קומיקאופרה

רוברט ווייאט

Domino אן.אם.סי
5/5

האלבום נפתח בשיר אווירה מקסים – Stay Tuned (דגימת סאונד למטה) שכתבה אנג'ה גרברק. התזמור מכניס לתחושת דאון מעורפלת, הטון של רוברט ווייאט דואב ומסתורי: "באמצע, אובד ברעש, איפשהו, איפשהו/ באמצע, בלי סיכוי/ אבל להיות כאן/ איפשהו, איפשהו/ אם את יכולה לשמוע אותי/אם את עדיין שם/הישארי כפי שאת/ יש משהו נוסף בדרך" זה הולך עם קול אופראי שנשזר. חוזרים למוסיקה אלטרנטיבית. וייאט עוטף את עצמו בצליל תחושתי.

האיש מצפון אנגליה, אמן פוליטי (שמאלני, קומוניסטי)  מי שהקים את "סופט מאשין" באלבום חדש שמגיע אחרי Cuckooland של 2003. וייאט עצמו הפיק בעזרתם האדיבה של פיל מנזרנה, פול וולר ובריאן אינו. מישהו כינה את זה psych-rock. אבל תקשיבו עד הסוף. וייאט עובר דרך ג'אז ומגיע עד מוסיקת עולם.

ב – Just As You Are  ("זה המבט בעיניך שמספר לי שקרים") מצטרפת בשירה מוניקה וסקונסלוס. וייאט נכנס בחלק השני של השיר ("תמיד אהבתי אותך כפי שאת") בסטייל ליאונרד כהן ומוסיף בעצמו צליל חצוצרה נוגה. מנגנים איתו פול ולר – בגיטרה. ירון סתוי בכינור בס.  בחלק האחרון של האלבום שר וייאט באיטלקית ובספרדית במחאה נגד המלחמה בעיראק כדי לסמל את ניכורו מהתרבות האנגלו-אמריקנית. בין השירים Cancion de Julieta על פי לורקה. Pastafari הוא קטע אינסטרומנטאלי חריג בנגינת ויברפון שכתב וניגן אורפי רובינסון בעריכת וייאט.

הזכרנו את ירון סתוי בכינור בס. והנה עוד נגן ישראלי – גלעד עצמון בקלרניט וסקסופונים בשיר You You.  התרומה של עצמון לוייאט – כמו שאומרים – לא תסולא בפז. "את נתת לי כסף/זה נתקע בזכרוני/ כמו שאת נתקעת". "וכשהשחר מפציע/ ואת לא שם/ זה נורא לאבד אותך/ כשהבוקר בא". שיר קטן, הזוי משהו, מעובד בג'אז אקספרסיווי. בקול שמעביר את היגון.

האלבום מסתיים ב- Hasta Siempre Comandant  – קטע עם מעבר למוסיקה אפרו קובנית המוקדש לצ'ה גווארה.

משיר לשיר אני מבין שזה הולך להיות אחד האלבומים האהובים עלי לשנה הזו. מדף המיוחדים. וייאט מספק מלודיות יפות, מעברים מפתיעים, אלמנטים ג'אזייים הזויים חלומיים כאלה, מחבר הומור למלנכוליה, פוליטיקה וחיים פרטיים. רוברט וייאט אינו מתייחס לסגנון. הוא אמן אקלקטי חוצה כל מחסום לעשות מה בראש שלו – סגנון, שפה. שינוי השפות, הסגנונות – חלק בלתי נפרד מעולמו של וייאט.

זה אלבום שלא יגיע לעשיריה או לעשרים הפותחים את מצעדי המכירות. הוא יגיע לעשיריה הפותחת שלי השנה. להגיף התריסים, לקחת דף המילים, לתת לדיסק לרוץ.

 

 

 

Robert Wyatt – Comicopera

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות