היסטוריה, מסתורין

ביל פריזל

Nonesuch, התו השמיני, דיסק כפול
4/5

ביל פריזל הוא אחד מנגני הגיטרה החשובים הפועלים כיום. 24 אלבומים, שיתופי פעולה מפול מושן, ג'ון זורן, יאן גרברק ועד סוזן וגה ואלוויס קוסטלו, נגן ומלחין ג'אז ומוסיקה לסרטים. זוכה פרס גראמי על אלבומו Unspeakble.

החדש "היסטוריה, מסתורין" הוא סדרה של קטעים קצרים, פסקול של סיפורים, שנכתבו ע"י פריזל לשמינייה הכוללת כמובן את פריזל (הגיטריסט), כינור, ויולה, צ'לו, סקסופון ועוד. פריזל מצליח ליצור שרשרת מוסיקלית משולבת של קטעים ללא תפרים. למוסיקה  יש איכויות תיאטרליות, כאילו הם נכתבו כפסקול לסרט או הצגה. חלק מהקטעים נכתבו ל- Mysterio Sympatico, דיאלוג מולטי מדיה בן 70 דקות בין פריזל  לאמן הקומיקס והסופר ג'ים וודרינג, שהוצג לראשונה ב-2002. בסך הכל 30 קטעים בשני דיסקים שמצליחים לזרום כיחידה אחת, פחות דגש על גיטרה (למרות שהיא קיימת) ויותר על היצירה, על הלחן והתזמור.
הניסיון להגדיר את המוסיקה של פריזל לא פשוט. הגם שהוא הוכנס תחת קטגוריית ג'אז – המוסיקה שלו הרבה יותר רחבה ומקיפה, רבת צבעים, מלודית, אוונגרדית, בלוז, ג'אז, אפרו. פשוטה, מורכבת. היצירה הזו מכילה את הצבעים – תערובת של סגנונות מצליל כפרי ועד מוסיקה קלאסית מודרנית, בבסיסה מלנכולית, מתפתחת בכיוונים לא צפויים – רכים, מעודנים, סהרוריים. מצבי הרוח-הסגנונות המשתנים אינם פוגעים בסופו של דבר בדיסק הכפול כיצירה קוהרנטית. זה לא ג'אז חופשי. זה גם לא תמיד ג'אז. אבל במקום להזיע על הגדרות כדאי להקשיב.

Bill Frisell History, Mystery

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות