לנשום בספירה לאחור

רונה קינן

עשר שנים לאלבום
4.5/5

הייתי ממש על הדלת לקראת רונה קינן בבארבי. נשמעה אזעקה. בטלוויזיה דיווחו על שלושה חיילים הרוגים בעזה. פתאום, התחושה הזו שלא. לא חייבים. הכל כמו קפא פתאום. גם בארבי עם רונה קינן התרחקו. יש ימים שלא חייבים לחגוג, גם אם מדובר בעשור לאלבום המצוין ההוא.
רונה קינן לא ביטלה. היא צודקת. השירים שלה גם באותם רגעים הם מרחב מאוד מוגן, מאז יצאו ב-2004 באלבום "לנשום בספירה לאחור". אותן עשר שניות, שבהן דפקה היד על דלת, פגישה קצובה ומרוגשת בה דיברו על מוסר. שרה שהיא מתנחמת באנושי, מלודיה וקצב שמאיצים את דופק את הנרטיב.
"תלמדי לנשום בספירה לאחור", שרה קינן. "תלמדי להיות נאמנה כעורב". שיר על כשלון קשר אישי, אנושי. אחרי "הקול שקורא לי חוזר", שתורגם לפי הרשום על גבי העטיפה מאנגלית. ופתאום גרסה ל"מיהו המיילל ברוח", קלסיקה ארצישראלית לפי מילים של יעקב אורלנד ולחן עממי. איך זה צנח לכאן?
אנחנו באלבום שיצא ב-2004. חלק מהשירים תורגמו אז מאנגלית.  "גלויה" שיר זעם על יחסים, לוקח אל חלקת רוק פאנקיית.  דרמת רוק קטנה על מתח בינו ובינה. כמה הוא רוצה, כמה היא לא רואה.
וזה גם "מבול" עם השורה הנפלאה – "אין דבר שלם יותר/ מהכאב שמתנגן בשיר אחר". "סיפור מגירה", סיפור עצוב שמגיע במנגינת סמבה קלילה. בהפקה אקוסטי. "טיול בהיר" בחלק המוסתר של העיר, בין מציאות לחלום, בין שכחה והרצון לזכור. צליל סקסופון ג'אזי מעטר יפה. "לחיות נכון" רוק סולידי ישיר. ספר הוראות על מה שחשוב ונכון. "מי מפחד מהזריחה" – שיר פולק אקוסטי סולידי על הניסיון לשכוח דברים לא טובים "מה נעים פחות מלראות את הזריחה מהצד הלא נכון" ושירים באנגלית: Train מלודיה נפלאה על פגישה שהייתה או שהייתה צריכה להתקיים ברכבת. Waltz – שיר געגועים עז לאהוב בקצב שלושה רבעים "זה לא הסוף, אבל לבטח לא ההתחלה" בעיבוד להרמוניום, קשת שמנגנת על גולקשפיל. יופי.
קינן מורכבת ופשוטה. פולקית ורוקיסטית. אקוסטית וחשמלית. היכולת לעשות את המעברים האלה מבלי לאבד ייחודיות. נהנתה מעבודה מוסיקלית יוצאת מהכלל שעשו לה יזהר אשדות (המפיק-מנהל מוסקלי) והנגנים-מעבדים , אדם שפלן ועומרי הנגבי.
גם "משוררת" מורכבת וגם "סינגר סונגרייטרית" בקווי מתאר מוסיקליים פשוטים. אם מתאהבים בקינן, זה לא תמיד משמיעה ראשונה. צריך להחזיר שלוש-ארבע פעמים לאחור. ולנשום.

שירים: עשר שניות,  שניות, הקול שקורא י, מיהו המיילל ברוח, אהבה פשוטה, גלויה, מבול, סיפור מגירה, טיול בהיר, לחיות נכון, מי מפחד מהזריחה,הצמא והרעב, Train, Waltz, Wait
צילום: מרגלית חרסונסקי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות