יד ענוגה

יסמין לוי

"אדמה"
5/5

 

"ג'ואדו ספניש מיוסיק", כך מכנים בחו"ל את המוסיקה שלה. האמת: לא חשובה ההגדרה. חשובה –  ההתרגשות. ומעתה אל תתבייש לומר: יסמין לוי היא זמרת שאינה מניחה לך להפסיק להתרגש. ובמילים פשוטות: היא עושה לך את זה.

 

מה לא עשו כבר מ"יד ענוגה". אברהם שלונסקי שכתב היה מתלונן על שימוש יתר. באה יסמין ומזמינה לאולפן את הזמרת המצריה-אנגליה

נטשה אטלס , לשעבר מההרכב "טרנסגלובל אנדרגראונד". בית בספרדית, בית בערבית,קצת אווירה ים-תיכונית. היד הענוגה ממשיכה ללטף ולרגש.  

יסמין לוי, בתו של יצחק לוי, המוסיקאי ששימר את שירי הלדינו והחזנות הספרדית ובתה של הזמרת כוכבה לוי, בונה רפרטואר על מסורת הלדינו אבל משלבת גם אלמנטים שונים מהפלמנקו, מהערבית.  ההבעה והאקצנט אינם "מסגירים" לחלוטין זמרת תוצרת הארץ.

מה שארע עם יסמין אחרי שפגשה את הזמרת חוליה לאון בספרד בהיותה בת 17  – זה סוג של התגלות, ותחזיקו אותי חזק שלא אקרא לה התגלות אלהית.

התייתמה כשהייתה בת שנה, אך רוחו המוסיקלית של האב ריחפה תמיד בבית. רדפה את יסמין.  היום הרוח הזו נכנסת איתה לסיבוב ההופעות שנפתח במועדון הג'אז המפורסם "רוני סקוט" בלונדון. הבכורה תהיה בפריז ב – Theatre de L'Atelier, וההמשך בבית האופרה של סידני. היא הייתה מועמדת 3 פעמים לפרס הבי.בי.סי בקטגוריית מוסיקת עולם, אחרי שני אלבומיה הקודמים – "רומנסה ויסמין" (2002) ו"לה חודריה" (2005)

וזה השלישי. שירי לדינו בעיבודים מיוחדים. שירים בספרדית שחלקם הולחנו ע"י יסמין. גם נגיעה בשירת המזרח. להקלטת הדיסק בלונדון הגיע מקבץ גנים ממדינות שונות יחיאל חסון (גיטרה) ואמיר שהסאר (ניי, קלרניט טורקי, זורנה ושירה) – מישראל, אלברו גרידו (כלי הקשה) מספרד, מיילס דאנסו מאנגליה (קונטרבס), ורדן הובניסיאן מארמניה (זורנה), מומין ססר (קנון ועוד)  נומן אלייר מטורקיה (דרבוקה), קייקה פדרסן מפרגוואי (נבל), מתיאוס טסהורידיס מיוון (לירה), אבשלום כספי – ישראל בריטניה (פסנתר)

הטונים, ההבעה של יסמין מגיעים מקומות אותנטיים. זה קול של תשוקה ותפילה וערגה. הסלסול והמשחק בקול משדרים את סערת הרגשות. העיבודים לכלים מזרחיים מוסיפים תבלינים מלהיבים. צליל הקנון שמסיים את Irme Kero.  צליל הניי של אמיר שהסאר בפתיחת "יד ענוגה" (Mano Suave) הוא קול שמגיע מהאדמה – מתהומות של מבע.ב"שלום אהובי" (Adio Kerida) תצטרפו אליה. כששרים ביחד את הצער, במנגינה כזו, הלב מתפעם. וגם – Una Noche Mas, סוג של ואלס, שיסמין הלחינה. נו טוב, מסוג השירים ההורסים בעיבוד נפלא לגיטרה אקוסטית ונבל. ותקשיבו לכלי המיוחד הזה הלירה והצליל העשיר באלתורי הנשמה  של הנגן היווני טסהורידיס ב-Komo La Raza שיר שאומר: "ילדה גוססת היא כמו ורד בגן" ולוקח את יסמין את תהומות העצב. 

ועוד אחד שמכניע – Por La Mia – שיר אהבה סוחף.  ואל תנטשו את הדיסק בלי הדואט שלה עם אמיר שהסאר, האחרון בדיסק הפעם בעברית – "אודך" על פי תהילים. מי שלא שמע את הביצוע הזה, לא שמע תפילה. כל מילה נוספת מיותרת .

"יד ענוגה" – הוידאו 

 

על ההופעה במשכן לאומנויות הבמה

Yasmin Levi – Manu Suave

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות