ההופעה

דיפ פרפל

היכל נוקיה
4/5

לקראת סיום, קורה הלא יאמן: מעריץ פורץ לבמה, דוהר לעבר איאן גילאן ולופת אותו בחיבוק. שניות, והוא מסולק החוצה. אתם מבינים את המשמעות? כוכב רוק בן 69 זוכה לחיבוק של בחור צעיר ממנו באיזה 50 שנה.
מה אטרקציה בדיפ פרפל 2014? מה נשאר מהלהקה אחרי כל הגלגולים? לא אטרקציה גדולה מן החיים, אבל יש להודות: יש עדיין סגול והוא לא פחות כהה. הלהקה יצאה שוב לדרכים בעקבות אלבומה החדש  Now What?!  שלושה מהחמישה שהקליטו את Smoke on the Water ב-1971 מציגים דיפ פרפל שאינה מביישת את הדיפ פרפל ההיא. הזמר איאן גילאן, הבסיסט רוג'ר גלובר, המתופף איאן פייס הם הבסיס הותיק. האם הם יכולים להשיב את נעוריהם? מתברר שזה לא הכי פתטי להיות רוקר קשיש ושמח בגיל הזה.
הם מצליחים לדלג על הגיל, על הזמן ועל הטרנד. גם משחילים כחמישה שירים חדשים מ – Now What?! . גילאן בגיל 69 יודע לחלץ מעצמו ביצועים גדולים גם לשירים בינוניים. 100 דקות ההופעה מוכיחים שהחמישה מרגישים מאוד נוח להופיע בחברת עצמם. גברים מקצוענים שבאו לעבודה. יש עדיין פשטות יפה ועוצמות רוק מפוארות במה שהלהקה הזו עושה.
מה שמתארך את שרידותם של הפרפלים הוא הדבקות שלהם בנוסחאות הרוק הקלאסיות. גם האלבום החדש והטוב ממשיך במידה לא קטנה אלבומים כמו Machine Head, In Rock, Firebal – על גבול הקלישאתיות. טוב שיש להם סולואים להראות מיומנות ווירטואוזיות. בסיכומו של הערב, אפשר לומר: אלה הקטעים החזקים במופע. כל נגן מקבל את ההזדמנות שלו, ובמיוחד השניים שלא שייכים להרכב ההוא: החשמלית של סטיב מורס פורחת, באופן שחסרונו של ריטשי בלקמור אינו מורגש ב – Contact Lost וב – Well Dressed Guitar וג'ון איירי בקלידים ב – Perfect Strangers באוריינטציה קלאסית ובכל מיני אלתורים מחניפים ("הבה נגילה" לקהל הישראלי). דון איירי מתחבר לג'ון לורד המנוח שלו הוקדשו שירים בדיסק החדש ושיר אחד Above And Beyond בנגינת קלידים ברוח המסורתית. איאן פייס מאחורי סט התופים הוא עדיין מכונת תופים שאין לה תחליף. הוא לא נמנע מגימיק כאשר מקלות תופיו נדלקים באורות צבעוניים בפעולה בתיאום עם הקצב על במה חשוכה. איירי ומורס, שמצליחים "להחמיא" זה לזה בנגינת דואט מסחררת. גם רוג'ר גלובר לא יוותר על הפגנת ביצועי הבס שלו. וכמובן איאן גילאן, שלא איבד כמעט דבר מקולו החזק, העשיר.
השירים החדשים נטמעו חזק ברפרטואר. להיטים ישנים? אולי מעט מדי. Strange Kind of Woman בחלק הראשון של הערב. לפני ההדרנים מגיע מה שנחשב אחת הקלישאות הכי שחוקות ברוק Smoke On The Water – אבל הביצוע החזק מעניק חיים חדשים לשיר, ממש כמו שהם טוענים מחדש את Hush ואת Black Night כדי להקים את נוקיה על הרגליים. מי שזוכר להם חסד מאלבום ההופעה Made In Japan, לא יתאכזב. על ההופעה הזו אפשר לומר בלי להתלבט Made In Tel Aviv, ומדובר בפער של 42 שנה.

איאן גילאן – שירה, איאן פייס – תופים, רוג'ר גלובר – בס, סטיב מורס – גיטרה, דון איירי – קלידים.
צילום: מרגלית חרסונסקי

שירים

Après Vous
Into the Fire
Hard Lovin' Man
Strange Kind of Woman
Vincent Price
Contact Lost
Guitar Solo
(by Steve Morse)
Uncommon Man
The Well-Dressed Guitar
The Mule
(incl. Drum Solo by Ian Paice)
Above and Beyond
Lazy
Hell to Pay
Keyboard Solo – by Don Airey
Perfect Strangers
Space Truckin'
Smoke on the Water
Encore:
Hush
Black Night

Black Night + Smoke On The Water
Steve Mors and Don Airey – Solos

Deep Purple Live In Tel Aviv 2014

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות