לילה טוב

עובדיה חממה ושרון רוטר

אן.אם.סי
3/5

עובדיה חממה, היוצר של "אנא בכוח" חווה חווית הורות, והצלילים החלו להגיע מעצם "הדיבור לפעוטות", "מלמולי שירה מקריים לתינוק". כשהשירים החלו להתעבות, באו גם המילים – ולמשימת השירה הוזמנה שרון רוטר, זמרת מצוינת, "מתוך אמונה לקחת את הפעוטות למחוזות החלום והטוב", כותב חממה בספרון המהודר והמאויר המצורף לדיסק.
חממה יוצא מהנחה ששירי ערש לפעוטות ולילדים זה עולם שכולו חלום וטוב וככל הנראה גם עולם של אמונה, ואמנם הדיסק נפתח ב"המאיר לעולם כולו", הטקסט היחיד שהוא מהתפילה. כל השאר – מילים ולחן עובדיה חממה. גם התפילה היא טקסט שהוא בקשה למנוע רע ("ואל יבהלוני רעיוני/ וחלומות רעים/ ותהי מיטתי שלמה לפניך/ והאר עיני…) במנגינה ובטון רכים ורחומים ופשוטים, שמזכירים את שיטתו המוסיקלית ב"אנא בכוח".
אחרי התפילה מגיע שיר – "ירח קרח". הילד שואל את הירח שבחלונו שאלות בסיס (מה זה חושך? למה הכוכבים רחוקים? למה הולכת השמש כשהירח בא?) ומבקש שיספר לו על "דברים מופלאים, על אוצרות דימיון". חממה מתנתק. לצערנו, עולמנו גם בעיני הפעוטות שיושבים מול טלוויזיה – אינו רק עולם של טוב וחלום. אבל חממה בחר לשקוע. במנגינות תמות טהורות, כאילו אין קיים עולם בחוץ. כאלו הזמן עמד מלכת. 
הניתוק הפסטורלי-חלומי קיים גם בשיר הערש הכי נאיבי בעולם "זה הזמן לישון". חממה חוזר אפילו לנוסח הנאיבי של "יונתן הקטן" ב"מתנה" – וכאן הייחוד של זמרת כשרון רוטר אינו מתורגם ליתרון. כל זמרת הכי בינונית יכולה לשיר בטונים המתיילדים האלה. והיא במקום לשיר את השירים, מרחפת מעליהם.
יבואו עוד שירי שינה נקיים מתלאות היום כאלו עולמו של הילד קיים רק בשעות האלו. ב"לישון לבד" – הילד מביע ביטחון בהורים, וגם ב"נלך לישון", "לאן הלכה השמש", "לילה טוב" – חממה שוקע בעולם חלומי.
אני שומע צלילי תיבת נגינה כמו פעם ב"נומה", ושוב שיר ערש מלוחש, חריזה תמה, כנ"ל הצלילים האלה – כאלו היוצר מקדש את השינה, והם נעים במסלול מלודי-הרמוני צנוע שאכן יזרז את הירדמותו של הפעוט.
נפש הילד של חממה קיימת באיזשהו חלל חלומי-מלאכי של כוכבים, ירח, בחיבוק אבהי תמים נוגה ומתגעגע. מנגינות מינוריות, לעיתים יפות. אבל, תרשו לי להיכנס בעוונותי לנעליים הקטנות של הפעוט – רוב השירים לא יעוררו את דמיונו, ממש כפי שלא עוררו את דמיון הילד שבי. יש כאן איזשהו פיספוס.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. דווקא השירים האחרונים באלבום הכי יפים
    כוכבי ליל הוא השיר הכי יפה באלבום פשוט תענוג לשמוע את שרון רוטר מלטפת את האוזן

  2. אלבום מעולה עובדיה חממה עשה בחירה מצויינת שהוא נתן לשרון רוטר לשיר היא פשוט זמרת ענקית עם קול מדהים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות