ילדים זה שמחה

דנה אינטרנשיונל

מילים: יהושטע סובול לחן: שלמה בר עיבוד והפקה מוסיקלית: אלי אברמוב תסריט ובימוי קליפ: עומר טובי
2.5/5

בדף הקומוניקט הצורף לשיר מציינים כי הקליפ לגרסה החדשה לשיר שצולם בבית כנסת נועד ליום הגאווה בתל-אביב. בקליפ מופיעה דנה אינטרניושנל בשמלה וכובע שחורים כיאה לאשת צמרת בסטייל המועשרות המלווה את בנה לטקס העלייה לתורה. קימטתי מצח. מה הקשר? הילדים שמשתתפים בטקס לא נראים ממשפחות מרובות ילדים במצוקה, שאליהן התכוון יהושע סובול. האם הילדים האשכנזים היא סוג של ציניות בהפוך על הפוך?
"ילדים זה שמחה" – מהשירים היותר מזוהים עם שלמה בר והברירה הטבעית, נכתב ע"י יהושע סובול להצגה החברתית "קריזה" בשנות השבעים כסטירת מחאה עוקצנית וכביקורת חברתית – מצד אחד על משפחות המביאות לעולם הרבה ילדים ללא יכולת פרנסה וכלכלה, גם ללא הבנה – מה מקור המצווה (גמרא, משנה), מה המשמעות החברתית-חינוכית-כלכלית שבקיומה, כמו גם ביקורת על הממסד המעודד משפחות להרבות בילדים, אבל לא תומך בהן. השיר אינו יוצא נגד ריבוי ילדים, אלא נגד ריבוי ילדים כשאין מספיק הבנה ואמצעים כלכליים לתמוך במשפחות מרובות ילדים הסובלות מקיפוח של הממסד.
גם בגרסה של אינטרנשיונל כמו בגרסאות אחרות לשיר –הוא הופך לשיר חתונות שמח ומדונסס שמעקר משמעות המילים האירוניות הנוקבות – "אלוהים גם ייתן, הסעד גם כן". גם הקליפ הוא ניסיון סרק להתחכם על הנושא. הטקסט הזה הוא כל כך בהיר בציניותו, שאין צורך לפרשן אותו אחרת, כלומר להוציא דברים מהקשרם ולהפוך אות לחאפלת בית כנסת אשכנזית לעשירים.
נ.ב. דנה אינטרנשיונל מסבירה את הבחירה בתסריט לקליפ אפרופו מצעד הגאווה: "יש משהו בפתיחות הזאת בהבנה ובקבלה, שבית תפילה הוא מקום ששייך לכולם. אלוהים לא עושה סלקציה בין אנשים שרוצים לחוות חוויה רוחנית, ולהגיע לבית כנסת להתפלל".
אם ככה – מדוע בין הילדים בבית הכנסת לא רואים ילדים מזרחיים ואתיופים? מדוע בעזרת נשים לעזרת-נשים לא נכנסו גברים? אם פלורליזם – אז עד הסוף.

תביאו שניים תביאו שלושה/ תביאו ארבעה ילדים / תקבלו שיכונים עם כניסה ומטבח/ ושני חדרים קטנים / תביאו ארבעה תביאו חמישה/ תביאו ששה ילדים / תקבלו הנאה וכבוד מקרובים/ אתם אוהבים ילדים
ילדים זה שמחה/ ילדים זה ברכה / ולכם יש לב של זהב/ כתוב בתורה / אולי בגמרא/ לכו תשאלו את הרב
תביאו ששה תביאו שבעה/ תביאו שמונה ילדים / זאת לא בדיחה/ הארץ צריכה הרבה צעירים נחמדים
תביאו תריסר ולמה לא חי?/ תביאו עשרים ילדים / אלוהים כבר יתן/ הסעד גם כן/ מה שצריכים ילדים
ילדים זה שמחה…

    

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות