה מאוד, שהגדולה שלה, שהיא נשארה לאורך כל התחרות אמיתית  וצנועה, אבל ברגעים שהיא שרה קרה משהו לא יאומן  – בטחון ענק, אף זיוף, קול עצום, נשמה גדולה. יש מקום להתרגשות יתר, לגאווה ישראלית, דווקא על רקע מציאות שבה הזרים בישראל נמצאים במצב קשה.
מבחינה מקצועית, רוז הייתה הטובה ביותר מול כל המשתתפים. גם שלב הסיום לא "איים" עליה. הדואט שלה עם שירי מיימון בביצוע If I Ain't Got You של אלישה קיז היה הטוב ביותר מבין שלושת הדואטים של הגמר. פורטיס האפיל על עדן בן זקן בגרסה לשירו "ניצוצות". היא פשוט נעלמה לידו, וגם הביצוע בישיבה לא הוסיף לה נקודות. גם בדואט של אורי שכיב ומשה פרץ ל"לתת ולקחת" של שלמה ארצי (במקור – דואט ארצי-טסה), בלט המנטור על פני התלמיד.
אם היה מתמודד שהתקרב לרוז – זוהי להקת פיוז'ן בגרסת כיסוי טובה מאוד ל – Sweet Dreams של להקת יוריתמיקס. ההרכב התגבש ללהקת בנים מקצועית בעיבוד קלאבי עכשווי יפהפה ששילב את Party Rock Anthem של LMFAO. אם רוז לא הייתה זוכה בתחרות, אין ספק שהביצוע הזה ראוי למקום ראשון.
אורי שכיב בגרסה ל"תודה" של ישי לוי לא נשמע ביצוע גמר. השיר סבל מעיבוד רווי קיטש – גם בתפאורה. מעדן בן זקן ניסו לעשות מדונה בקאבר ל – Only Girl של ריהאנה בהפקה גרנדיוזית מדי ש"טיפסה" עליה.
נראה שהשופטים קיבלו הוראה לא להיות ביקורתיים בשלב הגמר, אחרת קשה להבין מדוע לא נשמעה הערה מקצועית אחת על הביצועים וההפקה, שאמנם נראתה מיליון דולר, סטייל האירוויזיון בשנותיו האחרונות, ועדיין אני מצפה מיושבי שולחן השופטים להסיר חיוכים נוטפי דבש ולומר דברים מקצועיים יותר.
ועכשיו, השאלה הגדולה: מה עושים עם רוז? מי מהאמרגנים המקומיים מרים את הכפפה? האם משרד הפנים יעשה לה הנחות??? 

זכתה: רוז פוסטאנס מהפיליפינים. 2. עדן בן זקן. 3. אורי שכיב 4. להקת פיוז'ן.

אקס פקטור ישראל – פרק הגמר

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות