מרכז ענב ת"א, 28.11.2006

ירוסלב יעקובוביץ' ו-Skylight

4/5

ירוסלב יעקובוביץ' – סקסופון, חליל-צד, קלרינט, אדם מוריסון – קלידים, ויויאן ישראל – צ'לו, זהבה – שירה, עימנואל מן – בס, ישראל נחום – תופים.

אמנים השבים מהגלות זוכים ללטיפות מהתקשורת. ירוסלב יעקובוביץ', יצא מפה מתוסכל וחזר אחרי 6 שנים בארה"ב, עם הרכב חדש כשהוא מרוגש מאוד. מרגישים שהאיש התגעגע.
הנה תזכורת: צ'כי במוצאו, עלה לישראל עם פלישת הצבא הרוסי לצ'כיה ב-1968, ניגן ג'אז בבר-ברים, חבר לאמנים מקומיים כיוסי בנאי, רבקה מיכאלי, בהמשך נסע לארה"ב ללמוד מוסיקה בברקלי, ובתום לימודיו עבר לניו-יורק, ניגן בין השאר עם ליונל המפטון, טוני בנט, ריי צ'ארלס, והופיע עם בט מידלר, חמישיית ג'קסון ןעם פול סיימון. הוצא שני אלבומי ג'אז-רוק בחברת "קולומביה" והצטרף כמנהל אומנותי ללהקת הג'אז הקולית המצליחה "מנהטן טרנספר". בתום שנה חזר לארץ, כדי לפתוח כאן דף חדש כמפיק-מעבד-נגן. ירוסלב שותף לעשרות פרוייקטים מקומיים – ביניהם חווה אלברשטיין, שלום חנוך ("חתונה לבנה") , מני בגר, יצחק קלפטר, גלי עטרי, מרגלית צנעני (הפיק את "מנטה", ב-1989, כתב לה את הלהיט "עוד יהיה לי")
מרגול הייתה האורחת שלו בסוף הערב. היו צ'פחות וסיפורים. היא הרי יודעת לגנוב הצגות. שרה כמובן את "עוד יהיה לי", אבל מוסיקלית, היא רחוקה ממנו כמו שהוא רחוק ממנה כמו המרחק שקיים בין 2006 ל-1989.
ירוסלב הגיע עם מוסיקה ג'אז קרוס-אובר, הרכב מאוד מיוחד עם צ'לו קלאסי (ויויאן ישראל המצוינת) שקיבל משקל, נגנים שמייצגים אוריינטציות מוסיקליות שונות. מוסיקה שהיא ג'אז פלוס. פאנקי ולירי (הקטע "דובינסקי" שהוא משהו בין מוסיקה אירית ליהודית), בוסה ולאונג' שהופך לפאנקי ואוריינטלי, צבעים אתניים (Goch – ארמני-טורקי) חיבורים מסורת וחדש, שילוב של שירה ווקאלית, שירים ישראלי קלאסיים ("שחרחורת") וגם מהמסורת ("צור משלו") ועד קלאסית – ריקודים סלובנים של דבוז'אק ("דבורק")
ירוסלב עוסק היום במוסיקה. כלומר – ביצירה. למעשה – תחום ההתמחות שלו הוא עכשיו סוגים של היתוכי ג'אז, פיוז'נים שמתחשבים בכול ההשפעות שלו גם הג'אז פאנקיות, גם הקלאסיות, גם האירופאיות ועד הים תיכוניות. יצירתיות היא שם המשחק, והקטעים ששמענו הם קשת מאוד צבעונית שמחברת תחנות בדרכו, תזמורים מורכבים, אילתורים בונים. ולירוסלב יש ההרכב הנכון להוציא את הסלט הצבעוני הזה לפועל, בשילוב אפקטיבי בין ג'אז לקלאסי ולאתני.

בתמונות למטה: עם הזמרת זהבה, כול הלהקה ועם מרגול צנעני

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות