חולמים

מיקי גבריאלוב

פליי רקורדס
3/5

"כשהאהבה פוגעת הבדידות יותר טובה"

מיקי גבריאלוב מקונן על אובדן האהבה בשיר שקט ונוגה, לא שייך לשום זמן. מעדיף לפתוח במוסיקה של יניס פאריוס היווני. שיר על בדידות, בלדות עם.
ב"כולי שלה" מחליף הילוך, הדכדוך הופך לעליצות של שמש צהובה: "פותח דלת בתוך עצמי… ואני כולי שלה לה לה לה לה…."
נדמה לי, שבשנים האחרונות, אחרי שנות אריק איינשטיין ואלבומי הסולו, גבריאלוב נוטה לטרובדוריות העממית הזו, בין חופי הים התיכון, דרך טורקיה ועד המקצב הלטיני. אין צורך להתעמק בטקסט ("כולי שלה") של חנה גולדברג. תנו לקצב ולמנגינה ללכת במקום המילים.
העצבות שבה לשכון בדיסק ב"אני בא אלייך" – הוא בא אליה באהבה, אבל משהו לא טוב קרה, הבנאדם שבור, מבקש להתחיל מהתחלה. לא לחן שגבריאלוב יכניסו לרשימה הקלאסית שלו.
ועוד מסר סתמי של להאמין באהבה מגיע ב"אם תרצי תאמיני", וגם כאן למיקי גבריאלוב אין בשורות יצירתיות מפעימות. רק הטון הזה משדר משהו אותנטי, אבל טון בלבד אינו מספיק.

משהו טוב מגיע דווקא מרנדי ניומן  ב"מזל שאת איתי", וכאן עיבוד הדיקסי משפר את המצב. גם "יופי של אשה" הוא לחן ותזמור קליט ומשמח לבב,להיט.
בשביל השראה מוסיקלית הוא כנראה צריך בכל זאת טקסטים איכותיים כמו "על גבול האור של לאה גולדברג" – "את חלומם יגידו התמימים/ והפקחים את פתרונם יסתירו" גבריאלוב מתוך תחושת האלם שעל גבול האור. עיבוד יפה לגיטרה ולכלי מיתר. השיר הזה עובר למחלקה הקלאסית של גבריאלוב. הטוב ביותר בדיסק.
"פליט" מעובד בלוזית למפוחית וגיטרת סטיל פדאל – "פליט הוא פליט כל חייו ארוזים בשקית" מזדהה גבריאלוב. על המפוחית: דני ליטני. חריג בדיסק.
עיבוד פאנקי מגיע עם קריצת עין – "לא אוהבם אותנו", על עם בצרה לבד ישכון, חי בין נסראלות ואחמדינג'דים. והמסקנה היא אותה מסקנה שדופה שאם אין אני לי – מי לי. מילא רוצים להשמידנו, אז למה שיהיה לנו איכפת. נראה להם מה אנחנו שווים. גבראילוב לוקח את זה לקלילות המחויכת. לא מעבר.
ובסיום מגיעים לכפיים – "משחק מכור" ים תיכוני עממי, וגם הוא עוסק במצב ("זה מקום מוטרף, זה מסוכן") אבל הפתרון ("נלך לים, ניקח סירה נברח מכאן, אז בוא נמצא לנו אי, שקט ונחמד, נתפוס שלווה, נעשה אהבה") בחיוך ובשמחה, בשירה ובריקודים.
מיקי גבריאלוב מנסה לחזור אל הפשטות הבסיסית, העממית-טרובדורית. זה עובד בכמה שירים יפים. ממלחין כמוהו – יש תחושה שאנחנו דורשים  טיפה יותר. אמרתי – תחושה. 

צילומים: תילי שרון 

Miki Gavrielov Cholmim

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות