מול הקניון

פורטיס

מילים – פורטיס לחן – פורטיס-אגמון-שפריר-סמטנה
4.5/5

כמעט כולם שרים בשביל המזומן. לא חדש. לא רק זמרים "מזרחיים". גם פורטיס צריך כסף, ומוטב כסף גדול. אבל פורטיס בחר לשיר על השקר הגדול של זמרי הז'אנר הזה, אלה שממשיכים לחגוג בחתונת הכסף בכפל משמעות – גם מי שחוגגים חתונות כסף שלהם בפאר גדול. מי ששמים לראשם כתרים של מלכים מול הקניון המייצג את העממיות אבל גם ההמוניות, ההתבהמות. את תהום הריקנות הישראלית.
"מתייסרים במגדלי זהב" – המתגוררים במגדלי פאר ובוכים כאילו רודפים אותם (בעיות מס…) צריכים שמות? תסתובבו במסדרונות בתי המשפט. אמנים? – "משוררים אך לא אומרים דבר, בניה של תרבות נכחדת, מתבוללים כל הדרך אל הבנק", יוצרים כאילו "תרבות", אבל מה שבאמת קובע זה הכסף, ועדיין, למרות ההצלחה יש בהם תחושות של קיפוח עדתי. לצורך כך, הם יזדהו עם המקופח הישראלי הדלפון. בהעמדת פנים. הערס יושב בב.מ.וו ומשמיע מוסיקה קולנית, הכביש חם, אבל הוא מן הסתם יושב במזגן.
ציניות היא מהמאפיינים של פורטיס, שחקן הרוק הישראלי הנפלא . אחרי המבוא האיטי שמכניס לנרטיב, לובשת העוקצנות את בגדי המלך העירום – צלילי הכפיים בקלישאות גיטרות טיפוסיות, ובדאנס כפיים, אבל גם ריפים רוקיסטים קונבנציונאליים. פורטיס אינו מוכן להתבולל טוטאלית בשביל לספר מה הוא חושב על הבלופ הגדול של המתייוונים החדשים. רק שלא יאשימו אותו ברוקריות אשכנזית.

הביטו באלים החדשים שרים לחתונת הכסף
ומתייסרים במגדלי זהב
צאו וראו בכוכבים החדישים היכן בגדי המלך
נסיך עירום בתלבושת אחידה

מול הקניון
על הכביש החם
יושב בב.מ.וו ושר למזומן
שר על מקופח קטן

הקשיבו לקולות המתחדשים, משוררים הכל סבבה
משוררים אך לא אומרים דבר
הנה המתייוונים החדשים, בניה של תרבות נכחדת
מתבוללים כל הדרך אל הבנק

מול הקניון על הכביש החם
יושב בבמוו ושר למזומן
שר על מקופח קטן

מול הקניון על הכביש החם
יושב בבמוו ושר למזומן
שר על מקופח שמנמן

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. תיסלם על האומץ של פורטיס. אם מישהו אז זה הוא. טקסט פשוט ואפקטיבי. לא בטוח שהמוסיקה היוונית-כאילו תגיע לאוזניים ( והרגליים ) שאליהן היא מיועדת, אבל את שלו הוא עשה. בניגוד למוחים אחרים, לפורטיס יש כישרון להעביר את המסר שלו ובגילו המתקדם יחסית עדיין יש לו את זה. רק תיקון, להבנתי – אפילו ל'מתיוונים' הייתה תרבות, אלה לא מתיוונים, נושאי השיר הזה, אלא סתם שרלטנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות