שלמה ארצי צילום מרגלית חרסונסקי (2)

שלמה ארצי חום יולי אוגוסט 32 שנה אחרי

הקיץ שלמה ארצי אינו רוקד עם חיילים מתים בלב

מילים ולחן: שלמה ארצי
4.5/5

חום יולי אוגוסט 2020. חום יולי אוגוסט 1988. הקיץ שלמה ארצי לא ירקוד עם חיילים מתים בלב. השיר מתיישר שוב על מסלול הזמן והאירועים,  32 שנה אחרי לא נשמע את ארצי מספר לקהל מעריץ סיפור מקומי שנכנס לתוך סיפור אישי, זיכרונות משדה קרב עם הבזקים פרטיים עד אינטימים. הקורונה חזקה ממנו, מכל אמני ישראל.
בשיר הוא חוזר מעבר להווה: "בזיכרון המעומעם שלי היום/ מסך כבד של מלחמות והזיות". יש פצועים שרועדים, מסוק נוחת, אלונקות, פלוגה שלמה שחטפה אש נ"ס (נגד סוללות). המספר-הרושם מעורב חזק. לעצמו הוא אומר: "תרשום בספר דף, מדובר במלחמות, תרשום פצועים שרועדים וזה נורמלי". רושם את מה שהוא זוכר משם, מאותם ימים, מעלה הרהורים על אנשים צעירים שזמנם נקצב: "הנעורים יפים, הקיץ אין סופי".
בתוך זרם הזיכרונות הנעים על איזשהו מסלול ראשי, סוטה ארצי לשבילים צדדיים, סיפורו של "ועקנין", וגם בחורה שהוא נמצא איתה בחדר, כשאביה נכנס "כמו בוכה" לספר על מה שארע בתעלה. וגם: הקפיצה לדיסקוטק.
השיר נע על פס קול קצבי רב מתח. זהו ארצי של דרמה אישית גדולה, אפופה סערת רגשות, התרגשות עצומה, שמשאירה אותו ואותך כמעט נטול אוויר, לקראת שורת המחץ – "הולך לרקוד עם חיילים מתים בלב".

אנחנו באמצע אוגוסט 2020.  ארצי לא יופיע  הקיץ בקיסריה. נדמה לי שקפסולות אינן מתאימות לו. הוא לא יהיה גם  באמפי  שוני, צוותא והיכל התרבות. אין מה לעשות. רק הקורונה היתה יכולה לנצח אותו. קיץ בלי שלמה ארצי. תתארו לכם. אולי בקיץ הבא הקהל ישוב למלא את מושבי הבטון, לתנות אהבים עם הקהל, לחפש את האושר בחום יולי אוגוסט. 

**** האלבום הכפול "חום יולי אוגוסט" התאפיין בעיסוק בפוליטיקה לצד נושאים משפחתיים, ארצי הקדיש שיר לבנו בן ("ארץ חדשה"), לבתו שירי ("טלפני טלפני"), התייחס לאמו כבן דור שני ב"גרמניה לפני המלחמה" ואף לאביו בשיר "רומניה. הטשטוש בין האישי לפוליטי בולט בשירים "ארץ חדשה", "תחת שמי ים התיכון". "חום יולי אוגוסט", "עבד הממהר" נכתב בעקבות קריאת "הזמן הצהוב" מאת דוד גרוסמן, ומהווה אחד משירי המחאה הישירים היחידים של ארצי, עם הפזמון החוזר: "צריך לומר את זה, צריך לשיר את זה בצער: עוד לא למדנו כלום, כך התברר".

**** בגרסת ההופעה החיה (האזינו מטה) הקהל מוחא כפיים בשמחה, כשארצי שר: "רוקד עם חיילים בלב".חום יולי אוגוסט אז היה כבד מאוד, שעת צהריים/  הפלוגה הלכה בוואדי/ תרשום בספר דף, מדובר במלחמות,
תרשום פצועים שרועדים, וזה נורמלי.
הנעורים יפים, הקיץ אין סופי/ ועקנין הגיע לפלוגה, אלוף קריית גת/ שרף צריפים, ברח לבית גוברין, / המשטרה בעקבותיו, רק פה נרגע קצת.
את מה שאני זוכר מזה אני רושם/ מרחפים באלונקות שניים בלי שם/ בזמן האחרון אצלי תמונות חוזרות משם,
בזיכרון המעומעם שלי היום/ מסך כבד של מלחמות והזיות.
חום יולי אוגוסט אז, איצטרובל אחד נושר/ מסוק נוחת, אני שוכב לבד בשטח/ כשהמסוק נעלם, אני פתאום רעב,
מת לאכול אותך בבסיס האם לנצח.
אני חוזר עם פס אלייך לביתך/ סוגר ת'חדר, גם אלוהים לא יכנס פה/ פתאום אביך נכנס, נראה כמו בוכה/ בתעלה פלוגה שלמה חטפה אש נ"ס ב"טמפו".
את מה שאני זוכר מזה אני רושם/ תופס מונית חיפנית, קופץ לדיסקוטק/ זונות על הגדר אצלי בגוף רק שד בוער/ הולך לרקוד עם חיילים מתים בלב/ תרשום תרשום, רושם רושם.

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. אם זכרוני לא מטעה ארצי מקשר את השיר לאחת מתקריות הקשות של מלחמת ההתשה : במאי 70' הותקף סיור צנחנים שיצא ממוצב "טמפו " בתעלה ע"י המצרים שגם תקפו את כוח התגבורת שבא לסייע .18 הרוגים היו בתקרית הקשה הזו .יהיה זכרם ברוך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות