להקת הנחל מופע הארנבות תערובת אסקוט

בשמלה אדומה

מילים: רותי ספרוני לחן: יאיר רוזנבלום
4.5/5

מה משך שתי להקות ישראליות, "מופע הארנבות של ד"ר קספר" ו"תערובת אסקוט" לעשות גרסאות (קאברים) ל"בשמלה אדומה" המוכר בביצוע של להקת הנח"ל מתוכניתה ה-21 (1968). במרכזו של השיר ילדה עם שתי צמות השואלת "למה". ילדים קטנים שואלים הרבה "למה"? שאלת תם לכאורה. התשובה עליה – לחלוטין לא פשוטה. תחשבו על שאלות – למה נברא העולם? למה אנשים ממשיכים להרוג זה את זה?
העולם נעצר למשמע שאלת הילדה. גם הרי הגעש הפסיקו פעולתם, החיות עצרו מרוצתן, החיילים עמדו חיוורי פנים, אפילו לאותיות, לספרים ולמחברות ולחכמים. לא היו תשובות. רשות הדיבור לפילוסופיה. שיר שטומן בחובו מהות הקיום מזווית של ילדה תמה.
באו אנשי מופע הארנבות, שי להב ואורן ברזילי באלבומם הראשון (1993) ופירקו לשיר המקורי את הצורה בסגנון גראנג'-פאנק ובשלושה משפטים, שהפכו למעבר בוטה, פוגע ומכוסח:

את לא מבינה את סתם ילדה קטנה
מה רוצים ממך כולם קוראים בשמך
אל תהיי תמימה

זהו אחד מציוני הדרך ברוק הישראלי, ברוח מהפכת ה – Punk הבריטית, כיסוי שהגיע באיחור כחמש עשרה שנה אחרי מה שעשו הסקס פיסטולס ל – My Way של פרנק סינטרה. בשני המקרים – גרסאות כיסוי שאינן רק מעקרות את השיר מהאופי המקורי שלו, אלא יש בהן התרסה נגד המקור. לא כיסוי – אלא כיסוח, שנועד יותר למרד משאר לאינטרפרטציה שגרתית. זמרי הרוק יכלו להרשות לעצמם חופש גדול, ולו משום שלא עברו מסלול מקובל של פיתוח קול ושירה "יפה". הכיסוי במקרה הוא מוקצן, מבטל את שירת הרגש שבביצוע המקורי, ומחליפו בביצוע סרקסטי מוחצן ובוטה.
הגרסה של "תערובת אסקוט" (עם ירמי קפלן, אסף אמדורסקי ועמיר רוסיאנו) הזויה-פסיכודלית, צמודה למבנה המלודי המקורי, ועם זאת טוענת את השיר באיזושהי תחושה אפוקליפטית בעיבוד לגיטרות חשמליות.

בשמלה אדומה ושתי צמות, / ילדה קטנה, יחידה ותמה / עמדה ושאלה – למה? / וכל הרי הגעש וכל הסערות / עמדו מזעפם ולא מצאו תשובה / עמדו מזעפם ולא מצאו תשובה.
החיות עצרו מרוצתן / ילדה קטנה, יחידה ותמה / עמדה ושאלה – למה? / וכל האריות וכל הנמרים / עמדו שמוטי ראשים ולא מצאו תשובה / עמדו שמוטי ראשים ולא מצאו תשובה.
אותיות עצרו את השורות / ילדה קטנה, יחידה ותמה / עמדה ושאלה – למה? / וכל הספרים וכל המחברות / חפשו בין הכתובים ולא מצאו תשובה / חפשו בין הכתובים ולא מצאו תשובה.
בשמלה אדומה ושתי צמות / ילדה קטנה, יחידה ותמה / עמדה ושאלה – למה? / וכל התותחים וכל החיילים / וכל הגדולים וכל החכמים / עמדו חורי פנים ולא מצאו תשובה.
וכל הרי הגעש וכל הסערות / וכל האריות וכל הנמרים / וכל הגדולים וכל החכמים – / עמדו חיוורי פנים ולא מצאו תשובה.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות