האחרון שנשאר

עמיר בניון

מלים: משה קלוגהפט. לחן: עמיר בניון עיבוד והפקה מוזיקלית: משה יוסף
4.5/5

עמיר בניון לקח על עצמו תפקיד לשיר בגוף ראשון ניצול שואה, כזה שעדיין חי כאן להעיד ולספר, אבל בפועל – "נותרתי חי גם כשהייתי מת". בניון מנסה להכיל משהו ממה שעבר על הניצול, כמו גם את תחושתו שלו כמזדהה. כותב המילים השתמש באירוע המסופר בתנ"ך, לפיו ראה משה צמח קוצני בשם "סנה", כשהוא בוער באש ויחד עם זאת אינו נשרף. "אני הסנה הבוער, אתם תישארו כאן כדי לספר", וזה מתקשר איכשהו עם הדימוי של – "אני האחרון שנשאר אני שייך לדור המדבר" (יוצאי מצרים שמתו במדבר, שלא ידעו להעריך את החרות) או במילים פשוטות: נשארתי שם במחוזות העבר הנוראים, ועדיין "אני הסנה הבוער".
העיבוד והמנגינה עוטפים בתחושת עצב ויגון. בניון הלחין תמצית משקעים של האנשים שנשארו כעדות. הוא שר את השיר בדכדוך מזכך, מנגינה קליטה וטון שמחלחלים עד צמרור. אין כאן שום תחכום מוסיקלי, אלא בעיקר מנגינת הרגש, צליל כינור כחלק מהקונטקסט של מנגינות האופייניות לשירי יידישקייט, ושירה מלאת כוונה והזדהות.

אני האחרון מכולם/ ממעמקים קראתיך אדם/ כל עוד בלבב נשמתי קוראת/ נותרתי חי גם כשהייתי מת אני האחרון שנשאר/ נותרתי אדם כשהייתי מספר/ כיכר הלחם אצלך בתפריט/ ואצלי תמיד מתחת לכרית
ובמרוץ השליחים / נותרתי לבד/ הלפיד עובר עכשיו / מיד ליד/ קחו ממני הכל / אני הסנה הבוער/ אתם תישארו כאן/ כדי לספר
אני האחרון שנשאר/ עוד שייך לדור המדבר/ אין לי מנוחה אני נע ונד/ ורק הזכרונות בקרון לכיוון אחד אני האחרון שנשאר/ חוזר עכשיו אל מחוזות העבר/ הדשא הזה ירוק מאימה/ אני קורא אלייך אמא אדמה
ובמרוץ השליחים / נותרתי לבד/ הלפיד עובר עכשיו / מיד ליד/ קחו ממני את הכל / אני הסנה הבוער/ ואתם תישארו כאן/ כדי לספר
ומיליוני עיניים/ בוהות בי עכשיו/ איך אוכל לוותר/ אני האחרון שנשאר/ כדי לספר

***** לקראת יציאתה של משלחת הכנסת לטקסי יום השואה הבינלאומי שיערכו באושוויץ, הקליט עמיר בניון את "האחרון שנשאר" למילותיו של משה קלוגהפט. בניון יבצע את השיר בפולין במהלך אירועי יום השואה הבינלאומי בשבוע הבא. השיר "האחרון שנשאר" נכתב על רקע המציאות בישראל, בה חיים כיום כ-192 אלף ניצולי שואה שגילם הממוצע 84 שנה. 37 מהם, בממוצע, הולכים לעולמם מדי יום.

***** לעג לרש: ידם של חולי סרטן ניצולי שואה אינה משגת סכומי עתק עבור התרופות שהם זקוקים להם, אבל לא רק בסרטן מדובר אלא בקיום בסיסי, בטיפולי שיניים, משקפיים, אביזרי שמיעה. לכל אלה אין תקציב.
כנסת ישראל מוציאה לפולין ליום השואה הבינלאומי 65 חברי כנסת בעלות של מאות אלפי שקלים. מדוע משלחת כה מנופחת? מה קרה לנו?! עמיר בניון שר שיר על רקע מציאות בה 37 ניצולי שואה הולכים לעולמם מדי יום. מאין יבוא עזרם? מהמשלחת הזו שיוצאת לחגוג את יום השואה הבינלאומי, עליו אגב, אין לנו חסות בלעדית. הוא מייצג גם את כל קורבנות הנאצים באשר הם.
חברי כנסת נכבדים: אתם רוצים באמת לעזור לניצולי שואה נזקקים בסוף ימיהם? בטלו את הנסיעה השערורייתית הזו על חשבון משלם המיסים. העבירו את תקציב המסע הזה לקרן לניצולי השואה לרווחת האנשים שזקוקים נואשות לעזרה. עם ישראל יסלח לכם, אם לאירוע המכובד תגיע משלחת מצומצמת של 10 אנשים. תאמינו לי, תצאו מזה מה-זה-צדיקים.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. מעניין שכל שיריו האחונים של עמיר,יותר נכון אלבומיו האחרונים מלווים בסיפור גדול סביבם(יש שישתמשו במילה גימיקים), אבל התוכן די חלש, באמת די חלש!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות