חושך הוא בעצם אור

לאה שבת

מילים, לחן ועיבוד: לאה שבת
4/5

לאה שבת מנסה לבחון מלחמת בני אור בבני חושך. אני מאמין שגם היא לא תמימה: משחר ההיסטוריה האנושית – האנושות רצופה במלחמות. החושך הוא יישות שולטת, גם נרצה את ההיפך. הויכוח – מיהו החושך ומיהו האור ימשיך לצאת מנקודת המבט של המתבונן.
לאה שבת אינה נכנסת לדיון הזה. היא חדורה אמונה שהטוב-אור צריך לנצח. הדרך לניצחון מתחילה בכך שיש להכיר את החושך-רע מקרוב. ככה הרי עושים שלום בני עמים. יתכן שהתמימות הזו מובילה למקומות טובים – "חושך הוא בעצם אור, אור שלא נתנו לו / שלא ריחמו עליו, ריחמו עליו שלא חיכו לו".
זוהי תובנה פשוטה לכאורה, אבל היא כל כך מורכבת שאפשר לדסקס ולהעמיק בה שעות מהיבטים שוונים – פוליטיים, דתיים, אתניים, אנושיים, חברתיים. בסוף השיר שבת חומקת-ממסמסת במסר אישי: "לטוב תלכי מאושרת / תהיי יפה מתמיד / ושמחה לתמיד / תהיי מאוהבת".
לאה שבת העניקה לתובנה שלה צלילי פופ-פולק קצביים קלילים, בעיקר בפזמון בעל האופי ההמנוני ("העולם משתגע"…). אין כאן דרמה, אין כאן קונפליקט, אלא בריזה ים תיכונית לוטפת, קלילה ונעימה עם אלמנט קלטי של חמת חלילים, רוח שמגיעה בעיקר מלאה שבת האופטימית, מלאת האמונה בטוב.

הפקה מוזיקאליתלאה שבת ומאיר סרור

חושך הוא בעצם אור, אור שלא נתנו לו / שלא ריחמו עליו, ריחמו עליו שלא חיכו לו / תורידי את התיקים לא יורים עליך / נגמרה המלחמה וזה מאחוריך
תני לכאב שלך הו הו, לספר עליך / רק תשבי שם בשבילך הו הו וקרוב אליך
העולם משתגע לא נוגעים לא נוגע / לא שורקים ברחוב מנגינות
הלא טוב משכנע / רק תרצה והוא בולע / והטוב, להחזיק בו / קרוב
חושך הוא בעצם מקום, בעצם מקום שלא ביקרו בו / חושך הוא הפך להיות כי לא חייכו לו / תאמיני רק לטוב תלכי מאושרת / תהיי יפה מתמיד / ושמחה לתמיד / תהיי מאוהבת.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות