דויד ויהונתן 2015

דויד ברוזה ויהונתן גפן

זאפה ת"א
4.5/5

הקאמבק הוא המטבע הכי סחיר בשוק הבידור המקומי. דוד ויהונתן מודל 2015 חוזרים עד לסלון של 77, עוברים דרך "דוד ויהונתן" של 80, השירים והאלבומים המשותפים. גם אם אינם רוכבים ממש על גל נוסטלגי, אי אפשר בלי איזשהו משקע של התרפקות על העבר, שבו נטועים חזק שירים כמו "יהיה טוב", "סיגליות", "דניאלה" ו"האישה שאיתי", אבל גפן אינו עשוי מהחומרים האלה של כמיהה נשפכת על העבר. מצד שני: הוא לא הכי מסתדר עם הדור הדיגיטלי של הפייסבוק.
לא ספרתי כמה פעמים ראיתי את שניהם יחד. אבל כמה מדהים: שניהם עוד ביחד. בלי ציניות: צריכה להיות כאן חברות עמוקה ונדירה. לגפן יש בפתיח קטע מצחיק על קאמבקים –גם בצמדים (הדצים, הדודאים) אולי הוא מתכוון גם לעצמו ולברוזה, תוך שהוא לוקח בחשבון שזה עלול להיראות פתטי.
אם להתחיל בסיכומים כבר בשלב זה של הביקורת – ממרום גילם – משתבחים ביחד, וזה לא פתטי.  כמעט הכל מוכר: ההומור הציני, האינטונציה של גפן, הצחוקים העצמיים מהבדיחות שלו, הרומנטיות הספרדית של ברוזה. הקוסמופוליטיות הטרובדורית שלו. הדרמטיות המתפרצת – אם כי הפעם היה הרבה יותר מאופק. אל תלכו על חידוש והתחדשות, שלא לדבר על מהפך. הם אגב, לא הבטיחו "תוכנית חדשה", אלא חומרים ישנים עם עדכוני אקטואליה פה ושם. ככה זה היה תמיד. זה מה שקורה וזה עדיין עובד.
ברוזה פתח עם "מילים ליוליה". שר ברגש ובאיפוק מכתב האהבה הנוגה. גפן התייחס לבחירות הקרובות: "אנחנו מוציאים 2 מיליארד דולר על בחירות שיביאו לנו את אותם הנבחרים, שיבטיחו לנו שמה שהיה הוא שיהיה". הוא מציע ממשלה של כל המושחתים שכבר הוכיחו את עצמם – "ממשלת המושחתון העליון". קצב יוחזר ללשכת הנשיא. אולמרט – ראש ממשלה. הירשנזון – שר האוצר. דרעי – שר הפנים, שולה זקן – שרת הקליטה ("היא אוהבת הקלטות").
ברוזה שר ברגישות "אחי כשאתה טס לקליפורניה 767 של אל על". גפן מתייחס לקו ישראל אמריקה. ברוזה נוסע לשם בגלל אשתו. גפן: "אני גר פה בגלל שאשתי באמריקה" ומוסיף: "הבעיה עם החלום האמריקני, שאתה צריך לישון כדי להאמין בו", כדי לספר לנו למה בכל זאת התגעגע לפה, כשגר שם ארבע שנים.
ברוזה מתגעגע לקלאסיקה הספרדית. הוא שר "ילדותך במנטון" עפ"י לורקה, ונשמע הטרובדור שחוזר למחוזות האהבה הנואשת של פעם בהתרפקות אמיתית. הקהל מתנפל בשירה בציבור על "סיגליות", כאילו זה השיר שבשבילו הגיע בליל סערה.
גפן יורד על "חג האהבה" הנחוג פעמיים בישראל – ולנטיין דיי וט"ו באב, "שני חגים על מחלת נפש אחת". הוא מציע – "יום זיכרון לאהבה" ומתרפק על ימי נואייבה 1978, כאשר שמע את ברוזה שר על חוף הים "הילדה הכי יפה בכפר". 37 שנים אחרי הוא מבכה כבר חברים טובים שהלכו לעולמם, אבל עצוב לו גם בגלל הפסטיבל שהתקשורת חוגגת על מותם, והוא ממשש את עצמו אם עדיין חי, כאשר הוא רואה את עצמו בין כל האמנים ז"ל המופיעים בשלוש בלילה בערוץ הראשון בשחור-לבן.
"אלוהים לצידנו", הם מבצעים ביחד שירו של בוב דילן, והם צודקים: אחרי כל השנים, אלוהים לצידם. הפוליטיקה אמנם ניצחה את הסטירה. מצד שני: הפוליטיקאים מתחלפים או נכנסים לכלא
, והם ממשיכים לשיר, כי שום מהפך גדול לא התחולל מאז שהם התחילו בסלון של 77. עובדה: ברוזה ממשיך לשיר "יהיה טוב", והמצב – מה זה נהיה גרוע יותר.  

שירים וקטעים: מילים ליוליה -ברוזה, קמבק – גפן, דוד ויהונתן – ברוזה, בחירות – גפן, מעל מרבד של עננים – ברוזה, השיבה הביתה – גפן, ביקור מולדת – ברוזה, אנחנו – ברוזה וגפן, כשהייתי – גפן, ילדותך במנטון – ברוזה, זוגיות – גפן, שרוכים – ברוזה, הפנטזיה הארוטית הגדולה – גפן, אולי זו רק פריחת ההדרים – ברוזה, סיגליות – ברוזה, איך יהונתן הפך לספרדי – גפן, הילדה הכי יפה בכפר – ברוזה, מתים – גפן, אם יבוא מוות + זה מוזר – ברוזה וגפן, צימצום האוכלוסייה – גפן, יהיה טוב – ברוזה, רכבת העמק – גפן וברוזה, גלוית שנה טובה משוש המתאבדת – ברוזה, אחרי השיר הזה אני הולך – גפן, דניאלה – ברוזה, אלוהים לצידנו – ברוזה וגפן. הדרן: רעמים וברקים – ברוזה וגפן, האישה שאיתי – ברוזה.

צילום: מרגלית חרסונסקי

וידיאו 1: הילדה הכי יפה בכפר

    "אם יבוא מוות", "אלוהים צידנו", "רעמים וברקים"
"ילדותך במנטון", "מעל מרבד של עננים", "פריחת ההדרים"

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות