מופע מחווה ליענקל'ה רוטבליט

"דברים שרציתי לומר"

ימי זמר תיאטרון חולון
3.5/5

ערב שני שאני מבלה בחולון עם ותיקי העיר בטקס הענקת פרס על מפעל חיים ליוצר מהזמר העברי. אחרי נורית הירש, הגיע תורו של יענקל'ה רוטבליט. גם רוטבליט, כמו הירש, נאלץ לעמוד ליד ראש העיר משך דקות ארוכות ולחטוף שני עמודי ויקיפדיה. יענקל'ה ידע להתאושש באלגנטיות, אם כי לא בטוח, שהוא נרגע אחרי מופע האימים של מוטי ששון ואחיו (שלישיית ששון) בגרסה ל"לילי שלי" של השלושרים מ-1969. רוטבליט הציע לששון לשווק את השלישייה בבת ים, בתקווה שששון קיבל את ההצעה באהבה.
אומה שלמה עסוקה בשנים האחרונות בקאברים בעקבות תחרויות הריאליטי מוסיקה. השירים משויכים לרוב למבצעיהם, פחות ליוצריהם, אלא אם כן מדובר בסינגר-סונגרייטר. כותבי שירים להלחנה (תמלילנים/ פזמונאים / משוררים) בדרך כלל אינם מזוהים עם השירים שכתבו. ערבים כאלה הם הזדמנות להכיר את מקבץ השירים שלהם. העובדה שרוטבליט עומד מאחורי כול השירים היפים האלה, אומרת שהוא בא ממקומות שסללו דרכים טובות ורבות השראה למלחינים והזמרים שאימצו את שיריו. רוטבליט הוא באמת פזמונאי לכל עת, לכל נושא, לכל מצברוח, ואני נזהר שלא לומר – לכל זמר.
יענקל'ה רוטבליט, שישב בשורה הראשונה קיבל מופע קאברים על רקע שקופיות. לפי מדד השמיעה שלי – פחות שירה בציבור יחסית למופע ההוקרה לנורית הירש מהערב הקודם. הוא קיבל מנחה – ששון גבאי, שנתן תחושה, שהוא (המנחה) בא לדפוק שעון, ואם יש באולם מישהו שרוצה שהערב הזה יסתיים כמה שיותר מהר – זה הוא. גם הניסיון שלו לשיר או לדקלם את "סוס עץ" לא ממש שיפר את המצב.
רוטבליט צפה בהשתאות במקבץ גרסאות כיסוי נוסף לשיריו. אחדים מהם התחננו לחזור למקור, אחרים שמחו לשמוע את עצמם מחדש. איה כורם השיבה לחיים את "כמה טוב שבאת הביתה". כורם לא הגיעה לערב הזה רק כדי לסמן "ווי". אפרת גוש העניקה ל"דברים שרציתי לומר" (לחנו של פוליקר) עוצמות מחודשות. כנ"ל כפיר אפשטיין ל"חוזה לך ברח". שירים שחסרו לי בערב הזה: "היא חזרה בתשובה", "כמו אל מים".
אנשי "החצר האחורית", ההרכב החדש של רוטבליט, הזהירו את ותיקי חולון, שהם הולכים לתת בראש ב"אחד משלנו". אם רצינו לקבל רוטבליט שאינו ספוג בהתרפקות נוסטלגית – זה היה "הראש" הזה, שהפר את שגרת הזמר של ערב המחווה נעים הזמירות.

שירים: מיקי גבריאלוב – בדרך לגימנסיה, מיקי גבריאלוב ומיקה קרני – היא תבוא, מיקה קרני – רואים רחוק רואים שקוף, אפרת גוש – איך הגלגל מסתובב, אפרת גוש – לקחת את ידי בידך, איה כורם – סוף לסיפור, מיטל טרבלסי – שבתות וחגים, מיטל טרבלסי – אחרי 20 שנה, ששון גבאי – סוס עץ, שלמה גרוניך – דר יארינג, מיקה קרני ומיטל טרבלסי – תנו לגדול בשקט, שלישיית ששון – לילי שלי, החצר האחורית – מענה קולי, החצר האחורית – אוהב לשרוק בחושך, החצר האחורית – אחד משלנו, מיקה קרני – בלדה בין כוכבים, כפיר אפשטיין – חוזה לך ברח, שלמה גרוניך ומיכל אדלר (מפוחית) – אני שוכב לי על הגב, שלמה גרוניך ומיכל אדלר – לוח וגיר, איה כורם – כמה טוב שבאת הביתה, מיקי גבריאלוב – קפה טורקי, מיקי גבריאלוב ואיה כורם – אמא אדמה, אפרת גוש – דברים שרציתי לומר, מיקה קרני, אפרת גוש, מיטל טרבלסי ואיה כורם – – דרכנו.

ניהול מוסיקלי ופסנתר: אמיר לקנר.
הפקת הערבנעמי אטיאס.

צילומים: מרגלית חרסונסקי

וידיאו: כפיר אפשטיין – "חוזה לך ברח"

    

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. ערב יפה מאד, למרות ההנחיה העלובה של ששון גבאי וניסיון השירה העלוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות