התבוננות

מארינה מקסימיליאן בלומין

פסטיבל ימי זמר, תיאטרון חולון
0/5

ניהול אומנותי: צדי צרפתי. הפקה מוסילקית ועיבודים: אבי ליבוביץ'. תאורה: שי שטרקר. סאונד: יואב שדמה. נגנים: יונתן אלבלק – גיטרות, רוני עברין – כלי הקשה, אורי ברקת – גיטרת בס/ קונטרבס, אורן סלע – קלידים, רון אלמוג – תופים

שירים: סוף סוף, חלומות, בתוך נייר עיתון, שני דגי זהב, פיטר פן, אהבה ראשונה, מה אומרות עינייך, כרמי תימן, שיר טירוף, צרפתית, החטא השביעי, הבטחתי, Heaven, Somewhere, אור, שיר רוסי, וידוי, אני הולכת, התבוננות.

זוהי התרשמות ראשונה (עדיין לא ביקורת) מהופעת הבכורה של זמרת, עליה כתבתי בעבר (טרם כוכב נולד) שכוכב נולד קטן עליה. גם צדי צרפתי, איש חבר השופטים של התחרות הבין כבר ממבחן הכניסה שיש כאן זמרת שמידותיה גדולות על התחרות.
עכשיו הוא המנהל האומנותי של הערב החדש שלה. למעשה: לקח פיקוד ואחריות איך נקבל את מארינה במפגש הראשון שלה עם בימת הבידור המקצועית. הוא אינו האחראי היחיד: אבי ליבוביץ' הוא המוסיקאי שעיבד והפיק מוסיקלית.
ואחרי הופעה ראשונה, אני יכול לומר שקל יותר לקחת אחריות כשמדובר בזמרת כמו מארינה מקסימיליאן בלומין. בקדמת הבמה, ליד הפסנתר, משנה תסרוקות, – זמרת שהיא חומר נפלא לכל יוצר, במאי, מוסיקאי. פתוחה, קומוניקטיבית, מלאת חיים.
לא פשוט והייתי אומר אפילו מעט ריזיקנטי להוציא לדרך מופע, כשלמארינה אין עדיין אלבום בכורה להציג, לא להיט ענק אחד שכולו שלה. כאן התבססו נטו על הכישורים שלה, כשהמטרה היא להכות בברזל בעוד חם. לא להחמיץ מומנטום. היא צעירה מאוד. האלבומים יבואו. ברור שהמשימה לא פשוטה. מה היא תשיר? האם ללכת רק על מה שנקרא "קאבר ורשנס" – גרסאות לשירים מוכרים, מעין המשך לקונספט של כוכב נולד, או לאתגר בשירים חדשים? הפיתרון שמארינה מוציאה לפועל הוא קומבינה רפרטוארית אקלקטית: שילוב בין שירים חדשים שאני שומע בפעם הראשונה אצלה, וגרסאות כיסוי לשירים שחלקם הגדול דורשים ביצועי חיים.

 המחשבה שככל הנראה עמדה מאחורי: את מארינה אי אפשר להשאיר עם 11 שירים לא מוכרים שניסו להתאימם לאופי הערב הזה. חייבים לפצות בשירים שמבצעות בדרך כלל זמרות רפרטואר גדולות. את Heaven ואת Somewhere אנחנו זוכרים בעיקר מזמרות כמו ברברה סטרייסנד או לייזה מינלי, "מה אומרות עינייך" – זוהי בדרך כלל קונוטציה לאסתר עופרים, "כרמי תימן" – שושנה דמארי, "וידוי" – הוא גם שיר שדורש ביצועי חיים (נורית גלרון, יהודית רביץ) ולמארינה יש כאן ביצוע גדול מהחיים. ומקבלים גם את "חלומות של אתמול", נדמה לי השיר היחיד שהגיע מ"כוכב נולד" ואת "בתוך נייר עיתון" של קובי אוז מטיפקס ללחן מרוקאי.
צרפתי לשיטתו לקח את מארינה אל הקברט והתיאטרון. עם הביקורת נמתין להופעה שתהיה פחות טעונת התרגשות. כנ"ל לגבי העיבודים של ליבוביץ' שהוא ג'אזיסט שמאתגר עצמו כל פעם מחדש (הדיסק של חוה אלברשטיין).
מה שכבר אפשר להגיד בקונוטציה לעונה בה נערכה הבכורה: מארינה מתחילה לפרוח וללבלב על הבמה. פרח אמיתי ונדיר. נכון שידענו את זה. אבל אחרי ההופעה בחולון, אפשר לאשר ולחתום בנוכחות עדים.

מארינה – קטעים מההופעה בוידאו

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

11 תגובות

 1. killbill, אני לא מסכים איתך.
  נכון שמארינה מדהימה גם עם אורגנית, אבל אין מה להשוות את זה להופעה עם מלא כלי נגינה, תופים, בס, וקצב.
  זה הוסיף המון!

  לדעתי היה פשוט מושלם.
  בע"ה יצא האלבום ועד אז היא תצא למופע חדש עם יותר שירים מקוריים.

 2. ועוד משהו : במארינה יש גם ג'אז סליחה על ההיתנסחות ובצדי צרפתי פחות. זה מאד כוכב נולד לחשוב שהקהל לא יאהב את זה ולא יאהב את ההוא

  צריך לתת לה לעשות את המוסיקה שלה ולא לנסות להיתיימר לחשוב מה הקהל יאהב או לא

 3. למארינה היתה הופעה שניקראה שומקום והיא היתה הופעה שהשאירה אנשים מוקסמים במשך כל ההופעה למרות שלא היו בה יותר משלושה קאברים היא הופיעה בה בכנות וישירות כשרון ועם ביטחון ומישחקים מוסיקליים

  היתרשמות ראשונה ולא ביקורת היא שההופעה הזאת היא יותר מדי סטנדרטים ופחות מדי חומר מקורי יותר מדי נגנים ופחות מדי מארינה לבד עם פסנתר
  ולמה פחות מדי כי למארינה יש עוצמות של זמרת גדולה והיא יכולה להחזיק קהל גם שהיא שרה עם שקט את שלה ומאריכה. ללמדה בגיל רך שהיא חייבת לתת שואו ולעשות שמח – יכול לפגוע

  ומופע ללא תקליט : ובכן הרבה זמרים רצים עם חומרים מעיר לעיר עד שהם מוציאים תקליט

  אבל זה רק מחשבות כאלו …מודאגות

 4. כיף לקרוא ..מארינה היא באמת פרח נדיר וייחודי.

  אני מחכה כבר להופעה ב-31.5 בירושלים!!

 5. כמה טעויות במאמר:
  – בכוכב נולד היו גם וידוי ופיטר פן, לא רק חלומות.
  – שכחת ברשימת השירים את "כה חביבה וכה נלעגת"

  זהו נראה לי חח

  סה"כ מסכים איתך, מארינה נפלאה ופרפורמרית אדירה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות