ספליטלייף

גלעד הקסלמן

Smalls
4/5

את הדיסק שמעתי אחרי ההופעה של גלעד הקסלמן בסינימטק, בפסטיבל הג'אז של תל-אביב עם יובל כהן (סקסופון) וענת פורט (פסנתר). עוד לפני שמדברים על גיטרה, אתה מגלה אצלו צניעות שכזו, בלי שאו-אופ, בעיקר בחיוך המבוייש משהו. האלבום הוקלט במועדון Fat Cat בניו-יורק.
הקסלמן בעת כתיבת שורות אלה הוא בן 24, זכה בתחרות הגיטרה הבינלאומית בפסטיבל מונטריי ב-2005. גם הוא מהשורה המדהימה של נגני ג'אז בוגרי תלמה ילין שעושים פריצת דרך בג'אז העולמי. הנגינה שלו מזכירה בשילוב של וירטואוזיות, רגישות, טונים ועומק – נגני גיטרה גדולים בג'אז. המינונים באלבום – חומר מקורי, 3 סטנדרטים וקטע אחד לפי "ילדותי השניה" של מתי כספי. הנגנים שאיתן – ג'ו מרטין בבס, ארי הוניג בתופים.
אהבתי את העדינות המיוחדת, את הנגינה הרכה-אקספרסיוות, ואת המלודיה הדקה והתיפוף המרחף-אווירירי של הקטע הפתיחה המקורי – "פורים". כנ"ל – "קיץ של חיוכים ודמעות", בעל דינמיקה יוצאת מהכלל.
מקורות השפעה? לפי האלבום הזה, אני בטוח שהוא שמע פט מת'יני (הסטנדרט "מתי הבלוז יעזוב" לפי אורנט קולמן), ג'ים הול וגם קורט רוזנווינקל (שג'ו מרטין נמנע על הלהקה הקבועה שלו) וג'ון סקופילד. והוא עצמו מדבר על ביל אוואנס וג'ון קולטריין.
הקסלמן מתרגם את ההשפעות בקווים עדינים, הייתי אומר אינטלקטואלים. זה דיסק להקשבה קשובה, לאבחנות מדוקדקות של בניית המהלך המוסיקלי באינטרקציה בין הצליל העשוי היטב של הקסלמן המגלה בשלות ובגרות בנגינה, ונגינת הבס- תופים של מרטין את הוניג. למעשה, אי אפשר לדרוש מאלבום בכורה של נגן גיטרה בגיל הזה יותר מזה.

Gilad Hekelman SplitLife

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. מוכשר מאוד .הדרך ארוכה ,אבל בהחלט בין המוכשרים שבנגני הג'ז בעולם בני דורו .שמע את פט מטיני פעם פעמיים .אולי במשך הזמן יצליח לחבר צליל אישי אבל גם אם לא ,אני בהחלט ישמח לשמוע את מטיני בווריאציה אחרת למרות שמטיני ממציא את עצמו מחדש .המדהים הוא שתקליט אחד שמנוגן מאות פעמים נשמע אחרת בכל פעם (נס פח השמן) קיבלת מחמאה עצומה מיוסי .(בטח קרובי משפחה ) ואתה שווה כל סנט למען האמת עם המצב היום אתה שווה כל אגורה .עלה והצלח מקווה לא למצוא את הדיסק שלך באימיול ארוץ לחנות לקנות .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות