אם

תמר שטיין

מילים ולחן: תמר שטיין הפקה מוסיקלית: שמוליק דניאל
4/5

הטון הנוגה-מעודן משדר את המשאלה: אם הייתה יכולה להיות יותר קטנה. סיטואציה: שניהם במיטה. היא מתבוננת מן הצד על היחסים ביניהם, מודעת לכך, שהם ביחד, אבל כל אחד לחוד. היא כמהה לעבור מהפך, משחקת במחשבות של אילו… אילו הייתה יכולה להיכנס לתוך קופסה, (כמו באגדות) ובמגע קסם שלו לצאת אחרת. התנאי הבטל (אם הייתי יכולה) מדגיש את חוסר הסיכוי להתממשות המשאלות.
תמר שטיין מצליחה לתאר תחושתה, לבטא את הכוונה שבכמיהה בשירה מאופקת טעונת רגש מזוכך. שטיין נמצאת לגמרי בתוך הנרטיב שלה, בלי לגלוש למלודרמה. ביצוע יפהפה. העיבוד האקוסטי מעוטר צליל חשמלית משרת אותו נאמנה.
הקליפ (במאי: אדם בלופרב) המתלווה קושר השיר עם מחול (כוריאוגרפיה: תום אידלסון), אבל מנותק במידה לא קטנה מהקונטקסט. התסריט מנסה לייצר אנלוגיה בין דורות שונים – מילדות ועד זקנה, מעין אמירה פטליסטית על אהבה ואוהבים בכלל, תובנה שאינה קיימת בטקסט, שיוצא מסיטואציה אינטימית-פרטית ואינו מקיש על בני זוג אחר ולא על כלל הזוגות כמו הסרטון. במקום שהקליפ ישרת את השיר, השיר משרת את הקליפ,  ותוצאתו – אמירה כוללנית על בני האדם, בעוד השיר מתמקד בסיטואציה אישית.

אם הייתי יכולה להיות יותר קטנה/ אז הייתי אם הייתי יכולה להיות בלתי נראית/אז הייתי.
הייתי מנסה להידחס לתוך קופסא / שלא תראה ולא תשמע/ אם ברגע מסוים היית מתעורר,
ונוגע/ ,אז הייתי יכולה להיות מישהו אחר . שפוגע,
היית מתרצה ואז פתאום מוצא / את מה שרצית./ את מי אתה רוצה לחנוק מרוב תשוקה/עם מי אתה רוצה לרקוד הלילה במיטה
נמאס ללכת לישון לבד/, שומעת אותך בצד, שוקע / אתה זורק חיוך תמים/כאילו אתה בפנים, בורח.
הייתי מנסה להידחס לתוך קופסא /שלא תראה ולא תשמע.
היית מתרצה ואז פתאום מוצא את מה שרצית/את מי אתה רוצה לחנוק מרוב תשוקה/ עם מי אתה רוצה לרקוד הלילה במיטה/ אם הייתי יכולה להיות יותר קטנה/ אז הייתי.

    

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות