לקראת ההופעה בישראל

טנג'רין דרים

האלבום Phaedra
4.5/5

גם אם "טנג'רין דרים" תוציא עוד 20 אלבומים, Phaedra הוא האלבום האולטימטיבי שיגדיר אותה. הוא הוקלט ב-1974, ימים יפים למוסיקה האלקטרונית בכלל ול"טנג'רין דרים" בפרט. "פדרה" הוא הראשון מבין שלושת אלבומיה הטובים של הלהקה האלקטרונית מגרמניה. תצרפו לרשימת המובחרים גם את Ricochet משנת 1975 ואת Stratosfear משנת 1979. אלה יצירות שאין נמדדות בזמן, כלומר מוסיקה קלאסית אלקטרונית. ה"אול מיוסיק גייד" מתאר את "פדרה" כאלבום החשוב והמרגש ביותר בהסטוריה של המוסיקה האלקטרונית
פדרה לפי המיתולוגיה היוונית היא בתו של מינוס ואשתו של תזאוס שהתאהבה בבנה החורג. זו הטרגדיה היוונית שהובילה ליצירת האל-מוות של החבורה הגרמנית שנוסדה ב-1967 ע"י אדגר פרוזה Edgae Proese. המוסיקה מבוססת הסינתיסייזרים הייתה מעין מבוא לז'אנר האמביינט וגם למוסיקת הדאנס האלקטרונית. צלילים שנעים בין הרוגע לחלומי-אפל.
זהו האלבום הראשון של טנג'רין דרים המזוהה עם סגנון צליל הסיקוונסר שהוליד מען ז'אנר אלקטרוני של אסכולת ברלין. זהו גם האלבום שהוציא את טנג'רין דרים לעולם הגדול. קטע הפתיחה Phaedra מבוסס על אלתורים שהוקלטו באולפן. הלהקה עשתה שימוש במוג, סינקוונסר אנלוגי כתחליף לגיטרת בס. בקטע Mysterious Semblance at the Strand of Nightmares נעשה שימוש בצלילי מלוטרון שמתחלפים לאפקטים אלקטרוניים. Sequent C הוא קטע קצר ומיוחד של פיטר באומן המנוגן בחליל בתוספת אפקט מהודהד.
הלהקה עברה מאז גלגולים ושינויים רבים. פרוזה הוא היחיד שנשאר מההרכב המקורי. מתופף והמלחין קלאוס שולץ Klaus Schulze היה חבר ההרכב הראשון בשנות השישים, אבל באמצע השבעים התייצב ההרכב על פרוזה, כריסטופר פרנק Christopher Franke, פיטר באומן Peter Baumann.
טנג'רין דרים – "חלום המנדרינה" יצרה מוסיקה מעין סוריאליסטית בתמהיל של כלי הנגינה קלאסיים, כלי נגינה אלקטרוניים עם אפקטים שנוצרו ע"י מכשור אלקטרוני-אנלוגי בשילוב שירה חיה, בהשפעות שהיו תערובת של רוק מודרני (הנדריקס, פינק פלויד) ומוסיקה קלאסית – באך, ראוול, בטהובן. לטנג'רין דרים הייתה השפעה מכרעת על עולם המוסיקה האלקטרונית ומוסיקת העידן החדש (הניו-אייג')
בהרכב הנוכחי נמצא את אדגר פרוזה (גיטרה,קלידים,מחשבים),לינדה ספא (כלי נשיפה קלידים),ת'ורסטן קוושנינג (קלידים,מחשבים,תופים ושירה), איריס קמה (כלי הקשה), ברנרד בייבל (גיטרה,כינור),הושיקו יאמאנה (כינור,צ'לו,טרמין).

1.Phaedra   
2. Mysterious Semblance at the Strand of Nightmares
3. Movements of a Visionary
4. Sequent C

היכל התרבות ת"א 18.5

     

Tangerine Dream – Phaedra

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות