רדיו/מוסיקה/עברית, הדיסק, ההופעה

טיפקס

מועדון זאפה ת"א
4/5

מאחורי הקלעים הצטופפה שורה של אמנים אורחים, כל אחד המתין לתורו. אבל כשקובי אוז הזמין את פיני חדד לשיר את "אכלו לי שתו לי", התברר כי הבחור דפק נפקדות.
לא נורא. קובי אוז יכול להסתדר בלי דואט עם פיני חדד. מי צריך את פיני חדד בשיר הזה? מתברר שאוז גייס אותו גם לדיסק החדש. השיר מתחיל במשפט: "אני צועק על הקב"ן בשמיים, שחרר לי את הסעיף אני על הברכים, הלב שלי נשבר, התרסק לרסיסים"… אני שוטף את הבית עם הדמעות שזולגות". אני לא בטוח שפיני חדד מבין שמדובר כאן בטקסט גשש חיוור ובפרודיה על שירי דיכאון מזרחיים.
קובי אוז צוחק על "מזרחי" לא מפני שהוא לא אוהב מזרחי. נהפוכה: הוא מת על מוסיקה מזרחית, אבל הוא משתמש בה כחומר ביד היוצר, עושה ממנה מטעמי הומור עממיים. "פרח השכונות", דואט עם עלמה זק (שפתח את מצעד האורחים) הוא היפ הופ מזרחי על אמרגן קטן שהולך לעשות מזמרת אפס כוכבת עשר, וכשהוא אוכל אותה, הוא אומר: "גבר אמיתי צריך לדעת לוותר/ אני הולך למצוא קורבן אחר". גם שחר סוויסה הוזמן לראפ דרבוקות מזרחי – "אהבה ראשונה", וגם כאן – קריצת עין של עממית שבתוך עמו הוא יושב, אבל גם מהצד, לוקח קצת זווית פרודית, צוחק על המתרחש. בהמשך (בדיסק) יגיע "עוכר שמחה", גם כאן שיר שמתפתח לחפלה ים-תיכונית בסיועה של  MC שירי.
אוז צוחק כל הדרך אל השיר. הבחור השכונתי שלו "שדוד עליה מחץ" היא "גנבה את הלב שלו". אלה קלישאות מובהקות מבנק אוצר הזמר המזרחי, אבל אוז לא בוכה. הוא קורץ בקריצת עין פולקלורית-פרודית.
"תן לי חתימה" הוא מה-זה שיר חתונות מזרחי קצבי על בלגן ישראלי טיפוסי במפגש עם כוכב. זה הולך בכפיים וברגליים, אבל לא יורד לליגה של המוסיקה המזרחית, יען כי אוז ממשיך לחייך ולעשות פרודיות. צוחק על ההוויה המקומית, אבל בלי לנעוץ סכינים אלא תוך איזושהי אהבה שמתבונן בנעשה בחיוך גדול.
המרחב המוסיקלי של אוז לא מצטמצם למוסיקה מזרחית. כשהוא עושה את "הורה נדלנים" על חברת הפרוספריטי בארץ, זה כבר עיבוד שמזכיר את זה גישה של גורן ברגוביץ' הסרבי לתרבות הבלקנית – פולק בהיבט עכשווי. מצד אחר – יש בדיסק טקסטים פחות טובים, די סתמיים כ"ארץ נהדרת" ו"פרסומת", שהייתי מוותר עליהם.
אוז ורסטילי. הוא לא יוותר על הבלדה המלודית היפה.הנה שיר על ציפור בכלוב של זהב בודדה ויפה שאמנם מסתגלת למצבה, אבל לפעמים חולמת על שמים, על החופש לכול העולם. החיים כנמשל. קובי אוז – גם פיור רומנטיקן, תפר מנגינת רגש יפה, והולך עם זה זה עם כול הלב, מטפס לשיא הרגש, ומוסיף את מירי מסיקה כ"לב שני", אם תרצו בתפקיד ציפור השיר, ובהופעה זה יצא מקסים.

Teapacs Live July 2006 Zappa Tel Aviv

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות