פרויקט מיוחד – מבצעים שונים

שרים שיר השירים

הפצה: אן.אם.סי
4.5/5

הפרויקט שאפתני: תשעה יוצרים התבקשו להלחין את 8 פרקי שיר השירים. משימה לא פשוטה, מסוכנת ומאתגרת כאחת. הטקסט המופלא של שיר השירים לא נועד להלחנה. הוא רם ונישא ביופיו, והמוסיקאי עלול להמעיט ממנו במקום להעניק מימד חדש שיבליט את יופיו.
מלחינים ישראליים רבים הלחינו פסוקי התנ"ך או השתמשו בסיפורי התנ"ך כבסיס לכתיבת מלים והלחנתם, כחלק מהמסורת של שימוש בפסוקי התנ"ך בתפילות ובזמירות. בתפילות החגים, בהגדה של פסח ועוד, אבל הלחנת פרקים שלמים – עדיין לא נתקלנו.
שירי שיר השירים נקראים בהקשר של אהבת איש ואישה הפונים זה אל זו. אחרי הכל הטקסט מיוחס לשלמה המלך שהיה עם אלף נשים. ואמנם התיאורים הארוטיים המטפוריים אינם משאירים מקום לספק. אלא מה? במסורת חז"ל נתפרשו השירים אלגורית כמשל ליחסי הקב"ה וכנסת ישראל, מה שהופך אותם נעלים ונשגבים.
התוצאה המהודרת (ספר דיסק מפואר – אבל למה בשחור? שחור הוא צבע חוסם, דכאוני. אהבה דורשת צבע פותח ומחבק) לעיתים מפתיעה באיכויותיה – המודרניות, בשילובים של נוסחי תפילה ופופ עכשווי.
תפילת "לשם ייחוד". לחן וביצוע: עמיר חדד. עיבוד: אסף צרויה
השיר מתחלק לשני חלקים – הראשון שומר על אופי התפילה. השני – פופ מודרני במנגינה ענוגה מעוטר בשירת "להקת ילדי קול העולם". למרות המורכבות המיוחדת, הקטע שעטנזי מדי.
פרק א' ("שיר השירים אשר לשלמה . ישקני מנשיקות פיהו כי טובים דודיך מיין") לחן וביצוע: עמיר בניון. עיבוד והפקה מוסיקלית: נדב ביטון ותומר מתנה.
בניון נמצא חזק בתוך הטקסט, מלא כוונה, הטונים הגבוהים טוענים ברגש ללא נשוא, כאילו הוא מבקש לחבור למכמני השיר. שירה ותפילה חוברים לשיא הרגש. נעמן טל בגיטרה חשמלית חובר אליו.
פרק ב' ("אני חבצלת השרון שושנת העמקים, כשושנה בין החוחים כן רעייתי בין הבנות") לחן: וביצוע: גד אלבז. עיבוד והפקה מוסיקלית: נדב ביטון. אלבז הלחין בלחן ענוג, הצליח להעניק לשיר מוסיקליות יפה ולטעון אותו בתחושתו. פשטות הסלסול והתזמור מנצחים.
פרק ג' ("על משכבי בלילות ביקשתי את שאהבה נפשי בקשתיו ולא מצאתיו") לחן: תומר מתנה ואבי בן אבו. עיבוד והפקה מוזיקלית: תומר מתנה. ביצוע: תומר מתנה ועמיר חדד. יש משהו מאוד האותנטי הנעים הזה, בטון השירה הנוגה, במעבר מלא עוצמת הכוונה של הצמד ("אחזתיו ולא ארפנו")
פרק ד' ("הנך יפה רעייתי, הינך יפה עינייך יונים מבעד לצמתך שערך כעדר העיזים שגלשן מהר גלעד") לחן, עיבוד, הפקה וביצוע, : ארז לב ארי.
אנחנו בחלקתו האינטימית, מאופקת של ארז לב ארי, שמתנה אהבים עם רעייתו בטון נוגה צנוע ורב כוונה. הקצב איטי, העיבוד לוטף, השימוש באלקטרוניקה – יפהפה. קטע רווי אווירה משכרת.
פרק ה' ("באתי לגני אחתי כלה אריתי מורי עם בשמי אכלתי יערי עם דבשי שתית ייני עם חלבי אכלו רעים שתו ושכרו דודים") לחן, עיבוד והפקה מוסיקלית: אלדד ציטרין ביצוע: שולי רנד צליל עוד ופסנתר שירתו המאופקת-אינטימית בתחילת השיר שמטפסת לשיא דרמטי.  המוסיקה מורכבת, מורדות ועליות, מעברים לא שגרתיים.
פרק ו' ("אנה אלך דודך היפה בנשים. אנה פנה דודך ונבקשנו עמך. דודי ירד לגנו לערוגות הבשם לרעות בגנים וללקט שושנים") לחן וביצוע: אילן דמתי. עיבוד והפקה מוזיקלית: אילן דמתי, זיו רהב ועידן שניאור.  נגיעות מסורת בשילוב עוד, בוזוקי וטאר ושירת מקהלה, לא יצירת המופת של הפרויקט, ועדיין שומרת על הרמה הגבוהה שלו.
פרק ז' ("שובי שובי השולמית, שובי שובי ומחזה בך מה תחזו בשולמית במחלת המחניים") לחן וביצוע: דוד ד'אור. עיבוד והפקה מוסיקלית: פטריק סבג.
ד'אור נוגע ביופיין של המילים. המילים הארוטיות נטענות במטעני רגש מאופקים ויפים, בצבע קולי שמשאיר את השיר במחוזותיו הפואטיים. העיבוד לכלי נשיפה מיוחד, מזכיר משהו מוסיקת מריאצ'י (מקסיקנית)
פרק ח': ("מי יתנך כאח לי יונק שדי אמי, אמצאך בחוץ אשקרך גם לא יבוזו לי") לחן וביצוע: אמיר דדון עיבוד: טל פורר ואמיר דדון, הפקה מוזיקלית: טל פורר. אמיר דדון הפליג למחוזות שיר השירים בבלדת רוק. חספוס קול שלא שמעתי ממנו בתיאורה של מי שעולה מן המדבר, בשירת אהבה עזה כמוות קשה כשאול. השילוב של קול המדקלם הטקסט עם סולו חשמלית ושירה ווקאלית רמה עשה מהשיר מלודרמה עוצמתית.
"שרים שיר השירים" הוא אלבום חגים מובהק. מה שמיוחד בו הוא דווקא הניסיון ללכת על הלא בטוח, לצאת מהאתגר כדי לגעת בטקסט הלא פשוט של שיר השירים, גם כאשר הסיכויים לאינטראקציה לא גבוהים. על ההעזה הזו ראויים כל השתתפים, ובעיקר היוזם ליאור יאיר מנשה לצל"ש.

מבצעים: עמיר חדד, עמיר בניון, גד אלבז, תומר מתנה, ארז לב ארי, שולי רנד, אילן דמתי, דוד ד'אור, אמיר דדון
יוזם הפרויקט: ליאור יאיר מנשה.
צילומים: מרגלית חרסונסקי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות