ביום שנולדתי

נועה דויטש

הפקה עצמאית
4/5

"מעניין את מי יזכרו", "כולם נעלמים, הכל שקרים", שרה נועה דויטש בשיר מס. 9 "תחרות". תעמידו את השורה הזו למבחן. נועה היא פליטת כוכב נולד 8. מישהו זוכר? מודה ומתוודה: גם אני עשיתי גוגל. ראיתי אודישן של "לא גבר לא אישה", שיר מקורי שהפתיע את שולחן השופטים. זוכרים? ההיא בכובע שחור, ההומור. הביטחון העצמי. השופט פבלו רוזנברג אמר אז: "אני אוהב את שניכם, את הגבר ואת האישה". השופטת מרגול אמר: "נתת הופעה". ואז, אחרי ההדחה קרה מה שקורה לרוב המתחרים בתחרויות הריאליטי מוסיקה. הם נעלמים אל מעמקי השכחה, גם הכישרונות שביניהם.
נועה דויטש, קול "גברי" ייחודי, חוזרת מהשכחה אל מרכז הבמה, שופכת את הכאב, הניכור, בשיר "שקופה" מהבודדים שלא היא כתבה (נועם גינגולד).  היא שרה בטון מריר משהו בליווי צליל מפוחית: "אישה עשן, ילדת רפאים, אי אפשר לגעת".
נאמר את זאת כך: נועה דויטש עושה באלבום הזה הכל, שאפשר יהיה לגעת בה, לחדור מבעד לשקיפותה.
מסעותיה של נועה דויטש מתפרשים על 14 שירים: יוצאים איתה ב"אוטובוס היפי" לצפון עם "קעקוע של פיס" בשיר "טריפו", שיר שמתכתב עם "שיער" בפולק רוק נוסח השבעים. ממשיכים עם הגרוב העוסק בפחד של להיות "לא גבר לא אישה", "מה שתבקשי" – על תלות ביחסים, שיר רוק שמחליף במהלכו צבעים לרגאיי ולפולק קלטי.
בהמשך, מטעינה את השיר "ביום שנולדתי" (החלומות הלא שגרתיים שנרקמו מול הוריה) בעוצמות דרמטיות, לוחצת על דוושת הרוק לשיר בחספוס על היותה "עוף מוזר" , מורידה הילוך, מנמיכה טון לבלדה נוגה על אדם באשר הוא המחפש שינוי וצריך להמשיך למרות "שהדרך עדיין לא קצרה" בשיר "הברירה", ומספרת על החיפוש וההמתנה לאושר באיזשהו בר ("מחכה לאושר"). 
אם רוק רווי דציבלים אז – "החדר מבולגן", שיר התפרקות ושחרור שמוציא אותה קדימה.כמעט באותו קצב רוקנ'רולי – הסיפור על הגבר בחייה,  ומה שלא יודעים עליו גם מי שמקנאים בה. מכאן פונים לסמטה העצובה-אפלה של "מצטערת" שיר דאון על אהבה אחת שלא תחזור בעיבוד יפה למיתרים שמעניק לשיר שכבה דרמטית, מהשירים הטובים באלבום. הסיום, בשיר חצי מדובר "הרגשות" על ה"מאבקים" בין אזורי הלב, הנשמה והמוח בגופנו. מתחיל אקוסטי עדין ומסתיים חשמלי בועט.
שתי הפנים של נועה דויטש, זמרת-יוצרת, רוקרית, מחפשת לספר את חייה-תחושותיה, חותרת לאמינות גבוהה הגם שבתוצאה הסופית מ-14 שירים נשארו לי כארבעה חמישה, שאותם, ככל הנראה, אזכור יותר מהדיסק הזה. אבל אם לחזור ל"כוכב נולד" – עכשיו נועה דויטש נולדה לא ככוכבת אלא כאמנית מוסיקה. עכשיו אין מה שיעצור אותה. עכשיו מתחילה העבודה הקשה.
נ.ב. צל"ש לאלון אוחנה על עיבודים והפקה יצירתיים

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות