קצב חיים

קומון בונד

4/5

בטח תשאלו אותי אם הייתי כותב על קומון בונד,  אלמלא מרינה מקסימיליאן בלומין. השאלה לגיטימית, ולא אלאה אתכם במממ…. אז כן, בלומין היא תירוץ טוב לחזור את האלבום הזה שיצא לפני למעלה משנה, בטרם כוכב נולד. ואללה, אמרתי את זה! אבל עוד משפט אחד, לפני שנעבור לעצם העניין: כשקומון בנד הופיעה בפסטיבל הג'אז, שמעתי את הבחורה הזו ואז כתבתי כבר ש"כוכב נולד קטן עליה". טוב, די עם ההקדמות, וכן אמרתי א לא אמרתי. מה הולך כאן?

אני שומע ג'אז בראס סקשן פיוז'ני, עם נגיעות אווירה אתניות, עם השלכות לסינתזות הרוק ג'אזיות של השבעים ועם מרינה ששרה באנגלית ב-Ring בסגנון אוונגרד מסתורי סטייל לורי אנדרסוני: "תן מבט אל תוך נשמתי/ האם אתה יכול לראות את גילה … עם מעט אהבה אני אפתח, עם מעט אהבה אני אהיה כמו אש". העיבוד מצליח ליצור מסגרת אווירה ג'אז- רוק  מיוחדת בקטע הזה, והסקסופוניסט מוציא משוייף ומהוקצע, מתברג לקצב. אמרנו סקסופוניסט, אז כדאי להציג את ההרכב:

אילן פסטופצקי – קלידים (פסנתר, חשמלי), אלון פרבר (סקסופונים, בריטון, אלטו, סופרן), יארום איטה – כלי הקשה, יורם לכיש (אבוב, קרן אנגלית וזורנה). יונתן דרור – (סקסופון טנור, חליל, דודוק), מרינה מקסימילאין בלומין – שירה, נמרוד לכיש – גיטרה בס, קובי שפי  (גיטרות) רוני צדיק (תופים)

6:55 דקות של פתיחה חזקה, אנרגתית, גם מורכבת, מובילים אל סערה פאנקיית של קטע אינסטרומנטלי מלהיב – Jamila שהלחין קובי שפי כשמרינה נכנסת בווקאליזה.

"ואלס בשלושה צבעים" מתחיל באוריינטציה  ים-תיכונית משהו, קולה של מרינה מנסה להשתלב ב"לאהוב אותך זה מה שמעסיק אותי" (חולמת על האהבה שהייתה לה, מחפשת שוב את אור הירח של אז)  בעירוב של הקצבי והאיטי – שחושף את יכולותיה הג'אזיות הדרמטיות לשיר בלדה כמו הענקיות. בקטע הזה הלהקה נשמעת ביג בנד תרתי משמע.

יורם לכיש כתב את Nabat's Parade, פיוז'ן אווירה שקט ומהורהר – צליל גיטרות הזוי שמזכיר לי את הפיוז'נים המתקדמים של השבעים (Yes)

"קצב חיים" הוא טקסט שמשרת מסגרת ג'אז פאנקיית  – וכאן מרינה היא כלי בתוך ההרכב ("תן לקצב לבוא מתוכך") כשלמארג המוסיקלי משתחל הצליל הויברציוני של ה-didgeridoo האוסטרלי בנגינת יונתן דרור. Janana (ג'אננה) ממשיך את הקו המלו-ג'אז אתני. קצב-תזמור מערביים מתקשטים במוסיקה מזרחית במעברי נועזים, בקצב פרקשנס פריך ומעורר, ומרינה מעטרת בסלסוליה, ומעניקה את הגוון המזרחי.

Only You  הוא שיר של מרינה (מילים +לחן) קומץ מילים שמשרת את הרעיון המוסיקלי שנשען על פראזה מלודית, קצב ואלתור.  כששומעים את החומרים שמרינה עושה בקומון בנד, באמת לא מבינים איך היא הגיעה לכוכב נולד. היא הייתה כבר בשלה מאוד לפני כן. אבל יכול להיות שהרווחנו כמה ביצועים שלא היינו שומעים ממנה אלמלא צביקה הדר,  מרגול ושות'.    מבחינת קידום מכירות – מרינה צדקה בסופו של דבר. "קומון בנד" תישאר מאחור עם מחמאה פה ושם. ואני מוסיף אחת. לקומון, למרינה, אם כי עם הכישרון שלה היא הייתה יכולה להגיע למקבץ איכותי יותר דווקא בז'אנר הג'אז. בסך הכל ובשורה הסופית:  זה דיסק שצריך להיכנס למדף אלבומי הג'אז הישראלים המובחרים.

Common Bond – Rhythm of Life

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות