לב חופשי

מוקי

הליקון
4/5

כמעט לכל אורך האלבום אני שומע מוקי (דני ניב) מתפעם, כאילו רוצה להגיד לנו – החלפתי דיסקט, רוח חדשה נושבת במפרשי. הורדתי שלטי מחאה, הנחתי לראפר של אתמול, גם לשבק ס. אני כבר לא שם. הגיע הזמן להתחיל לבדוק את עצמי, את מהות חיי, אהבה, אבהות, משברי יחסים, פחדים, חלומות. רע מול טוב. מציאות מול אשליה.
ב"לב חופשי" מוקי שר על שחרור, ואני מאמין לו, נע איתו בקצב של השיר, מזדהה עם תחושת המחזורית הזו של ירידה לצורך עליה. מוקי עושה חשבון נפש עם עצמו מפרספקטיבה של "דף חדש" Tabula rasa. הפרידה מזו ששברה את ליבו שיחררה. חש חף משקרים, מגעגוע. מצבו יותר מטוב – הניקיון החדש מעלה אור גדול אחרי החושך. מוכן להתחיל הכל מחדש.
איש השבק ס', איש הראפ וההיפ הופ, שפעם ניסה לשכנע שמשהו לא בסדר במדינה ובחברה ("מדברים על שלום", "האדמה בוכה" ) מנסה הפעם להתמקד בעצמו. לוקח זווית אישית. מי אני ומה אני עכשיו. לפי טון קולו – הוא אכן שמח על ההשתחררות מכבלי הבינו-בינה.
המוסיקה של דודו טסה, קצב המיד טמפו, והעיבוד של אורי אבני מכניסים למקום שאנטי נינוח, תחושת של רגיעה אחרי הסערה. הנגיעות האפרו-קריביות, העיטור-מעבר בחשמלית, מעניקים תחושה של המנון למיואשים שרוצים לקום מהתחתית לבוקר חדש. זה מוקי, אבל זה מוקי רגוע, ראש טוב.
ב"אם יש סיכוי" מתלהב מוקי לשיר המנון לחיים – "לברוח מהמוות" , "לתפוס את המציאות שלי בשתי ידיים". המנגינה של יא יא כהן אהרונוב והקצב לוקחים אותו לשם. כמעט אותה התלהבות מגיעה ל"לא קרה" המחשבה על אמת מול אשליה מובילה לגעגועים ללילות ב"חדר וחצי בקצה תל אביב", שם ראה את האור.
מוקי מרוגש, מת לבשר על שינוי: "וכל מה שנראה לי פעם חשוב – איבד משמעות כבר" הוא שר ב"עד שהזמן". וגם "האושר מתגנב לאט/ דבר נגמר אחר נולד". המוסיקה הקצבית נעטפת בתזמור מיתרים ממתק ומרכך. שמעט מעקר את המסר.
ב"כמו בן אדם" במקצב ואלס איטי, מוקי מבקש סיבה מדוע "שוב לבעור אחד מול כולם" מול התחושות הקשות כשכל העולם כולו – הוא "גירוש מגן העדן" וחוסר הידיעה על מהות הסוף והתחושה שכולנו פה "רק טרף בזירה". גם כאן המוסיקה היא פופ מלודי מעוגל שמרכך ומקהה את האמירה.
המלודיות הרכה מתאימה יותר ל"ילד של אבא" (לחן של יא יא כהן אהרונוב) מוקי מציע לילד הצעות ספק מרגיעות ("אל תפחד ליפול") שהמבוגר והמפוקח שבו, יודע שהן בדרך כלל לא מעשיות. אבל באהבה כמו באהבה לא השכל מדבר אלא הלב. כל מה שאב מאוהב רוצה לילדו. שיר פופ-היפ הופ מלודי מתוזמר להפליא שכולו לב, רגש טהור, טון רך-מתכוון זורם נפלא בערוץ הרדיו הידידותי בנתיב מיינסטרים שמוביל לכיוון אחד.
עוד שיר מלודי של מלנכוליה חמה – "אוהב אותך יותר" שמסיים את הדיסק (לחן: דוד טסה) על אהבה טוטאלית, מוסיקה וטון שמשדרים מוקי מרוכך עד קצה נשמתו, נכנע לרגשותיו האנושיים.
מוקי פחות מרוכך בשיר רוק שנשמע כמעט חריג – "מה תעשי איתי" – זעם הרועם על מי שהייתה איתו, "בחורה מקרח", שגרמה לו "חור בלב וראש כואב". לא שיר שבשבילו תקנו את הדיסק החדש של מוקי.
מעניין ומיוחד יותר הוא הדואט עם שירי מימון – "לראות הפוך" , מעין ראפ פאנקי (לחו של אורי אבני ומוקי) הבנוי על קונטרסט: מצד אחד אמירה לחוצה, נוקשה ומחוספסת של מוקי מי שרוצה שינוי לא מציאותי ("אני חולם לראות הפוך") מול קולה המרכך של שירי מימון ששרה אמיתות חיים – "השקר לא הופך אמת / אפילו אם נצעק אותו ביחד" העיבוד וההפקה העשירו את השיר.
עוד חריג – חפלה מחויכת בשיר "הנה אני מגיע" בקצב דרבוקה, דאנס רוק אוריינטאל חתונות שמח לכפיים, תרצו התשובה של מוקי למוסיקה ה"מזרחית", בו הוא מודיע לאהובה שהוא מגיע רוכב על קליע…
מוקי נכון לעכשיו חיפש להיות מוקי נכון לעכשיו – בעיקר על מגוון רגשותיו בקיום היומיומי, פחות על תובנותיו כאיש מעורב בתוך הוויה פוליטית וחברתית, וגם אם לא כל השירים הם מהסוג האולטימטיבי, עדיין יש כאן סיסמוגראף מוסיקלי עשיר שאינו משקר.

שירים: לב חופשי, בדרך לאיבוד, עד שהזמן, כמו בן אדם, ילד של אבא, אם יש סיכוי, מה תעשי איתי, לראות הפוך – עם שירי מימון, הנה אני מגיע, לא קרה, אוהב אותך יותר
עיבודים והפקה מוסיקלית: אורי אבני

Mooki Unfettered Heart

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

 1. הסינגלים היו נחמדים. האלבום הוא קיטש צרוף.
  שראוי היה לקטול, בדיוק כמו שקטלת אלבומים של משה פרץ.
  מוקי כבר שנים לא בכושר. אם לצרף את אחרון "הילד אני" ( המנומנם, של פורטיס) לאוסף…
  מסתבר שברברת הריאליטי המביכים……..
  הם פשוט מביכים. מתו א ועד הסוף.

  פה לעוד
  https://rateyourmusic.com/list/DavidIs/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות