"תודה לך פחד"

איריס פרחי

הליקון
3/5
איריס פרחי, פנים חדשות ומבטיחות,   לקחה על עצמה משימה: לתרגם את מצוקותיה הנפשיות לדרמת רוק.  משימה לא פשוטה, שאורבים לה סיכונים של גלישה להשתפכות  בוסרית.
 
בחלק מהמשימה היא עמדה בהצלחה. בחלק פחות. היא שרה שירים מספת הפסיכולוג, עוסקת הרבה באני שלה –  ניכור, פחדים, חוסר אמונה והיא מגיעה עד אובדניות.
 
"ולהיות מת זה כבר לא משונה", היא שרה בשיר הפותח "מה שלומך". קולה רוטט, נרגש, דרמטי, דואב, נושמת הכאב על גבול הדמעות, מעביר את התחושה. המוסיקה יפה בפשטותה, אקוסטית עם אלמנטים רוקיסטיים. העיבודים בין פופ לרוק, הפשוטים (הפקה: אייל קצב ליאון) נותנים לשירים לנשום.
צינית, סרקסטית ("תודה לך פחד שבחרת דווקא בי") , כשהיא שרה על כשלון היחסים, היא מצליחה להעביר תחושת פגיעות והסייסמוגראף הרגשי שלה אמין ( "צריך רק להפנים/ צריך להדחיק/אולי לפעמים להצחיק את עצמי").
ב"איתי ובלעדיי" המטפורות די מרופטות ("והרכבת נוסעת עם מטען כבד בלעדיך") כאן לראשונה שומעים עיבוד רוק מסיבי של אייל ליאון קצב שאינו עוזר לפרחי להוציא את השיר הזה משויף מספיק. כזמרת רוק – היא נשמעת יהלום שעדיין לא לוטש עד הסוף.
השיר הטוב ביותר לטעמי בדיסק "לא היית רשום". פרחי מתרגשת לשיר על סיטואציית ההתכנסות לטקסי הזיכרון, ולמול האנדרטה. "אלף אנשים עומדים בצפירה ובוכים". טראומת האובדן הכללית, מקרה האסון האישי: לא מזמן הם ישבו מול האנדרטה עם ג’וינט, והוא לא היה רשום שם. והנה, זו מציאות. גם הוא כאן.
הטקסט לא נקי מפשטנות דרמטית. ("המצב בארץ פשוט נורא?" – למה מתכוונת המשוררת בתיאור המצב הכללי) אבל לראשונה פרחי מספרת סיפור בלי לפצוח בהתבכיינות על "האני" האישי שלה. ההבעה הרגשנית מבוקרת, והעיבוד של אייל ליאון קצב תומך יפה באווירת הקדרות של השיר היפה. כאן היא לא משויכת לשום מגירה, פופ, רוק. כאן היא זמרת. 
פרחי צריכה ללכת על שירים כאלה בגוף שלישי, לא רק הפגיעות הטראומטית של "אני ואני", לא רק שירי דיכאון נטו, שבאיזשהו מקום מתחילים להלאות ולגלוש לנדוש, לפשטני, למלודרמטי – ללא סיפור ופואנטה ("את לא נורמלית")
אני מאמין לפרחי. הטונים שלה לא משקרים. אבל זה לא מספיק. לקראת אלבומה הבא, היא זקוקה למקצה שיפורים בחומר, כדי שאפשר יהיה לקבל את הדרמה שלה בוגרת ובשלה יותר, ועם פחות טון של התבכיינות. והיא מסוגלת לעשות את זה בגדול. ואז היא תהיה אלאניס מוריסט המקומית.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות