אסתר רדא

אסתר רדא

התו השמיני
4.5/5

מה היא עושה פה? מצד שני, אם סצנת הגרוב והפיוז'ן המקומית התמקדה באירוע פה, אירוע שם, באה אסתר רדא למקד דברים ולומר: זמרת סול ריתם נ'בלוז כזו עוד לא הייתה כאן, כלומר אחת ללא רגשי נחיתות, מתוחמת בגבולות האפרו-סול עם קריצה פה ושם למוסיקה שתזכיר את מוצאה (אתיופיה) נגיעות רגאיי ואלמנטים של מוסיקה שחורה מסורתית. זמרת סול ופאנקי, שנמצאת על הצטלבות דרכים, עדיין מחוברת למקורות האפרו, אבל נוטה חזק למוסיקה האפרו-האמריקנית ונוגעת באמהרית של הבית.
אני שואל מה היא עושה פה, כי רמת ההפקה המוסיקלית של אלבום הבכורה שלה בהחלט אינה מביישת את ההפקות המהוקצעות בז'אנר הזה. צליל נשיפה חזק-מלא, תמיכה מלוטשת של ריתם סקשן. החיבור שלה לסגנון, נדמה לי, לא יסגיר את מוצאה.
אסתר רדא מספרת סיפורים מזווית אישית על דרך קשה. "שילמתי את המחיר יותר מדי זמן" היא שרה ב – Monsters. ב – Out היא משדרת על תחושת כליאה: Something Wrong Get Me Out Of Here. אני שומע כאן מוסיקה וטון שמזכירים בילי הולידיי מחוברת לבלאד סווט אנד טירז.
Sorries
נשמע עוד להיט פוטנציאלי בקצב רגאיי בנוסף ל – Life Happens ול – Anything. רדא משתוקקת לאהבה כדי להיחלץ מכל השיט של החיים. הוא האחד שאומר שמחר הוא יום אחר.
האלמנט האתיופי מגיע ב – Manu Ney בטעם אפרו פאנקי. סערת רגשות (דחייה-משיכה ביחסים) מתפתחת בתזמור עשיר ב – Lose It, כאשר המסקנה היא – "חזור אלי, אני כה נפחדת להישאר לבד".
ב- Herd היא שרה: "חופש הוא השחר , ואני ישנתי יתר מדי זמן" וב- Bazi – "השמש סיימה את המשמרת שלה הלילה שומר הסודות ירד… אני מלאה בריקנות, שום דבר כבר לא משנה, אפילו האמת". זה מגיע בצליל בראס ובקצב שטוענים בעוצמות.
רדא תחזור לאפרו-קאריבי ב – No More, כשהיא מתריסה כנגד העזר: "לעולם לא אהיה מה שרצית שאהיה, תפסיק לנסות לשנות אותי"… צליל פאנקי מתוזמר מניע את Bad Guy, ואסתר מודה שלא תמיד הלב נענה לשכל: "כל מה שאני יודעת/ שאני מאוהבת בבחור רע"…
Could It Be שיר המעלה שאלות וספקות על עצמה בחולשתה, הוא אחת הבלדות המלודיות היפות ששמעתי השנה, והסיום Anything, על "גנב מקצועי" שגנב את שנתה ועזב אותה לנדוד ברחוב ("אתה לא אבא שלי אף אחד לא, אתה לא יכול ללמד אותי איך להרגיש כאב") , מציג עיבוד מבריק לחליל עם מעבר יפהפה.
מה היא עושה פה? לפי הדיסק הזה אסתר רדא צריכה לצאת לרעות בשדות זרים, ללכת על גדול יותר מאשר הופעות פה ושם בפרובינציה. מצד שני, יתכן שהשוק העולמי רווי, ואנחנו הרווחנו (בינתיים) זמרת מסוגננת, ממוקדת, מלוטשת. בעולם הגדול אולי היא "עוד אחת". כאן היא אחת.

שירים: Monsters,Out,Sorries,Life Happens,Nanu Ney,Lose It,Herd,Bazi,No More,Bad Guy,Could It Be,Anything

צילום: מרגלית חרסונסקי

אסתר רדא בהופעה

Ester Rada – Ester Rada

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות