"מחלון לקיר"

נעה בביוף

תיאטרון תמונע
4/5

 "אנחנו חיים בחדרים שונים/ אתה אומר שחדרך נהייה קטן יותר/ אני משערת שאתה שוכב שם עם כל הכעס המוכר/ אבל עוד תזכה לדברים נפלאים/ פרחים כמו שחלמת יצמחו בשערך"

 

נועה בביוף, מרכז הבמה, גיטרה אקוסטית. שרה שירים אינטימיים באנגלית, ז'אנר הפולק סינגר סונגרייטר של פעם. ג'וני מיצ'ל בואכה ריקי לי ג'ונס, תרצו – סוזן וגה. סוג זמרים שממשיך ליהנות  מתחיה מחודשת. מנגינות נוגות, מושרות הכי עדין, שקט ומאופק, אינטונציה רכה. הבעה אינטרוספקטיבית. רגישות כזו לא שומעים היום.

 

לתמונע נדחס קהל חם ואוהד מאוד של ידידים ובני משפחה, כאילו חיכו לכוכבת גדולה. אני שהגעתי עם ידיעה ש"זה הדבר הבא", לקחתי את דף הביוגרפיה כדי להבין שהבאר שבעית לשעבר (25) הקליטה את אלבום הבכורה שלה בחודש מאי האחרון בפילדלפיה בהפקת גרג וויקס, מפיק וגיטריסט בלהקת ה-Espers, מלהקות הפולק הפסיכודלי הבולטות כיום בעולם.

על השאלה איך הגיעה העלמה מדרום הארץ לסגנון פיור Folk של החוף המערבי בארה"ב  וכל כך לא "ישראלי" – על כך דף הביוגרפיה אינו נותן תשובה. מה שבטוח לפי ההשקעה – במוסיקה, באלבום, בערב הזה – בביוף מכינה את עצמה במקצוענות וברצינות ראויות לשמן  למסלול שישראל היא רק נקודה בו, וכנראה זעירה.

 

הערב נפתח בעיבוד מורכב לשלישיית מיתרים מורכב ל"שיר בשבילך", גם זה שיר אהבה מעודן על משבר יחסים – "כשאני הולכת/ אתה  תכתוב לי שיר/ עכשיו המילים באות כל כך בקלות".

 

אחר כך הגיע עיבוד מיוחד יותר ל –  Marching Band של גרג וויקס שטוען את השיר במתח. הרהור על הקשר בין תחושות אהבה ליצירה. נכתב במבנה מכתב. איכשהו באנגלית הבאנאליה נשמעת פחות באנאלית. ואצל נועה ביוף – עוד פחות.

בין השירים האישיים שהיא כתבה, עשתה נועה כיסויים ללהקות כמו ה"גרייטפול דד", מימי הפריחה של מוסיקת ילדי הפרחים. בין השירים העלתה אורחים המעורבים איכשהו בקריירה שלה – דוד פרץ, למשל, שליווה אותה נפלא בגיטרה.

השירה שלה קיימת באיזושהי ספירה אחרת, כאלו היא חוזרת במנהרת הזמן לאי-שם באזור בתי הקפה של הגריניץ' ווילאג' כמעט ללא נגיעות בעכשווי. אינטימיות שדורשת קשב. כדי לעלות על התדר שלה, נדמה לי, שנועה בביוף זקוקה לעוד זמן במה. היא עדיין בתוך עצמה גרה, עדין מגששת דרכה לעבר הקהל. והתחושה שצריך לתת לה את הזמן הזה. פרט לכך – זן נדיר במקומותינו.

 

Noa Babayof – From A Window To A Wall, Live

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות