אלבום בכורה

רני אבישר ותזמורת מכבי האש

הפקה עצמאית. הפצה: היי פידליטי
3.5/5

רני אבישר מפעיל הרכב עשיר כדי לעלות על מסלול שמתכתב עם פולק אמריקני והרמוניות של שירים ישראלים של פעם. אלמנטים של בלו גראס אמריקני שזורים, למשל ב"מדורת שבט" – שיר על השינוי החברתי המותיר את הדובר עם עצמו מול מראה ללא תקווה. השירה של אבישר מעט אנמית, גרמה לי לחשוב על גידי גוב לשיר הזה, שמגיע מאזורי ה"כוורת" במהלכים המוסיקליים.
"לא ראשון" מעביר לאזורים קלאסיים בפתיחה ארוכה של פסנתר ומיתרים לשיר בן ארבע שורות סתמיות שאומרות (בקיצור) – "הייתי מוכרח לשיר למענך, לכרוע ברך חבל שאני לא ראשון ולא שני". העיבוד מפליג להרמוניות קוליות בנוסח האקפלה של הסווינגל סינגרס. יומרה מעניינת שאינה תורמת לאחידות של הדיסק.
"נורת' קרוליינה" הוא מוסיקת קאונטרי קצבית על קרוליינה הצפונית ממבטו של תייר ישראלי. השירה והמוסיקה לא ממש עשו לי חשק להגיע לשם.
"אל נא תדאג", שיר עידוד סתמי במקצב סמבאי שמתפוגג בגלל ביצוע חלש. "שבע עשרים" – על התלבטויותיו של גבר בדייט, מזכיר את הביצועים של הלהקות הצבאיות משנות השישים, אבל גם כאן – חריג מיותר שאינו תורם לקוהרנטיות של האלבום.
"גיבורי ילדות" נשמע סוף סוף שיר, שכמוהו הייתי רוצה לשמוע יותר מרני אבישר והתזמורת שלו. יש כאן גרוב ג'אז אמריקני בנוסח להקת "מנהטן טרנספר". השיר הקברטי הוא זרם מחשבות על הישראלי שמטפח חלומות מתוך תחושת נחיתות מול כוכבי העולם.
"שינגנו עלינו בעולם" הוא קוריוז על כלים מוסיקליים מתוסכלים. העיבוד מותח את השיר ליצירה מתוזמרת של למעלה מחמש דקות. יומרה מוסיקלית, שמסתמנת כחריג, שאינו חלק משלם.
"קורות חיים" הווא פיוז'ן קצבי על מי שמקונן כי מהחלומות שלו נשאר רק זיכרון… התזמור העשיר העניק לשיר גרוב משמח לבבות, מהסוג שמרים הופעה.
"שובי, כדאי לך" שיר געגועים, בו מנסה הדובר לשכנע מישהי לחזור אליו. הטקסט נשמע יותר אמצעי מאשר מטרה. המוסיקה – לא חם לא קר. גם כאן שם רני אבישר את מבטחו בעיבוד, שהקנה תפקיד אפקטיבי מיוחד לצ'לו של ליאת סבא, שאף משתתפת בשירה. ההרמוניות מחזירות ללהקות של פעם כמו "קצה השדה".
אלבום מיוחד, לעיתים מפתיע במהלכיו המוסיקליים, בשימוש בסגנונות ותיקים כדי לייצר משב רוח חדש, אבל משאיר אותך תועה בדרכיה של הלהקה ועם תחושה שיש כאן אלבום, שיוצריו אולי ידעו מאין הם באים, אבל לא לאן הולכים.

ליאת סבא – צ'לו ושירה, יונתן קפלן – כלי הקשה, עמית פוזנר – בס, גיל שפיר – גיטרה ושירה, רני אבישר – שירה

שירים: שובי, כדאי לך, מדורת שבט, לא הראשון, נורת' קרוליינה, אל נא תדאג, שבע עשרים, גיבורי ילדות, כיוונים שונים, שינגנו עלינו בעולם, קורות חיים

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות