עם חמישיית דניאל זמיר, רביעיית אלי בנאקוט, רביעיית אלברט בגר.

מרתון ג'אז

תיאטרון ירושלים
4/5

פסטיבל ישראל  שהתהדר בעבר בענקי ג'אז מהליגה העליונה (השיא –  הקמת מתחם מועדון ה"בלו נוט" בתלפיות), הסתפק הפעם במשבצת הזו במרתון הרכבים  מתוצרת כחול לבן. ויש להנהלה הסברים: השנה מתקיים פסטיבל ג'אז בינלאומי בירושלים, והמטרה היא לפנות לו את הדרך. לא לקלקל לו. אני לא לגמרי משוכנע בצדקת הטיעון הזה, כי אם הפסטיבל בכ"ז החליט על ג'אז, אז אפשר לאזן לפחות בהרכב משמעותי אחד מחו"ל.

שלושה הרכבים – שאין שום קשר ביניהם נדחסו בכמעט ארבע שעות של ג'אז בערב אחד.  מנה ראשונה: חמישיית הסקסופוניסט החוזר בתשובה דניאל זמיר  – ג'אז נגוע בהשפעות של מוסיקה ישראלית ויהודית. זמיר חותר לחבר בין פיוט יהודי לג'אז גרובי, מפעיל את הריתם סקשן שלו למוסיקה קצבית, אלא שבמקום לעשות את מה שהוא יודע הכי טוב – נגינת סקסופון, הוא מרבה בשירה-תפילה תמהונית די מעצבנת, שמשבשת את ההנאה מהמוסיקה שלו. לדניאל יש היכולות, המטענים המוסיקליים והנגנים לעשות ג'אז נקי יותר, שלם יותר. מהוקצע יותר. ואני רוצה לשמוע ממנו הרבה יותר סקסופון מאשר שירה ושטיקים.

מנה השנייה מפולפלת ואנינה יותר: אלי בנאקוט מבכירי מוסיקאי הג'אז בישראל, בכלי נשיפה אלקטרוני חדיש שנקרא איווי – EWI (אלקטריק ווינד אינסטרומנט) ניגן לצד יאיר דלאל בעוד ובכינור. מצד אחד כלי אלקטרוני עכשווי  משופע גוונים, ומצד שני הצליל האקוסטי האוריינטאלי האדמתי. וכאן נוצרה אינטרקציה יפה שבין ג'אז ומוסיקת עולם, כולל תבלין הקצב של איש ההקשה ארז מונק. השידוך מוצלח לאו דווקא משום שבנאקוט את דלאל  "מתים" לייצר שעטנז אופנתי בין מזרח למערב, אלא משום ששניהם מגיעים ממקום של יצירתיות ונשמה – לחבר ולהתחבר.

הקינוח היה החלק המסעיר של הערב: אלברט בגר בסקסופון ביצירות מקוריות, בנגינה אנרגתית וחושנית, יצרי ויצירתי, ועם המון עוצמה פנימית שמתפרצת- מחבר מסורת ומודרנה,  ונעזר בהרכב פסנתר-בס-תופים מיומן ומתוזמן כאחד. אם חסר בפסטיבל אלמנט של  ג'אז תוצרת חו"ל – אז אלברט בגר סיפק אותו.

בתמונות מלמעלה: דניאל זמיר, אלי בנאקוט ויאיר דלאל, יאיר דלאל, אלי בנאקוט, אלברט בגר

 

 

Jazz In Festival Israel

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות