הופעה, 1999

ג'ירפות

4/5

הג'ירפות בהופעה. גלעד כהנא – שירה. יאיר קז – בס, חליל, רותם דרור: קלידים קולות, רז רוסו – גיטרה, דידי ארז – תופים. לוגוס ת"א

מי אמר שהרוק מת? הרוק קיים, אני לא בטוח שהוא "חי", אבל קיים, טיפה אחר, רענן משהו.
בלוגוס שישי בלילה היה די צפוף. "הג'ירפות" הגיעו עם חבורת אוהדים לא ילדים, שמכירים כל מילה ומזהים כל שיר.

הגעתי בלי מידע מוקדם על ההרכב. פרט ל"וואו!", הלהיט שמטרטר 12 פעמים בממוצע ביום ברדיו, שמעתי עוד שני די ג'איים. אמרו לי: להקה תל-אביבית שעובדת לא מעט זמן על דיסק חדש.

הבחור הדקיק, מתולתל בשיער והממושקף, גלעד כהנא, תופס מקרופון שר-צועק "קרה לך שהתעוררת עם ערימה של ג'ירפות גוססות מטפסות אחת על השניה". מה זה? רותם דרור מעטרת במלודיקה, כלי לא שגרתי בסצינת הרוק, שזה נחמד.
אחרי מתקפת השיר הפותח, מגיע ה"וואו!" המפורסם, ואני מנסה להתרכז במילים, על מה כהנא לעזאזל שר? מה-אומר-השיר-הזה? "וואו, הפתעת אותי, משוגע משוגעת!! וואו! איזה אבסורד, אותו מקרר וגישה כ"כ שונה, רוצה עוד-עוד, רוצה עוד-עוד" וכך הלאה. מה הבנתם?

וגם בשיר שמתחיל במילים "תראו איזה קבר יש לנוצרי הזה",  אני בקושי מצליח לתקשר עם הג'ירפות, למרות הצלילים המיוחדים. האם הקהל יורד לעומק הנון_סנס או החרטה? בשיר הבא ירד האסימון. זה מתחיל בשאלה: "ילדה רוצה לבוא איתי לדירה?" והיא עונה: "אני רק בת 14" אקורדים פשוטים וצליל אקוסטי מקדימים את המילים "רמי מואשם באחזקת סמים קלים מעולם לא סחר בכבדים" מסר? חבר'ה שאיבדו את עצמם, ממוסטלים ללא תקנה. מעין ראפ-פופ חברתי מקומי. השיר החזק ביותר של הג'ירפות, סצינת השיא של הערב. הזמר יורד לקהל משחק אותה בקטע של יענו ממוסטל, מביט מעלה וזועק "אחלה גדול!"
ואחרי זה כהנא הדרמטי שר: "אני מדבר בסטריאו, אמא שומעת רק מונו, אבא דיסק קלאסי, הוא לא יודע מה קורה פה" מה שאומר ששומדבר לא השתנה, הילדים ננעלים באוזניות, ההורים לא מחוברים והנתק התקשורתי מושלם. מסר? שיהיה.

יש שיר אחד שהזכיר לי את ה"שמחות" משהו כזה בלקני קצבי קופצני ומתפרץ שנקרא "יש לו בחורות כמו מים" ובהמשך – "יש לו ילדים אלפיים" טקסט שיכורים פרוע, עם דרייב אדיר. מישהו )לא זוכר מי( ברדיו הציע נוסחה: "השמחות פוגשות את ילדים זה שמחה"
או שנדלקים על זה או שצופים בהשתאות. לא נשארים אדישים. סך הכל, הג'ירפות מסמנות יותר את המיינסטרים הלא שיגרתי, הלא נמרח של הרוק המקומי הצעיר. צליל אקוסטי-חשמלי עשיר שכולל מלודיקה וחליל, ותאטרון של זמר אחד. וזה לא מעט. מעניין לאן זה מוביל.

תמונות: היום ואז.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות