זמר ים-תיכוני: אז מי הם המקופחים?

0/5

אייל גולן שהגיש את פרס זמרת השנה בטקס פרסי המוזיקה הישראלית עמ"י,  החליט שהוא לא שותק יותר: כשאייל  עלה הבמה, הוא חשף חולצה שעליה  המילים: "מזרחי? לא לטעמי (עם הדגש אדום על ה"עמי") חבל!" פעם ראשונה שגולן יצא בקול מחאה על קיפוח "הזמר המזרחי" או כפי שהוא אמר – "לא יתכן שבטקס הזה לא יהיה אף מועמד מהמוסיקה הים-תיכונית"

קל מאוד להיות "מקופח" כשאתה משובץ לאיזו ליגה "מזרחית" או "ים תיכונית". קראתי ב"ידיעות" כתבה ארוכה שהקדישה לכך לא פחות מאשר תחקיר – שבו  אספו קבוצת "מקופחים" לצילומי צבע מרהיבים. היו שם קובי פרץ, זהבה בן, ליאור נרקיס, עופר לוי, ניסים גרמה, לידור יוספי, ירון כהן, ליאור פרחי. ברור שלא מדובר בזמרי מחתרת אנונימיים, אלא בקונצנזוס. במיינסטרים העממי, זמרים ש"העם" מתכייף עליהם, שמח איתם בשמחות, זולג דמעות בשירי הדיכאון.
עכשיו השאלה היא האם ה"קיפוח" ברשימות הפלייליסט בתחנות הרדיו נובע בגלל שזמרים/ות "מזרחיים" או "ים-תיכוניים" או משום שרוב עורכי התוכניות שונאים מוסיקה, שפעם כינו אותה "מוסיקת הקסטות" והיום מוסיקה עממית, "מוסיקה של העם".

אז ככה: אם אתה "ים תיכוני" שמושמע הרבה – כמו עידן יניב – אין טענות, ומוטב שתתרחק מכול התכנסות מחאה שכזו. אם אתה לא מושמע – אין שום בעיה להתחבר לקבוצת מקופחים, תהיה המוסיקה שלך מושפעת ממוסיקה טורקית, איטלקית או דרום-אמריקנית.

אני מקבל מאות סינגלים לסקירה. אני יודע גם שמתוך 400 שולחי סינגלים 360 לא יכנסו לפלייליסטים. עכשיו: האם עלי לבדוק האם המוסיקה שלהם היא "ים תיכונית"?  סולם ערבי, סלסול במרוקאית, בוזוקי יווני? הרי גם עשרות סתם שירים פופ ורוק לא יכנסו לפלייליסט, חלקם לא פחות טובים מרבים שנכנסו. יש ה מ ו ן מקופחים בארצנו הקטנטונת, כי יש ה מ ו ן זמרים ויוצרים ממוצא רוסי שמנקים רחובות, וההיצע ממשיך לעלות על הביקוש.
"קיפוח" הוא עניין יחסי. אמנות היא הרי לא דמוקרטיה. אמנות היא פונקציה של בחירות והעדפות. אז יגידו לך – הסלסול המזרחי הוא שמעצבן את העורכים האשכנזים. האם בדקתם שכולם אשכנזים? ואם ככה למה עמיר בניון מושמע הרבה. אהוד בנאי הוא אשכנזי? ושלמה בר? אז נגיד שיכניסו לשידורים יותר שרית חדד ויותר קובי פרץ. זה פתר בעיה? הרי אלה במילא זמרים אהובים שמוכרים עשרות אלפי דיסקים ועושים טונה בוכטות מהופעות בפני "העם". ומה עם כל אלה שבחיים לא ישמיעו אותם? – גם הרוסי, גם יליד הארץ, גם הרוקיסט המתוסכל?
דבר אחד כן ברור לי – יש המון יוצרים וזמרים שחושבים שהם יוצרים וזמרים, והם פשוט לא! וכאשר מנסים לרמוז להם שהם "לא" – הם פונים ומצטרפים לליגת המקופחים. אז הם מוכנים להיות "מזרחיים" או "ים-תיכוניים".

ובלי שום קשר הכרחי:  הבחירות מטעם עמ"י בהחלט אינן משקפות את קשת הטעמים של התרבות המקומית, ואני לא מדבר רק על "ים-תיכונית". עמ"י משקפת את המיינסטרים הכי מיינסטרימי. זה נחמד שנינט המאמי זוכה וגם הראל סקעת ואיך לא – קרן פלס. כשהילדים קובעים דירוגים לא מעניין אותם "קיפוח הזמר הים-תיכוני".

אני הייתי פותח ערוץ לכל "המקופחים" באשר הם, לא חשוב מוצא, מין, גזע, לאום ודת. שיהיה סוף סוף רדיו פלורליסטי עד הסוף. ומי שירצה – יפתח וישמע. השאלה היא את מי הייתי שם כעורכים? אוהבי מוסיקה ים-תיכונית-מזרחית בלבד? ומה עם הדמוקרטיה?

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

3 תגובות

  1. בואנה אתה פתטי רצח מי שכתב את זה בן אדם עלוב אחושארמוטה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות