ימים יגידו

אייל גולן

Play
3.5/5

הוא מקווה, כי בן זוגה החדש לא יחזור על הטעויות שהוא עשה. שהוא נותן לה את מה שהוא לא הצליח. לטקסט של "אני מקווה" שפותח את החדש של אייל גולן הזה אני לא ממש מאמין, לרגש הגעגועים שיוצא מהקול – מאמין גם מאמין. אהבה עמוקה למי שעזב אותה או מי שעזבה אותו – קיימת גם קיימת.
בהמשך, ב"אהבתי בלחש" וב"ימים יגידו" מד הרגש והגעגועים קופץ מעלה אל גבהי קול הטנור הבלעדי, כשגולן שר על הכאבים שהותירה בו מי שאיננה איתו, ב"צללים של דמותה" הגבר בוכה בלילה בגלל כניעתו בקרב על דמותה של אהובה שנטשה. לא רק לקחה איתה את שמחת חייו, אלא התמסרה לאחר. או-הא. זהו כמעט מוטו באלבום: כואב את הפרידה של אהובתו, אבל רוצה שהאחר יתנהג אליה יפה. 
אני הולך לשמוע 15 שירים חדשים של אייל גולן. לפני כן קראתי שני דברים: 1. ביקורת ב"ואלה" 2. דברים שאומר אייל גולן עצמו על האלבום.
נתחיל עם הביקורת ב"ואלה": מיוסרת מצפון. הכותב ניסה לבדוק האם ניתן להישאר ניטראלי אחרי הפרשה האחרונה עם גולן. הכותב גם ניסה לחפש שירים באלבום המתייחסים לפרשה, יענו תיעוד מוסיקלי בזמן אמת. נו, באמת. נכון: הימים העוברים על אייל גולן אינם כתמול שלשום, אבל אם אני מעריץ של גולן, שחזרתי נאמר מאי ליד אוסטרליה מנוטרל מחדשות מהארץ, לא תהיה לי שום בעיה. רוצה אותו נטו. ביקורת צריכה להתייחס למוצר עצמו ללא דעות קדומות.
ובהקשר לכך: בקומוניקט שנשלח עם האלבום, מסביר גולן, כי גם הפעם כמו באלבומיו הקודמים, "חיפשתי להמציא את עצמי". אז זהו, שאותו מעריץ שחוזר מאי בודד באוסטרליה, יתחנן בפני גולן: אל תמציא את עצמך מחדש. תן לי את אייל גולן שאני מכיר ואוהב. הביקורת תחכה.
צפירת ארגעה: אייל גולן לא המציא עצמו מחדש. הוא עדיין מנווט דרכו עפ"י דרישת הקהל שלו. מקפיד לא לעשות פניות חדות שמאלה וימינה.
מינונים: בין שירי הגעגועים מושחלים הרקידים המותאמים לחפלות ולשמחות. אל תיתן למאזין להישאר עצוב. תן קונטרה לשירי הלב השבור. "גבר מאוהב", "הלילה תרקדי", "שר מאהבה", "דרך חזרה", "גבר של אישה אחת". תן לקהל בכפיים, ברגליים ושהשמחה תפגוש את קצות הציפורניים. מילים – עניין טכני. מוסיקה – עניין טכני. שירה – טכני. גם בקונפקציות יש רמות שונות. לא כל סחורה לאולמי החתונות היא שטנץ כולל התזמור הערבי. אצל גולן הטייס האוטומטי עובד, אם כי לא תמיד באותה רמה. ב"הלב פצוע" – הכאב על עזיבתה לא ישאיר את שומעיו ליד השולחנות. את הכאב לא רק מבכים, גם רוקדים.
גם בז'אנר הגעגועים-דיכאון עובד טייס אוטומטי. קחו את "מבעד לדמעה". טקסט כאילו טראגי. הכאב, הפרידה, הריסוק, אין בשביל מה לקום מחר. מחזור של הנדוש. גם בשירה – לא משכנע שליבו נשבר, שהשיר בעצמותיו. גולן מאמין שהקול שהולך לפניו ישרת אותו גם בשירים הנשמעים פס יצור. בשיר הזה אין דמעת אמת אחת.
ב"צללים של דמותה" הטון נעשה יותר טראגי, וגם "אלוהים" נדרש לעזרה למי שמתגעגע בתוך "חדר עמוב וקר" ונמרח על זיכרונות שעולים בין צללים . לא להאמין, אבל לפי השיר הזה גולן עדיין לא הפך ממתבגר לבוגר. הוא אפילו מחכה ל"מכתב". כל הזכויות על הרדידות שמורות לאופיר כהן, יצרן להיטים לפי דרישה. העיבוד משפר את המצב. גם הקול של גולן מציל את השיר.
בשורות מהמוסיקה? "מתפלל" של פאר טסי. הבנאדם שר שהוא מתרסק. האם אנחנו מאמינים לו? לפי הטון – כן. על הטקסט הנדוש – נסלח לו. אבל הקול הזה ייקח את המנגינה ויוביל אותה אל פסגות הרגש. אייל גולן אולי לא תמיד מתפלל, ולא תמיד יש לו אלוהים, כשהוא ניצב מול סיטואציות מפתות בחיים. אבל הפעם – ליבו נשא תפילה שטיפסה ממקומות שמתחת למיתרי הקול.
נדמה לי שאייל גולן לא עד כדי כך טיפש, שהוא יאות להחליף דיסקט. גולן יודע, שהשירים האלה ימשיכו לשרת אותו, ומבחינתו – טוב שלא שינה דיסקט ולא המציא עצמו מחדש.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

 1. אלבומו הקודם היה טוב בהרבה (פי 70 מונים אפילו), עם כל זה שגם הוא היה אלבום ארוך וקיטשי מידי, השירים שם בשתפ עם אופיר כהן והשיר "חזק ממני" (מלים אמיתיות וקצב נאה. אמיתי השיר הזה מימה שנדמה) …… היו אחלה.

  הבעיה המרכזית וכמעט יחידה בפופ הים תיכונית של ימינו, ניחשתם נכון, ממוסחר וממותג כמו מוצר.
  וגם הבלדות, הרומנטיקה, אווו הרומנטיקה………… כאילו אין עוד נושאים אחרים בעולם, וכאילו שמשה פרץ ואייל גולן הם שניים מהאנשים הכי מאוהבים בעולם, שרק זה בראש שלהם.

  יש שירים יוצאי דופן שנוגעים, גם מאת אייל גולן (זה אני, הוזה אותך מולי, דמעות, כל החלומות, לבדי) , אבל אלה היוצאים מהכלל, שלצערי ל.א מעידים על הכלל.

  כפי שיש לומר את האמת על האלבום החדש של מוניקה (סתמי ביותר), כך גם אין צורך להשאיר יותר משני כוכבים, רק על סמך זה שהשירים נעימים מעט.

  זה לא מרגש, זה לא אמיתי, אין כמעט קצב וגיוון.
  זה מאוס. ורק באינדי הישראלי יש דברים חזקים כיום בישראל !!

  פה ראו מה כןן עושה טוב לנפש, ולשכל, וגם נוגע….
  https://rateyourmusic.com/list/DavidIs

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות