"ילדות"

יהודית רביץ

הליקון
0/5

ילדות לפי רביץ מורכבת מפסיפס של זכרונות. 28 הקטעים בדיסק אינם אוטוביוגרפיה, אלא נגיעות מרופרפות במומנטים שאומרים ילדות. המניע של רביץ קיים, נדמה לי, בשיר מקסים, "את עושה אותי אמא". זו האימהות שעוררה אצלה דברים. מכאן היא חוזרת לכול מה שאומרת ילדות: גם שירי תנועות הנוער. שירי משוררים. שירי ארץ. שירי שטות, שירי רחוב.

 לא בטוח שהייתי מביא את הדיסק הזה מתנה לילד או ילדה. רביץ שרה שירים על ילדות מנקודת מבט עכשווית. ילד לא יבין זאת כך. אין לו את מרחק הזמן. רביץ הבוגרת נוגעת ביהודית הילדה. לא מחטטת עמוק בעברה. רק מפשפשת בארון הילדות האבודה בקלילות מחויכת. בראיה עכשווית מפויסת. בגעגוע מסוים. מומנטים שמרעידים משהו בפנים. רביץ מחפשת מקומות בילדות, שנראים מנקודת הזמן הזו כאילו הם נשארו חבויים בגן שכולו טוב. ילדות של "שיר ערש לאלישבע" של מרים ילן שטקליס. מונולוג קטן של פרנץ קפקא על השאיפה היות אינדיאני. היא גם "צילי וגילי" של ביאליק ונרדי ומתרפקת על "בואי אמא" של לאה נאור לפי לחן רוסי ועל "כשדניאל ישן" היפהפה בלחן שלה.

רביץ מתגעגעת לקלסיקה של שירי הילדים. לא למיסחור פסטיגלי. ילדות היא גם שירי רחוב "גסים". והקהל נקרא לשתף פעולה בתנועות שלפני המון שנים הוא עשה בגן הילדים. יהודית אפילו מחלקת סוכריות ל"ילדים הטובים" בקהל. זו גם התרפקות, אבל באינטרפרטציה עכשווית. היא שרה "עגלה עם סוסה" ונוקשת בקסטנייטות אדומות את הקליק-קליק. והיא עוברת ל"בובה ממוכנת" של דליה רביקוביץ ושוש רייזמן בעיבוד קברטי לפסנתר. רביץ מערבבת חומרים לסלט יפה של שירי משוררים, סיפורים מיוחדים, שירי ילדים קלאסיים. נוגעת בילדות מכל מיני זוויות, לירית, נוסטלגית, דרמטית, הומוריסטית. עופר שלחין שעל הפסנתר, האקורדיון וכלי הקשה מראה כמה לא צריכים הרכב לתמהיל כזה. חשיבה יוצרת חוסכת נגנים. שילוב של פסנתר והקשה אפקטיבי. והצליל עכשווי.

ערב שירים צנוע, אלגנטי ואינטילגנטי, של דמיון, קריצת עין, ומגע חם ואוהב. וגם הילדה הכי יפה בגן חוזרת. התבגרה, אבל עדיין יפה וכולם שרים אותה. ה-די.וו.די נקי מכול שטיקים בימתיים, כמעט כמו הערב שלה. מי שלא ראה את הערב, הדיסק מספק הסחורה. בבונוס, ראיון איתה שנידב ערוץ 24, קוטנר שואל אותה על דברים "מפחידים" בילדות כפי שהתבטאו בהופעה. שברתי את הראש: מה כאן מפחיד? נהפוכה: "ילדות" משאיר אותך עם חיוך פנימי חם ואנושי. שום פחד.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות