חייך עכשיו

האחרון של גבריאל בלחסן

התו השמיני
3.5/5

"נולדתי עם הלם חיים אינני רוצה למות ואינני רוצה לחיות"

התיעוד המוקלט האחרון של גבריאל בלחסן. 7 סקיצות שהיו עתידות להיות חלק מאלבומו השביעי יוצאות כחצי שנה אחרי מותו. שיר נוסף שר אחיו ידידיה, שבאולפנו הוקלטו השירים.
בלחסן ממשיך בסיפור המתחולל בנפשו החולה. השירים הם בבסיסם תסריט החולף בראשו. המוסיקה היא כאב. לא הרמוניה, לא מלודיה אלא האקורד המדכדך, הטון הדרמטי-סובל, המביע באירוניה תסכול קיצוני. ההקשבה היא ניסיון להצטרף לתיעוד. חוויה מוזיקלית מתפרשת בצורות שונות. יש מי שמבקש להתענג על מוסיקה. בשביל גבריאל בלחסן הטלטלה הנפשית דומיננטית, חזקה יותר מכל דבר אחר.
מוסיקה בשבילו הייתה קודם כל אמצעי להציב עצמו מול עצמו. או: איך לתת לנפש הדוויה לשיר את כאביה. השירים האלה שנותרו כסקיצות הם האותנטי שבאותנטי. כתיבה ציורית נפלאה, פואטית, שמדייקת בשרטוט המתרחש במוחו. גבריאל מספר בדרמטיות את הרגע לפני שאהובתו נוסעת: "הלב שלי אפור ומכוסה קרום דביק ורוטט, והיא עדינה איתי ותולשת לי שערות ארוכות מהגב" ("זהובת השיער") כמעט באותו טון דרמטי הוא מנסה להתנחם בצרת המסכנים ממנו בשיר "חייך עכשיו" (אלה שנרקבים בחדרים, שגוססים לאט, שמחרבנים במכנסים מרוב פחד, אוספים חרא מפחים), מגביר קצב כדי לזעוק בחרדה "הכדורים לא משאירים עלי הרבה רושם/ אני אוכל פגרים של דגים, אמרו י שזה טוב למצב רוח". ("תתעורר בחור זקן") ואז מגיע שיר אחד מלודי, מנגינת העצב בקול רפה-רוטט-משתנק על מי שכבר עזב "בלבוש מלכות" בשעות שהזמן עצר מלכת ("חולם").
בלחסן מתאר בזרם תודעה את מה שעובר עליו בנסיעה באוטובוס (השיר "טעות"), את הרצון להתפוצץ על כל אלה שמתפוצצים באמצע הרחוב, אינו סובל את מה שאומרות לו מעריצות "אתה מרגש, אתה מצמרר" ("המילים האלה הם כמו אוויר מזוהם בשבילי").
האם בלחסן האמין באמנות שלו? אמונה באמנות היא צעד בכיוון הנכון למרפא, אבל בלחסן זעק בקצב הרוקנרולי של השיר "כל הדברים יגעים" – "מילותיי הן קסם זול, שדוף ונרדף אנוכי/ דיברתי אני עם ליבי, וליבי חמק, עבר ודהר אל החושך". זה מסביר את הטרגדיה שלו.
לא אלבום לבילוי. בעיקר למי שמעוניינים להיכנס לחדרו ולשמוע סיפורים ממה שעבר במוחו, ללא ליטושים, עירום וחשוף ונואש.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. "נולדתי עם הלם חיים אינני רוצה למות ואינני רוצה לחיות" 

    איזה משפט חזק שמתמצת הכל

    גבריאל אתה חסר !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות