בחירת שיר השישים

השיר של המדינה

ירושלים של זהב, ילדי חורף 73
0/5

"ירושלים של זהב" (ביצוע: דוד ד'אור) הוא שיר השישים לפי "ה-60 של ישראל" של רשות השידור – תוכנית הסיום שהופקה הכי שבלוני – ממש כמו קדמי אירוויזייונים עם הדוז פואה, נקודות שידור פרושות ברחבי הארץ, בחירת השופטים ובחירת הקהל הגדול. משעמם, לא? "ירושלים של זהב" שוב הועדפה ע"י הקונצנזוס, ואני ביקשתי שהקונצנזוס יבחר ב"ילדי חורף 73". כמעט שלחתי SMS.
"ירושלים של זהב" יבחר ככל הנראה גם כשיר ה-70 של ישראל, ממש כמו שהוא היה שיר ה-50. משעמם, לא?
"ילדי חורף 73" (בביצוע חבורת זמר עם טל מוסרי, אפרת כהן, אלון ליטבק, זוהר עטר וניר גדסי) 
שהגיע שני ראוי לנצחו. זה שיר שאינו מרפה. שיר שעוסק בטראומה של חיינו כאן. לא ירושלים של זהב, שהיא חלומית, כאילו עיר ללא מדון עם אוויר צלול כיין. "ילדי חורף 73" (שמואל הספרי-אורי וידיסלבסקי) הוא שיר ומנגינה שממשיכים לחלחל אל מתחת לעור. אני מעדיף את הבעת הכאב המאופקת הזו על פני תחושת החגיגיות המיתית של "ירושלים של זהב".

אנחנו הילדים של חורף שנת שבעים ושלוש
חלמתם אותנו לראשונה עם שחר, בתום הקרבות
הייתם גברים עייפים שהודו למזלם הטוב
הייתן נשים צעירות מודאגות ורציתן כל כך לאהוב
וכשהריתם אותנו באהבה בחורף שבעים ושלוש
רציתם למלא בגופכם את מה שחיסרה המלחמה

הבטחתם יונה
עלה של זית
הבטחתם שלום בבית
הבטחתם אביב ופריחות
הבטחתם לקיים הבטחות
הבטחתם יונה


זה שיר שידבר גם אל ילדי 2008, ילדי ה- SMS לא שיר מחאה נוקב. יש בו המון רכות ונוחם ורחמים וכמו השלמה עם גורל, ("ולכן לא נלחץ, ולכן לא נדרוש, ולכן לא נאיים") והוא משתמש מניפולטיבית בכל הדימויים השחוקים של יונה עם עלה של זית. האם זה מונע את הצמרמורת שהשיר מעביר? לא.
גם "הרעות" ששרה שלומית אהרון (מקום שלישי) ו "עטור מצחך" ששרה איה כורם (רביעי) ייחודיים יותר מ"ירושלים של זהב", שיר פיוטי שתמיד התאים לי יותר לטקסי עצמאות ויום ירושלים רבי פאתוס וחגיגיות.
גם "אין לי ארץ אחרת" ששרה קורין אלאל (5) ו"כמו צמח בר" (9) ששרה סי היימן הם שירים שונים אבל שניהם עוסקים באדם שחי על הקרקע המקומית. "כלניות" (8) ששרה זהבה בן הוא שיר שיזכיר תמיד שיש דבר כזה ארץ ישראל הישנה והטובה. "תחת שמי ים התיכון" (12) ששרה דנה ברגר הוא אחד השירים הכי ישראלים ששלמה ארצי יכול היה לכתוב.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

4 תגובות

  1. חורף 73 – שיר מרטיט ומרגש עד אין קץ.
    שמתם לב שהקהל בבית נתן לו את מירב הנקודות?

  2. אין ספק שאתה צודק בקשר לשיר השישים- חורף 73 הכי ראוי!!!! אך תיקון לחרסונסקי היקר: לא חבורת זמר שרה את השיר אלא שניים מההרכב המקורי של חיל החינוך שביצעו בזמנו את השיר (טל מוסרי וניר גדסי) שתי בנות ששרתו גם הן באותה להקה ( זהר עטר ואפרת כהן) ואלון ליטבק ששרת גם הוא כמה שנים מאוחר יותר בלהקת חיל החינוך. לתשומת לבך…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות