פה אצלנו

אריק איינשטיין גיא בוקאטי

מילים, לחן והפקה מוסיקלית: גיא בוקאטי עיבוד: גיא בוקאטי ועדי גולדשטיין.
3/5

ממקום מרבצו בכורסת הטלוויזיה שופך אריק איינשטיין את ה"אני לא מאמין שזה קורה" שלו מול מציאות מקומית עגומה: הוא רואה אישה בלי בית, בלי עבודה, כנופיה ששודדת זקנים וחלשים, קבצנים בכביש הראשי, כסף שנשפך מול המונים רעבים, אמנים שנגמרים מול "כוכב נולד" ו"על כל טבעת יש עשרה שבוגדים". על רקע זה הוא מתרפק על "ימים יפים בחוף שנעלם", ימים שהוא וחבר טוב רצו לשנות את העולם, אלא שהחבר "חזר בתשובה", הוא, אריק, נשאר כאן.

אריק אמנם טוען בשיר שהוא "לא רוצה להתבכיין אלא לבכות", אבל הדיבור הזה על בקבוק בירה, שהכל היום רע-רע-רע מול ימי העבר הטובים ההם – נשמע בכל זאת כהתבכיינות  "כללית" שכזו על רקע התרפקות נוסטלגית. הבעיה היא, לטעמי, גם בטקסט שנשמע כמו שיחת קוטר כזו בסלוני שישבת של עם ישראל. העיבוד נע מבלוז (בפתיחה) לרוק מידטמפו ישיר, מנגינה די "רזה", ובסך הכל השיר לא מהמצטיינים באלבום החדש של בוקאטי את איינשטיין.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

6 תגובות

  1. "קול האמת" היא תגובה ל"קול הצדק", אין לשמי ערך בדיון בנינו, שמי יעקב לוי, תורם משהו? המעורבות שלי היא שאני מוסיקאי שמלמד מוסיקה, שקורא ביקורת, לא פעם קלעת לטעמי, אך אותה בעיה הופיעה שוב ושוב. אתה נגרר לרכילות ולדעות קדומות. בעניין אריק איינשטיין, אני חש את הפרדיגמה הרוחשת בציבור המבקרים, להיטפל לאיש. השירים ששמעתי לאחרונה היו פשוט איישטיין במיטבו. ישנן מספר אפשרויות: האחת שאינך מחבב את האיש, השניה שאתה מצטרף להלך רוח נחות והשלישית, היא שאיך בקיא בתחום בו אתה עוסק. האפשרות האחרונה מעליבה אמנם, אך אתה אינך מחלץ את ידך ממנה, מכיון שאתה לא מתיחס לתוכן, המילולי או המוסיקאלי. עסוק בלהיות ההוא המצטרץ לעדר, או במקרה הזה ההוא שהולך נגדו. אין אמת ממשית בדבריך. לא אינטלקטואלית מפני שאינך מנומק, ולא ריגשית, מפני שאיך אמין. זו הפעם השנייה שהפכת חשוד בעיניי. תפנים, לפני שאתה מזמין לדו קרב. עזוב אגו, עשה את עבודתך נאמנה. בדוק מה באמת קורה? אצלך, הניצול של אותה במה שאיינשטיין מעניק לך. חשוד בעצמך. הוא אחד ויחיד והפעם הוא באחד השיאים ואילו אתה? לא בטוח…
    תגובת יוסי: נשמע כאילו אתה מעריץ בן 16 של אריק איינשטיין שכל שיר חדש שלו הוא בעיניך 100% איכות. תאמין לי שאני מחסידיו הענקיים, אבל לא כל שיר שלו הוא 100% איכות. בוא לא ניסחף.

  2. תגובה לתשובה: אתה שוב מתחכם….השיר נוקב, ישיר, חם, פיזמון חזק ועוצמתי, כזה שלא מרפה ממך. המוסיקה עשירה מהוקצעת, נגינה מצויינת של הרכב הומוגני,(חבל שאנני יודע מי ניגן בכל כלי). זו איננה ביקורת ידידי, זו השתלחות עייפה, שבאה עם מטען ודעות קדומות על האיש ופועלו. אינך מסוגל להפריד בין הרכילות המתנגנת בראשך, לבין המתנגן באוזניך. בדוק את עצמך. ואז גש למלאכה. ביד טובה, באוזניים פקוחות ומקצועיות ובעיקר בלב ישר. נסה לקבל ביקורת, ואז להעניק כזו לאחרים, לא למתוח…, לא למרוח, לכתוב. בהצלחה.

    תשובת יוסי: זכותו של "קול האמת" לחשוב כפי שהוא מרגיש. ולפי הדברים נדמה שהוא מעורב רגשית. אבל אם זה "קול האמת" מדוע שלא יזדהה בשמו לדיון פתוח וגלוי לב.

  3. באמת שיר מדהים!, מה אתה רוצה? מי אתה בכלל?

    תשובה: אני לא בכלל, אני בפרט. והשיר מדהים באמת – בעיני מי שחושב שהוא מדהים. – יוסי

  4. משפט יפיפה, "לא רוצה להתבכיין, אני רוצה לבכות"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות