אהבה ראשונה – El Primer Amor ההופעה

שלמה יידוב

תיאטרון תמונע
4/5

שלמה יידוב זיהה את הקהל. "אני עושה טעות שאני מדבר בעברית". הוא צדק. לערב הזה מתאים יותר השם El Primer Amor, אבל כשהוא הגיע ל"ימים לבנים", ושמעת את שירת הקהל, הבנת שהקלאסיקה הזו חזקה יותר מ – Volver של קרלוס גרדל ומ"אני בא להציע את ליבי" של סיטו פאז.
האלבום החדש "אהבה ראשונה" מסמן תחנה בדרכו. אין ספק: שלמה יידוב  מתגעגע לימי בואנוס איירס. ממשיך לחלום בספרדית. גם ליבו הרומנטי מתערב. זהו מפגש מחודש ומתמשך עם שורשים ומוצא (ארגנטינה), ניסיון לחזור לתבונה העממית, לאמירה החברתית, להומור האופייני במקצבים הטיפוסים. יש לו את זה: הדיאלקט, הנגינה העסיסית. הרגישות, הביצוע הפריך בשיר הערש "נומה נגריטו" (ילד שחור) גם ב"מילונגה סנטימנטל" הרקיד עם ההתלהבות והטמפרמנט.
הקול של יידוב נעשה מחוספס- אקספרסיבי. מתאים לז'אנר. הספרדיות הגיעה עד לשיר שנכתב במקור בעברית ע"י נתן זך – "כמו אדם", והפך ל – Como Adan, אחרי שתורגם לבקשתה של מרסדס סוסה לספרדית. זך ימתין.
עם זאת, יש תחושה ששלמה יידוב ה"ספרדי" – כבר אינו מחדש, אפילו צפוי-שקוף מדי. פחות מסתכן-נועז מבעבר, יותר מתרפק. מה רע בלהתרפק? אין רע. השאלה היא מה הציפיות. אין בעיה להסתפק ב"הישן והטוב", אבל  אני עדין חולם לשמוע משלמה יידוב, הכישרון המלודי הנפלא, שירים חדשים בנוסח הקלאסיים שלו – "שיר בין ערביים" ,"ימים לבנים", "ילדי הירח" שהגיעו לערב הזה. הפן הזה, ה"קצת אחרת" מסקרן אותי יותר לעיתים מאשר השירים הספרדיים האלה, שאני מתענג עליהם ונכנע להם בקלות נסבלת, ומשוכנע שהם תואמים את אישיותו ואת המניעים השורשיים שלו.
זהו כבר שלמה יידוב השלם, הורסטילי, המגשר בין שני עולמות, שמסכם בערב אחד קריירה ומגיש סלט נבחר של שירים ומנגינות שמתיידדים בקלות וקולחים בזרימה נפלאה. הגרסה ל"ערב כחול עמוק", Paternal"סיבה להאמין", "קוטף הכותנה" הקלאסי ועד שיריו הנצחיים "שיר בין ערביים" ו"ילדי הירח". ב – Liora "ליאורה אהובתי" – הצטרף אלי דג'יברי, סקסופוניסט-על נהדר שהעניק צבע חיוני למוסיקה בשלושה שירים והפיח משב ג'אזי יפה שהתווסף לנגינתם של הנגנים המצוינים אהרוני בן ארי (חשמלית), שלמה דשת (תופים) ויוגב גלוסמן (בס).

שירים: קטע אינסטרומנטלי, ערב כחול עמוק, מילונגה 900, לחדור – Volver, נומה נגריטו, כמו שני זרים, Paternal, סיבה להאמין, כמו אדם, קוטף הכותנה, ימים לבנים, חלק ממני, מילונגה סנטימנטלית, ליאורה אהובתי, אני בא להציע את ליבי, חולם בספרדית. הדרן: שיר בין ערביים, ילדי הירח.

שלמה יידוב – שירה, גיטרה, אהרוני בן ארי – גיטרה חשמלית, שלמה דשת – כלי הקש, יוגב גלוסמן – בס. אורח מיוחד : אלי דג'יברי.

צילום: מרגלית חרסונסקי

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות