מ.ש.ו.ג.ע קצת

שי גבסו

מילים ולחן: שי גבסו עיבוד: רפי קריספין, שי גבסו ועדי גולדשטיין הפקה: רפי קריספין
4/5

מהדורת הדלוקס של "כל הימים" מכילה בונוס של 3 שירים. ניצלתי ההזדמנות להקשיב ל – "מ.ש.ו.ג.ע", שעד היום חמק ממני או שאני חמקתי ממנו (עומס מ.ט.ו.ר.ף), למרות ההמלצות בנוסח – "אתה חייב לשמוע"
שי גבסו בחר לתאר פערים בין מציאות חייו כפי שהיא משתקפת בציבור ("חושבים שאני מסתיר איזה משהו") , בין מה שהוא מרגיש ("אף פעם לא מצאתי עצמי") ובין המפלט שאליו הוא בורח – המוסיקה. היא מצמיחה לו כנפיים. היא מרימה אותו לשמיים. הפיתרון נשמע אידיאליזציה פשטנית משהו, כאילו השמחה/ ריקוד כשלעצמם הם מטרות נשגבות, אסקפיזם טוטאלי. הסיום הנסער והנרגש הוא גישה חומקת ולא מעניינת בהתמודדות עם עצמו. בהנחה שגבסו אינו מתכוון לשמחה במשמעות השטחית הזו, הייתי מצפה לטקסט יותר מתוחכם.
קצב אלקטרוני מאיץ בצורה אפקטיבית את המנגינה היפה, לוקח אותה לרחבת המועדון ולכביש הראשי, אל הרדיו הידידותי. למרות מתקתקותו-פשטנותו של השיר, גבסו שר אותו בעוצמה פנימית שאינה משקרת. הדיבור-שירה בחלק הראשון מעניק לשיר ניחוח של שנסון. לא בדיוק שמחה, אפילו איזה עצב, אבל נשמע דובר אמת בנרטיב הזה. ההמשך הקצבי הוא קונטרסט מעט קיטשי (לחלק הראשון) שמייצר את הלהיט. אם מדברים על "כנפיים" – אז שירתו היא כנף אחת, השנייה היא העיבוד וההפקה שמרימים את השיר גבוה.

כולם אומרים לי שאני משוגע קצת / כולם מתקשרים הולכים באים מתעוררים ואני נמנע קצת / כולם חושבים אני מסתיר איזה משהו / אומרים "אתה מסתבך יותר מידי אתה הולך רחוק מידי"
עכשיו כל בוקר אני מתעורר קצת אחרת / יורד לגן מחפש סימן כדי להימלט / בין ההמולה אף פעם לא מצאתי את עצמי / אני טיפוס מוזר מין עוף שעזב ואף פעם לא חזר
ויש לי שפע הגדרות / על כל דבר יש לי דעה / ועדיין רוב הזמן אני לא יודע / כלום כלום כלום כלום
אז אני שר וזה עוזר לי לשמוח / אני שר וזה עוזר לי לשכוח / ולצמוח עם שתי כנפיים / אני נוגע בשמיים
עכשיו כל בוקר אני מתעורר קצת אחרת / יורד לגן מחפש סימן כדי להימלט / בין ההמולה אף פעם לא מצאתי את עצמי / אני טיפוס מוזר מין עוף שעזב ואף פעם לא חזר
ויש לי אלף אהבות / בדרך שלי אלייך / כשאני חוצה את הנהר אני לא יודע / כלום כלום כלום כלום
אז אני שר / וזה עוזר לי לשמוח / אני שר וזה עוזר לי לשכוח / ולצמוח עם שתי כנפיים / אני נוגע בשמיים
אז אני שר / וזה עוזר לי לרקוד / ואני שר וזה עוזר לי לשמוח / ולצמוח עם שתי כנפיים / אני נוגע בשמיים

*** שירי מהדורת הדלוקס: "מ.שו.ג.ע קצת", "ענני" עם מאיה אברהם, "נגמרו לנו השירים העצובים"

צילום: מרגלית חרסונסקי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות