הזיכרון כמעט מלא

פול מקרטני

HEAR MUSIC
4/5

הרמיזה לעולם הדיגיטאלי בשם הדיסק היא בואו נאמר תגובה עצובה של נציג העולם הישן בפופ לעולם החדש. פול מקרטני אומר כי כאיש העולם הישן הוא חש כי החיים בעולם המודרני מעמיסים יתר על המידה על ראשנו.

"Will you still need me, will you still feed me, when I'm 64?"

מי לא מכיר את "כשאהיה בן 64" מהאלבום "סרג'נט פפר לונלי קלאב באנד", ואמנם האלבום הזה נכתב ממש כשמקרטני הגיע לגיל הזה, והוא יוצא כמעט 40 שנה אחרי צאת האלבום המיתולוגי ההוא (ב-1967) , כשמקרטני כבר מאזכר את עניין סוף החיים. למעשה, מאז שאשתו האהובה לינדה מקרטני נפטרה מסרטן ב-1998, הוא עוסק בנושא הזה.

 אבל בואו נתחיל בהתרשמות כללית: זה מתחיל בצליל מנדולינה ושריקה. "כל אחד הולך לרקוד בלילה", רוח אופטימית של התפרקות מנשבת על הפתיחה. ההמשך הוא הוא קליידוסקופ של סיפורים, תחושות, מאוד פרסונלי, מאוד רטרוספקטיבי, מאוד רב גוני, מאוד מלודי, מאוד ייחודי, אבל זה לא סרג'נט פפר חדש. זה גם לא אלבום של "להיטים". הוא מציג מעין סיכום, או חשבון נפש על חייו ואהבותיו, על עבודתו והישגיו  מאז היותו ילד בליברפול.

בשיר Vintage Clothes סבו מזהירו: "אל תחיה בעבר/ אל תיאחז במשהו שמשתנה מהר", זה מגיע מאחד היוצרים היותר מצליחים בהסטוריה של המוסיקה, שבטרם הגיע ל-30 כתב יצירות נצח כמו Yesterday.

יש פה ושם דברים שמזכירים דברים של הביטלס או הקלסיקות של Wings שיר כמו House of Wax  – לטעמי החזק-מרגש  בדיסק,  לוקח לסולואים של האלבום הלבן (1968) כמו  Only Mama Knows מזכיר שירים מהשבעים כמו Jet

 מקרטני נותן תחושה לאורך כל האלבום שהוא נמצא בתחנות האחרונות של דרכו, גם מתייחס אל עברו בלי התרפקות נוסטלגית אבל מודה על המסע שעבר בחייו, ובסך הכל הוא ממשיך לשמור על אופטימיות, לא נרגן, סוגר חשבונות גם על רקע גירושיו עם הית'ר מילס אלא מודה לה  בשיר Gratitude

מקרטני נשאר מלודיסט ממדרגה ראשונה, מוסיקאי נהדר שמחזיר אותנו לימים הטובים שלו ב-Wings, למוסיקה שקיבלנו בטובים שבאלבומי הסולו שלו כמו Band on the Run. האם מקרטני חוזר גם לרמות שאיפיינו שירים שכתב בימים שג'ון לנון היה לצידו כמו "פני ליין" ו"אלינור ריגבי" – על זה קשה להשיב בחיוב. לא חותם על כך שזה ה – Magical Mystery Tour  החדש שלו, אבל מקרטני של פופ ורוק מרועננים ומשובחים קיים כאן. בשיר  End of the End (דגימת סאונד למטה) מבקש מקרטני מצברוח טוב בהלוויה שלו במקום דמעות, וזו גם התחושה שמקבלים אחרי הקשבה ל-13 השירים החדשים. ואגב, תקשיבו פעמיים ושלוש כדי לספוג את יופיו.

 

 

 


 

 
Paul McCartney – Memory Almost Full

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות